Jiří Tyleček analytik

Jiří Tyleček

Absolvent Univerzity Pardubice, fakulty ekonomicko-správní. Má za sebou zahraniční stáže na Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias v Lisabonu a Pontifícia Universidade Católica v Riu de Janeiru. Hovoří anglicky a částečně portugalsky. Před svým působením v XTB pracoval jako finanční analytik v ING. V XTB se zabývá měnovými a komoditními trhy. Mezi jeho zájmy patří makroekonomie a měnová politika.

Autorovy články

Mají akcie namířeno k jihu? Mají akcie namířeno k jihu?

Poklesy na komoditních trzích byly v posledních dnech dramatické. V jejich čele stála ropa Brent, která za posledních 5 seancí ztrácela i více než 8 % a spadla až k hladině 88,50 USD/barel. Jen o málo pozadu zůstala americká ropa WTI se ztrátou 6,5 % a minimem na hladině 77,60 USD/barel. Brent se nachází nejníže od prosince 2010 a WTI od října minulého roku.

Ve Španělsku nejdou ke dnu pouze banky, ale i průmysl Ve Španělsku nejdou ke dnu pouze banky, ale i průmysl

Situace ve španělské ekonomice se povážlivě zhoršuje. A to v situaci, kdy tamní bankovní systém stojí na pokraji hlubokého pádu a nezaměstnanost atakuje 25 %. Dokládají to data o průmyslové produkci, která v dubnu meziročně klesla o 8,3 % a dostala se nejníže od října 2009. Čekal se pokles o 6,5 % a oproti situaci v březnu, kdy průmysl klesal o 7,5 %, mělo dojít k mírnému zlepšení. Optimistická očekávání se však nenaplnila.

Potopí se Španělsko do hlubin? Potopí se Španělsko do hlubin?

V posledních dnech investoři bedlivě sledují vývoj rozdílu (spreadu) mezi výnosem ze španělských desetiletých dluhopisů a průměrným výnosem desetiletých dluhopisů zemí eurozóny s ratingem AAA. Zatímco španělský výnos vzrostl k 6,5 %, průměrný výnos AAA zemí klesl pod 2 % (poprvé v historii).

Opce: Nebojte se toho cizího slova! Opce: Nebojte se toho cizího slova!

Celé řadě investorů připadá pojem opce velmi složitý a opční obchodování je obecně považováno za velmi obtížnou záležitost. Nutno však říci, že neprávem – principy a mechanismy opcí a opčního obchodování jsou v zásadě velmi jednoduché, nejedná se totiž de facto o nic jiného než o smlouvu mezi dvěma subjekty o budoucím nákupu či prodeji určitého množství tzv. podkladového aktiva (akcie, měny, komodity) za předem sjednanou cenu a v předem stanoveném datu (nebo před tímto datem).

Komodity: Jaké nástroje zvolit při investování? Komodity: Jaké nástroje zvolit při investování?

Komodity jsou různorodou směsí zemědělských produktů i těžebních materiálů, bez kterých si lze život jen obtížně představit. Jejich užitečnost je základem určité ceny na trzích, a proto se s těmito surovinami živě obchoduje. Na základě investičního rozhodnutí se dá komodita kdykoliv koupit nebo prodat na burzovních i mimoburzovních trzích po celém světě. Přestože jsou výkony jedné komodity na burzách v těsné závislosti, nabízí každá svoji cenu. Přesto výběr konkrétní burzy není pro obchodníka až tak podstatný, protože cenový vývoj je hodně podobný.

CFD DMA: Co konkuruje tradičnímu obchodování s akciemi? CFD DMA: Co konkuruje tradičnímu obchodování s akciemi?

Pákové obchodování zažilo v posledních letech obrovský rozmach, zejména v segmentech měn, komodit a akciových indexů. Nejjednodušším nástrojem pro pákové obchody jsou kontrakty na vyrovnání rozdílů (CFD – Contract for Difference). Segment akcií však v tomto směru zatím zaostával. Hlavním důvodem byla možnost vydělávat jen na změně cen akcií, které sloužily při CFD kontraktech jako podkladové aktivum.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.