Josef Novotný analytik

Josef Novotný

Autorovy články

Nový Temelín: Zdraží vlajková loď české energetiky elektřinu? Nový Temelín: Zdraží vlajková loď české energetiky elektřinu?

Nedávno byly uveřejněny zprávy, že by státem spoluvlastněná společnost ČEZ mohla usilovat o státem garantovanou fixní cenu elektřiny, která bude vyrobena z jaderných zdrojů. Podle zatím uveřejněných informací by se mohlo jednat o státní garanci na minimální výkupní cenu elektřiny, která bude vyrobena z nově postavených dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Josef Novotný: NWR předvede lepší výsledky, čísla ČEZu nebudou nijak ohromující Josef Novotný: NWR předvede lepší výsledky, čísla ČEZu nebudou nijak ohromující

Výsledková sezóna za druhý kvartál začala. Jaké výsledky naservírují investorům energetické společnosti ČEZ a NWR? Jak se projeví ve výsledcích firem německé rozhodnutí uzavřít jaderné elektrárny a odstávka sedmi bloků? A podaří se NWR navzdory problémům s těžbou koksovatelného uhlí zvýšit zisk?

NWR: Jak akcie uhelné společnosti ovlivní vstup na burzu konkurenta JSW? NWR: Jak akcie uhelné společnosti ovlivní vstup na burzu konkurenta JSW?

V uplynulých dnech proběhlo sledované IPO (primární emise akcií) polské státní společnosti Jastrzebska Spolka Weglowa (JWS). Emise akcií této uhelné společnosti dopadla poměrně úspěšně, když poptávka převýšila nabízené množství akcií (39,5 milionu kusů) a cena byla stanovena v blízkosti horní hranice určeného cenového pásma 114-146 polských zlotých, a to na 136 polských zlotých.

Ropný vrchol (oil peak): Mýtus, nebo tvrdá realita? Ropný vrchol (oil peak): Mýtus, nebo tvrdá realita?

Celosvětově rostoucí inflace, především pak zdražování potravin a energií, vyvolává v rozvíjejících se částech světa nepokoje. Vyšší inflace však není způsobena poptávkovými tlaky, ale hlavně vysokými cenami ropy a zemědělských plodin, ke kterým se přidávají také další komodity , například průmyslové kovy. Jedním z hlavních viníků současného zdražování jsou pak zcela jistě vysoké ceny ropy a jejích derivátů.

Elektřina podraží. Může za to jen fotovoltaika? Elektřina podraží. Může za to jen fotovoltaika?

Nárůst cen elektřiny je strašákem a oblíbeným tématem médií posledních dní. Vyšší růst cen elektrické energie pro rok 2011 je bohužel tvrdá realita - pokud nedojde k legislativní úpravě, tak nás růst, i když nižší, čeká i v dalších letech. Za hlavního viníka je označována energie z fotovoltaických zdrojů, respektive vysoké výkupní ceny a jejich garance minimálně po dobu 15 let.

Co ovlivní růst cen elektřiny Co ovlivní růst cen elektřiny

Nárůst cen elektřiny je strašákem a oblíbeným tématem mnoha médií posledních dní. Vyšší růst cen elektrické energie pro rok 2011 je bohužel tvrdá realita (pokud nedojde k legislativní úpravě, tak nás růst, i když nižší, čeká i v dalších letech). Za hlavního viníka je označována energie z fotovoltaických zdrojů, respektive vysoké výkupní ceny a jejich garance minimálně po dobu 15 let.

Uvrhne nás Řecko zpět do recese? Uvrhne nás Řecko zpět do recese?

Finanční trhy jsou již několik týdnu zmítány situací okolo Řecka a dalších předlužených ekonomik. Přestože se o tomto problému otevřeně mluví již od listopadu roku 2009 (a mnoho let je znám odborníkům), k jeho silnému vnímání širokou veřejností došlo teprve před několika týdny. Díky vzrůstající nervozitě na finančních trzích a poklesu cen akcií a dluhopisů "přispěchala" EU ve spolupráci s MMF a dalšími centrálními bankami na pomoc Řecku, ale i ostatním předluženým státům.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.