Marek Hatlapatka hlavní analytik, Cyrrus

Marek Hatlapatka

Autorovy články

Komerční banka: Třetí kvartál bez velkých odpisů, meziročně budou výsledky výrazně pozitivní Komerční banka: Třetí kvartál bez velkých odpisů, meziročně budou výsledky výrazně pozitivní

Komerční banka stále více bojuje s nepříznivým makroekonomickým prostředím (téměř nulové sazby ČNB, mírná recese ekonomiky), ve třetím kvartálu 2012 se jí to však mělo dařit ještě poměrně dobře. Očekáváme, že banka oznámí čistý zisk 3,4 miliardy Kč, což je výrazně více než ve stejném období před rokem, které bylo negativně ovlivněno odpisem řeckých dluhopisů). Tentokrát naopak neočekáváme žádné významné mimořádné položky, zisk by tedy měl být v intencích toho, co považujeme za "normální" kvartální zisk KB, tedy přes 3 miliardy.

ČEZ: Albánie a možný prodej uhelných elektráren píší zajímavý výsledkový scénář ČEZ: Albánie a možný prodej uhelných elektráren píší zajímavý výsledkový scénář

V příštích dvou měsících by investoři měli mít více jasno v tom, jak bude ČEZ vypadat v příštích letech. Blížíme se (snad) rozklíčování mimořádně zapleteného příběhu o prodeji uhelných elektráren, a snad i definitivnímu vyřešení situace v Albánii. V době, kdy jsou ceny silové elektřiny na dlouhodobých minimech a nehodlají se v dohledné době příliš zlepšit, jsou právě výše zmíněné problémy pro investory klíčové.

Erste: Mezikvartálně palec dolů, meziroční srovnání nemá smysl Erste: Mezikvartálně palec dolů, meziroční srovnání nemá smysl

Před rokem Erste Group Bank zaúčtovala obří ztrátu související s prodejem CDS portfolia, meziroční porovnání čísel tak na mnoha úrovních výsledovky nemá smysl. Proto tentokrát bude relevantnější srovnání s druhým kvartálem 2012. Na něm podle nás bude patrný pokračující negativní vývoj u hlavních výnosových kategorií kvůli nepříznivému vývoji ekonomik, v nichž Erste působí, a kvůli pokračujícímu nízkoúrokovému prostředí.

NWR za druhý kvartál vykáže hluboký pokles zisku NWR za druhý kvartál vykáže hluboký pokles zisku

Očekáváme, že společnost NWR vykáže za 2Q2012 čistý zisk 28 milionů eur, což by znamenalo 66% meziroční pokles. Hlavní příčinu lze hledat ve výnosech, které predikujeme o téměř 25 % nižší než před rokem, a to kvůli nižším prodejům uhlí a výraznému meziročnímu poklesu prodejních cen koksovatelného uhlí a koksu. Při velmi málo elastických nákladech je výsledkem výrazný pokles zisku. Ten by přitom mohl být ještě vyšší, nebýt pozitivního vlivu značného nárůstu zásob vytěženého uhlí na výsledovku (očekáváme dopad do P&L ve výši +52 milionů eur.

ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk

Společnost ČEZ by měla podle naší projekce ve 2Q2012 meziročně zvýšit čistý zisk o více než 12 % na 7,6 miliardy Kč, což by zároveň znamenalo snížení meziročního poklesu za první pololetí na 6,6 % oproti meziročnímu poklesu zisku v prvním kvartálu o 14 %. Předpokládáme, že pokud realita alespoň dosáhne naší projekce či o něco optimističtějšího tržního konsenzu, bude ČEZ na dobré cestě splnit celoroční cíle na úrovni EBITDA, EBIT i čistého zisku.

Komerční banka by měla předvést nejlepší kvartál od začátku krize Komerční banka by měla předvést nejlepší kvartál od začátku krize

Komerční banka by měla ve druhém kvartálu 2012 dosáhnout nejlepšího kvartálního pokrizového výsledku. Naše projekce ukazuje na čistý zisk 3,77 miliardy Kč, což by představovalo téměř 80% meziroční nárůst. Čísla jsou ovšem ovlivněna mnoha jednorázovými položkami a jsou jen těžko srovnatelná.

Erste Group Bank: Mimořádné položky ve výsledkové zprávě mohou zmást investory Erste Group Bank: Mimořádné položky ve výsledkové zprávě mohou zmást investory

Výsledky Erste Group Bank za 2Q2012 budou s největší pravděpodobností ovlivněny několika mimořádnými položkami, což ovlivní meziroční srovnání čísel. Proto uvádíme celkem tři verze výsledků pro lepší porovnatelnost a orientaci čtenářů.

Komerční banka: Čtvrteční výsledky konečně bez odpisů dluhopisů Komerční banka: Čtvrteční výsledky konečně bez odpisů dluhopisů

Komerční banka by měla po třech kvartálech negativně ovlivněných odpisy řeckých dluhopisů konečně zase představit "normální" výsledky, konkrétně kvartální zisk přes 3 miliardy Kč. Očekáváme, že banka oznámí zisk 3,26 miliardy, což by představovalo 3,4% meziroční pokles, ale 34% kvartální nárůst.

Erste Group: Těžká váha zahájí výsledkový týden na pražské burze Erste Group: Těžká váha zahájí výsledkový týden na pražské burze

První letošní výsledky Erste Group Bank budou pozitivně ovlivněny jednorázovým výnosem ze zaúčtování zpětného odkupu hybridního kapitálu Tier 1 a Tier 2 (přednostní akcie a podřízený dluh), který banka dokončila na začátku března. Díky tomu by měla dosáhnout kvartálního čistého zisku přes 300 milionů eur, tedy na úrovni prvního kvartálu loňského roku (také ovlivněného jednorázovými položkami).

Vrátí se Erste svými výsledky do normálu? Vrátí se Erste svými výsledky do normálu?

Po minulých kvartálních výsledcích, ovlivněných obrovským množstvím mimořádných položek, by se čísla Erste měla při reportu výsledků za 4Q2011 vrátit zpět k "normálu". Tím je v současných podmínkách podle nás čtvrtletní čistý zisk v intervalu 200-300 milionů eur. Naše projekce konkrétně pro 4Q počítá s vykázaným čistým ziskem 235 milionů, díky čemuž by se celoroční ztráta měla ztenčit na 738 milionů (tedy v souladu s avizovaným rozpětím 700-800 milionů eur).

Naplní ČEZ vlastní představy o zisku za rok 2011? Naplní ČEZ vlastní představy o zisku za rok 2011?

Splní, nebo nesplní? Toť nejsledovanější (nikoli nejdůležitější) otázka nadcházejících výsledků ČEZ za 4Q2011 a za celý rok 2011. Řeč je pochopitelně o guidance managementu společnosti, který i po zklamání ve výsledcích za 3Q2011 trvá na tom, že za rok 2011 dosáhne firma čistého zisku 40,6 miliardy Kč. Trh o tom zcela přesvědčený není, protože to znamená, že by ČEZ musel v samotném 4Q2011 dosáhnout čistého zisku přes 14 miliard, což se firmě nikdy předtím (a to ani v mnohem lepších časech) nepodařilo.

NWR: Výsledky za loňský čtvrtý kvartál investory nepotěší NWR: Výsledky za loňský čtvrtý kvartál investory nepotěší

NWR ve čtvrtek zveřejní slabá čísla za 4Q2011. Budou odrážet meziročně nižší prodej uhlí a koksu při vysokých fixních provozních nákladech. Firma v 4Q2011 prodala 2,63 milionu tun uhlí, loni ve stejném období 3,15 milionu tun (což byla nicméně mimořádně vysoká hodnota, především díky extrémně vysokým prodejům energetického uhlí). NWR prodala také výrazně méně koksu. Očekáváme celkové kvartální tržby 394 milionů eur, z čehož 197 milionů z prodeje koksovatelného uhlí, 104 milionů z prodeje energetického uhlí a 49 milionů z prodeje koksu.

Komerční banka: Škoda Řecka, jinak by byl loňský rok možná rekordní Komerční banka: Škoda Řecka, jinak by byl loňský rok možná rekordní

Z pohledu dosaženého celoročního čistého zisku byl rok 2011 zřejmě v případě KB nejhorším za posledních 5 let. Odpis hodnoty řeckých státních dluhopisů (očekáváme celkem 5,4 miliardy Kč) se do výsledku loni zakousl skutečně významně. Bez vlivu těchto odpisů by čistý zisk KB byl na historickém rekordu těsně pod 14miliardovou hranicí.

Americké i české akcie zažijí dobrý rok - aktuálně nabízejí růstový potenciál 14 % Americké i české akcie zažijí dobrý rok - aktuálně nabízejí růstový potenciál 14 %

Rok 2011 byl pro investory bezpochyby nejobtížnějším od krizového roku 2008. Akciový býčí trh, který začal v březnu 2009, po dvou a půl letech tvrdě narazil na zeď jménem "dlouhodobě nezodpovědná fiskální politika (nejen) v zemích eurozóny". Investoři jsou oprávněně nervózní z dalšího vývoje v Evropě, a přestože zbytku světa se zdaleka nedaří špatně, rizikové přirážky na akciovém trhu dosahují mnohem vyšších úrovní, než tomu bylo v obdobných obdobích nejistoty v minulosti.

NWR: Výsledky za třetí kvartál s akciemi nezamávají NWR: Výsledky za třetí kvartál s akciemi nezamávají

Společnost New World Resources nedávno oznámila klíčová čísla těžby a prodejů za 3Q2011. Na úrovni výnosů tak zbývá jen několik drobných otazníků, tedy kolik k očekávaným výnosům z prodeje uhlí a koksu (350 milionů eur) přidají ostatní výnosy (prodej vedlejších produktů, doprava atd.). Predikujeme celkové výnosy 395 milionů eur, tedy mírně pod tržním konsensem.

NWR: Tržní konsenzus je příliš optimistický NWR: Tržní konsenzus je příliš optimistický

V nejbližších dnech lze očekávat tradiční zprávu, v níž společnost New World Resources (NWR) zveřejní základní provozní údaje (těžba a prodej uhlí a koksu) za 3Q2011 a průměrnou vyjednanou cenu koksovatelného uhlí a koksu na 4Q2011.

ČEZ v úterý oznámí výsledky. Na co se mají investoři připravit? ČEZ v úterý oznámí výsledky. Na co se mají investoři připravit?

Očekáváme, že ČEZ v 1Q2011 dosáhl čistého zisku ve výši 15,5 miliardy Kč, tedy o téměř přesně 2 miliardy méně než ve stejném období loňského roku. Nižší průměrná realizovaná cena prodané elektřiny bude sice částečně kompenzována růstem výnosů v jiných segmentech (distribuce, prodej zemního plynu, příspěvek výroby ve větrném parku v Rumunsku), nicméně s mírně negativním dopadem na ziskové marže (segment výroby dosahuje tradičně nadprůměrných marží v rámci skupiny).

Odhad výsledků Erste Group: Pokračující pokles nákladů, ale i provozních výnosů Odhad výsledků Erste Group: Pokračující pokles nákladů, ale i provozních výnosů

Erste ve čtvrtek představí výsledky za 1Q2011, které podle naší projekce budou pokračovat v trendu druhé části minulého roku. Konkrétně tedy očekáváme stále poměrně slabá čísla na úrovni provozních výnosů (-0,8 % y/y), která budou nicméně kompenzována dalším poklesem nákladů rizika a dobrou kontrolou provozních nákladů. To by mělo plně vykompenzovat vyšší ztrátu na úrovni ostatního výsledku, zapříčiněnou mimo jiné zavedením bankovní daně v Rakousku.

Velká hra o dividendu ČEZu Velká hra o dividendu ČEZu

ČEZ minulý týden oznámil hospodářské výsledky, investory však více zajímaly jiné informace: výhled na letošní rok a návrh dividendy. Zatímco tu první informaci trh dostal (a nadšený z ní nebyl), k dividendě zatím management ČEZu mlčí.

Nejčtenějšíčlánky

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.