John J. Hardy forexový stratég, Saxo Bank

John J. Hardy

Autorovy články

Brexit je jen zahřívací kolo, další zvraty na globálních trzích nás teprve čekají Brexit je jen zahřívací kolo, další zvraty na globálních trzích nás teprve čekají

Spojené království se hlasy svých občanů vyslovilo pro odchod z EU. Šok pro trhy, ještě zvýrazněný předchozím očekáváním, že volba dopadne opačně. Následné zemětřesení na trhu s librou překonalo i tu nejhorší fázi globální finanční krize v roce 1992, kdy o "černé středě" libra vypadla z Evropského mechanismu směnných kurzů.

FX: Přijde po klidu bouře? Pokud ano, vsaďte na měny mladých ekonomik FX: Přijde po klidu bouře? Pokud ano, vsaďte na měny mladých ekonomik

Stabilita na měnových trzích dosahuje úrovní, které byly naposled viděny před vypuknutím krize v roce 2007. Jde o ticho před bouří? Kterých měn by se to mělo potenciální riziko nejvíce týkat?

2011: Rok nerušené vlády dolaru, boje o euro a silné britské libry 2011: Rok nerušené vlády dolaru, boje o euro a silné britské libry

Libra by mohla těžit z toho, že se euro kvůli problémům v rámci eurozóny vydá na cestu dolů. Vůči euru by měl výrazně posílit i americký dolar, na konci roku by se kurz mohl pohybovat okolo 1,1 až 1,15 dolaru za euro.

Měnová válka: Dotkne se české koruny? Měnová válka: Dotkne se české koruny?

Současným zásadním tématem na trhu je kompetitivní devalvace. Jde o situaci, kdy je většina rozvinutých a některé rozvíjející se země soupeří v tom, kdo více znehodnotí vlastní měnu a usurpuje si co možná největší díl celosvětové poptávky. S ní je spojen ekonomický růst.

Květnový otřes na trhu ovlivňuje výhled na světové měny Květnový otřes na trhu ovlivňuje výhled na světové měny

Očekávané sazby centrálních bank se u všech zemí obecně snížily. Pokles očekávaných hodnot je logickým výsledkem náhlého otřesu na trhu z počátku května. Jaký je výhled hlavních světových měn po otřesech eura?

Libra a australský dolar: Měny extrémů Libra a australský dolar: Měny extrémů

Měnami, které si v současné době zaslouží největší pozornost, jsou na slabší straně libra a na silnější australský dolar. Měnový pár GBPAUD dosáhl úrovně, které měny zemí G-10 nezaznamenaly téměř po celou generaci. Ocitl se totiž na významném 25letém minimu.

Přehled nejslabších měn v roce 2009 Přehled nejslabších měn v roce 2009

Propadákem mezi nejlikvidnějšími měnami byl jednoznačně americký dolar a japonský yen. Investoři zkrátka hledají měny s vyšším výnosem a ekonomiky s lepší perspektivou.

Prognóza pro vývoj eura a dolaru na 12 měsíců Prognóza pro vývoj eura a dolaru na 12 měsíců

Prognózy stanovujeme jako obvykle pro jeden, tři a dvanáct měsíců. Za současných tržních podmínek je ovšem načrtnutý scénář pro horizont jednoho měsíce velmi nejistý.

Nové prohlášení Fedu Nové prohlášení Fedu

Stejně pomalé tempo ekonomiky, žádný problém s inflací i přes rostoucí ceny komodit. To jsou některé ze závěrů Fedu.

Nejčtenějšíčlánky

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.