Josef Lukáč obchodník, Leveltrading.net

Josef Lukáč

Autorovy články

Na čem vydělat v roce 2012? Na akumulovaných českých akciích a vybraných komoditách! Na čem vydělat v roce 2012? Na akumulovaných českých akciích a vybraných komoditách!

Rok 2011 byl rokem dvou rozdílných poločasů. První polovina roku byla pro investory výborná, akciové a komoditní trhy zajímavě rostly. Zato druhá polovina roku byla pro investory velmi nepříjemná. Zcela nejkrutějšími měsíci byly srpen a září, když říjen byl naopak nejlepším měsícem za několik desítek let. Hlavní příčinou tržních poklesů v druhé polovině roku byla propukající evropská dluhová krize a její možné dopady.

Současné trhy: Diverzifikujte a hledejte kvalitní akcie (v ČR ČEZ, Erste, NWR a CETV) Současné trhy: Diverzifikujte a hledejte kvalitní akcie (v ČR ČEZ, Erste, NWR a CETV)

I když situace na českém akciovém trhu (a nejen na něm) není v posledních týdnech růžová, stále má daleko k propadům z let 2008-2009 a 2001-2002. Přesto jsme svědky obrovské investiční nervozity až paniky. Jako u všech větších poklesů se i nyní mnozí domnívají, že se trhy nikdy nevzpamatují, že je současná situace mnohem horší než kdykoli dříve a že je nejlepší po 30-50% propadech všechny pozice vyprodat, nebo dokonce začít shortovat.

Burza Praha: Akcie ČEZ a Telefóniky patří do portfolia! Burza Praha: Akcie ČEZ a Telefóniky patří do portfolia!

ČEZ je podhodnocený a Telefónica nabízí velice atraktivní dividendu. Důvody pro jejich zařazení do portfolia jsou však pestřejší. Některé si pojďme přiblížit.

Akcie: Proč obchodovat na pražské burze? Akcie: Proč obchodovat na pražské burze?

Zajímavých zisků nemusejí obchodníci a investoři dosahovat pouze na zahraničních trzích, přestože to různé marketingové subjekty, samozvaní tradingguruové i tradingová fóra často hlasitě doporučují. Český akciový trh je prý nezajímavý, plochý, málo likvidní, s minimem kvalitních titulů a podobně. To správné obchodování je přeci "daytrading" a "scalping" s pákovými futures či Forex. To je ten správný adrenalin, rychlá akce, rychlé a velké zisky. Obchodování s českými akciemi je často prezentováno jako nezajímavé, nudné, s nemožností dosahování nějakých zajímavých výsledků.

České akcie, komodity, jüan a Japonsko budou tvořit základ portfolia pro rok 2011 České akcie, komodity, jüan a Japonsko budou tvořit základ portfolia pro rok 2011

Podobně jako letošní rok ani rok 2011 na první pohled investičně nikterak extra pozitivně nevypadá. Můžeme se však dočkat podobného překvapení jako letos, kdy akciové trhy oproti mediálně propagovanému očekávání poklesů nebo druhého dna nakonec celkem zajímavě posílily a odvážným investorům přinesly více než 10% zisky. Zdaleka nejvyšších zisků dosáhli investoři na komoditních trzích.

České akcie jsou podhodnocené a měly by být v roce 2011 základem portfolia České akcie jsou podhodnocené a měly by být v roce 2011 základem portfolia

Pražská burza nedokázala v letošním roce pozitivně těžit z lepšího než očekávaného vývoje na globálních akciových i komoditních trzích. Důležité americké indexy přidaly letos přes 10 %, německý DAX ještě více, index MSCI Emerging Markets je také v 10% zisku. Index pražské burzy PX za těmito trhy zaostává.

Technická analýza S&P 500: Býčí nálada na maximu Technická analýza S&P 500: Býčí nálada na maximu

Množí se optimistické předpovědi na rok 2011, na čas utichá nervozita kolem problémů států PIIGS, americké banky nabídly Evropě pomoc v podpoře zadlužených států, kromě páteční americké nezaměstnanosti (která však trhy nijak výrazněji nevystrašila) další zveřejňovaná makrodata poměrně dobrá. Kvantitativní uvolňování dle předpokladu působí a střednědobě bude působit růstově. V minulém týdnu týdnu jsme viděli výraznější posílení akciových indexů k letošním maximům, během úterý dokonce na nová letošní maxima.

Technická analýza S&P 500: Zatím nerozhodně Technická analýza S&P 500: Zatím nerozhodně

V naší analýze z přelomu srpna a září, zveřejněné i zde na Investičním webu, jsem psal: "Aktuální konfluence extrémního pesimismu, nevíry v růst trhů, podpory Fedu a býčích technických signálů vyústí v nejbližším období minimálně ve výraznější korekci, pravděpodobněji však do obratu trhu k několikatýdenním růstům. Velmi pravděpodobně se bude letos na podzim obchodovat minimálně u letních maxim. Osobně očekávám až 10% posílení do konce roku." Jsme nyní o měsíc dále a index S&P 500 se opravdu nachází o zhruba 10 % výše.

Technická analýza: S&P 500 posílil. Co bude dál? Technická analýza: S&P 500 posílil. Co bude dál?

Přesně před týdnem jsme zde, na Investičním webu, zveřejnili výstup z naší analýzy nejdůležitějšího amerického akciového indexu S&P 500. Závěr naší obchodní analýzy byl takový: "Aktuální konfluence extrémního pesimismu, nevíry v růst trhů, podpory Fedu a býčích technických signálů vyústí v nejbližším období minimálně ve výraznější korekci, pravděpodobněji však do obratu trhu k několikatýdenním růstům."

Technická analýza: Americké akcie obracejí k růstu! Technická analýza: Americké akcie obracejí k růstu!

Po letních maximech amerických i dalších indexů ze začátku srpna trhy během 3 týdnů výrazně oslabily (S&P 500 -8 %, Dow Jones -7,5 %). Důvody oslabení byly poměrně jasné – rostoucí obavy ze zpomalování hospodářského vývoje (především v USA) a růstu zadlužení, horší zveřejněná důležitá americká makrodata, a navíc "hysterická" média s Hindenburgem a se sezónní negativní statistikou pro září.

S&P 500: Technická analýza křičí "BUY!" S&P 500: Technická analýza křičí "BUY!"

Na americkém akciovém indexu S&P 500 (ale i dalších) se během včerejšího obchodování i včerejším závěrečným kurzem vytvořila řada tzv. swing nákupních signálů. Velmi pravděpodobně proto ještě dnes uvidíme výraznější korekci směrem nahoru.

ČEZ: Dobrá obchodní příležitost? ČEZ: Dobrá obchodní příležitost?

Akciové indexy vytvářejí nová střednědobá maxima, roste poptávka po komoditách a energiích, přesto však neroste cena akcií ČEZu, jednoho z našich nejlepších a fundamentálně nejsilnějších titulů. V posledních třech týdnech posílila cena elektřiny o cca 15 % (futures kontrakt na dodání v r. 2011), přesto akcie ČEZu stále stagnují a obchodují se cca 10 % pod svou férovou hodnotou (dle našich měřítek).

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.