Marek Janšta investiční poradce

Marek Janšta

Autorovy články

Češi se na stáří chystají po svém, akcie téměř ignorují! Češi se na stáří chystají po svém, akcie téměř ignorují!

Současná prezentace penzijní reformy se snaží v občanech vyvolat dojem, že jde o cestu k jejich finančnímu zabezpečení na stáří. Ale ve skutečnosti si stát řeší svůj problém s děravým státním rozpočtem a občané si financování svého slušného žití ve stáří musejí zajistit sami! Z přiloženého grafu z loňského výzkumu STEM/MARK vyplývá, že většina Čechů spoléhá na velice konzervativní přístupy, investicemi do akcií se nezabývá ani desetina populace!

2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos? 2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos?

Přestože pro korunového investora byla největší výhrou loňského roku investice do paládia s více než stoprocentním zhodnocením a v akciích sázka na zemi fotbalového krále Messiho (+80 %), podílové fondy nabídly pro někoho nečekané rozuzlení. Trefou do černého v oblasti kolektivního investování pro rok 2010 totiž byly fondy zaměřené na luxusní zboží.

Studie: Češi o své důchody na burze hrát nechtějí Studie: Češi o své důchody na burze hrát nechtějí

Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim roku 2010, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska, přináší kromě jiného i zajímavé závěry z pohledu investování. Tisícovka respondentů v něm odpovídala na otázky z oblasti domácích financí, tvorby rezerv, finančních produktů, chování a zvyklostí ve světě financí a smluvních záležitostí.

Možností investovat do českých akcií přes podílové fondy ubylo, ale jsou Možností investovat do českých akcií přes podílové fondy ubylo, ale jsou

Dvě vlny kuponové privatizace udělaly z Čechů ve druhé polovině 90. let národ akcionářů. Malá finanční gramotnost ruku v ruce s tehdejší legislativou jen ztěžka dohánějící potřebné ekonomické procesy však způsobily pravý opak – pro většinu lidí byla transformace prostředkem pro jednorázové přilepšení, ne však začátkem dlouhodobějšího investování. Ani po 15 letech tak pražská burza není místem, kde by alespoň desetitisíce českých rodin zhodnocovaly své úspory, ať již přímo, či prostřednictvím fondů.

O podílových fondech se moc nemluví. Možná proto nebývale vydělávají O podílových fondech se moc nemluví. Možná proto nebývale vydělávají

Píše se říjen roku 2008 a média jsou plná „skandálních odhalení“ v podílových fondech, nabízejí téměř každý den novinky o tom, jak je ten či onen fond nakažen islandskými dluhopisy a zmatení podílníci prodávají – za miliony, desítky milionů, stamiliony, miliardy korun (například Sporoinvest). Každý si může přečíst, co ten či onen fond má ve svém portfoliu, a když je tam nějaké to malé procentíčko něčeho nepatřičného, pryč od něj – nejlépe do banky nebo pojišťovny, tam bude jistě všechno v pořádku.

Fondy na péči o zdraví  – defenzivní brzda akciových portfolií nebo tip na budoucnost? Fondy na péči o zdraví – defenzivní brzda akciových portfolií nebo tip na budoucnost?

Stárnoucí populace, slušné zisky farmaceutických gigantů, bohaté námluvy i v dobách krize, to vše jsou vcelku jasné argumenty pro investování do tradičně defenzivního oboru. Na druhou stranu jasná podvýkonnost v případě rostoucích trhů a nejasnosti nad důsledky největší americké zdravotnické reformy posledních 40 let pro budoucí zisky firem. Jaké možnosti má vůbec český fondový investor, bude-li chtít do svého portfolia zařadit odvětví péče o zdraví?

Fondy zaměřené na dividendové akcie najdeme i na českém trhu Fondy zaměřené na dividendové akcie najdeme i na českém trhu

Je strategie sázet na dividendové tituly v portfoliu dlouhodobě úspěšná? A zaměřují se na ni i podílové fondy? Podívejme se, co nabízí český trh. Výběr toho nejlepšího, srovnání výkonnosti.

Fondy zaměřené na Turecko najdeme i na českém trhu Fondy zaměřené na Turecko najdeme i na českém trhu

Výběr podílových fondů pro drobné investory, které jsou zaměřené na Turecko. Srovnání výkonnosti a poplatků.

Fondy: Bohatí Rusové se vracejí Fondy: Bohatí Rusové se vracejí

Ruští boháči položili základ svému bohatství především v bývalých sovětských republikách. Dříve však svůj takto nabytý majetek chránili téměř výhradně na švýcarských bankovních kontech a v investicích v americkém dolaru. Vlastnit ve větší míře rubly nebo ruské akcie nebylo in. Finanční krize, která zasáhla naplno i novodobé ruské oligarchy, začala měnit i jejich myšlení a pohled na investice ve vlastní zemi.

Sektorové fondy : Utilities Sektorové fondy : Utilities

Fondy, které se specializují na akcie distributorů energie – tedy především elektřiny, plynu a vody, najdeme i na českém trhu. Řadíme je mezi fondy sektorové a věnují se jim převážně globální správci majetku s dostatečně velkou produktovou nabídkou.

Latinská Amerika nabízí pestrý výběr fondů i pro drobné investory Latinská Amerika nabízí pestrý výběr fondů i pro drobné investory

Latinská Amerika je bezpochyby jedním z největších rozvíjejících se trhů. Může být proto zajímavým zpestřením akciového portfolia i pro drobného investora.

Na čínské akcie pomocí fondů Na čínské akcie pomocí fondů

Výběr fondů na českém trhu, které umožní podílet se na vývoji čínských akcií. Přehled kladů a nedostatků, poplatky, stručný komentář.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.