Martin Lembák LemBros Commodity Advisors

Martin Lembák

Autorovy články

Komoditní výhled: Krátkodobě nic moc, dlouhodobě se může blýskat na lepší časy Komoditní výhled: Krátkodobě nic moc, dlouhodobě se může blýskat na lepší časy

Na trzích obecně platí poučka "jak v lednu, tak po celý rok". Turbulence na mladých trzích vyvolaly znehodnocování jejich měn a globální pokles akciových indexů a investoři by mohli očekávat pokles cen i na komoditních trzích. Rozvíjející ekonomiky jsou jistě jejich významnými spotřebiteli, ne-li největšími. Zajišťují přes 50 % poptávky, v posledních letech růst zájmu o komodity táhly právě mladé trhy.

Kde čekat další břidlicovou revoluci? Kde čekat další břidlicovou revoluci?

Kromě Severní Ameriky jsou jako další regiony, kde dojde k energetické revoluci okolo břidlicových vrtů, často zmiňovány Čína, Rusko nebo Argentina. V poslední době se však analytici začínají shodovat, že velice dobré podmínky pro novou vlnu alternativní těžby má Austrálie. Proč je tomu tak, když možný plošný potenciál je nižší než v zemích BRIC a vládní dotace nemusejí být takové jako v Jižní Americe?

Jak v USA zasejí a sklídí, tak se ve světě nají. Co mají letos v plánu američtí zemědělci? Jak v USA zasejí a sklídí, tak se ve světě nají. Co mají letos v plánu američtí zemědělci?

Jelikož jsou Spojené státy největším světovým producentem kukuřice a sóji a jsou v první pětce v produkci pšenice, je dobré sledovat, co se na tamním trhu s obilovinami děje.

Spor o bubliny na trzích: Zažíváme aktuálně jednu z nich? A existují vůbec? Spor o bubliny na trzích: Zažíváme aktuálně jednu z nich? A existují vůbec?

Pojem bublina se v souvislosti s akciemi, dluhopisy i dalšími aktivy skloňuje takřka denně. Když ale po někom budete chtít, aby vám bublinu popsal, možná odpapouškuje něco z historie, málokdo sotva dokáže nabídnout pořádnou definici.

Ještě levnější americký plyn? Během pár let žádný problém Ještě levnější americký plyn? Během pár let žádný problém

To, že cena zemního plynu může dále klesat, zní trochu paradoxně při pohledu na poslední vývoj charakterizovaný nárůstem ceny v souvislosti s předpověďmi sněhových bouří a nejchladnějšího období na začátku roku za posledních devět let na americkém středozápadě a severovýchodě. Dlouhodoběji pro to však existují pádné důvody.

Jak vidí rok 2014 tradeři a jaká předsevzetí by měl mít každý z nás Jak vidí rok 2014 tradeři a jaká předsevzetí by měl mít každý z nás

Je konec roku, takže je potřeba bilancovat a analyzovat uplynulých 12 měsíců, ale hlavně se podívat dopředu. Co od roku 2014 očekávají ti, kdo jsou denně na trhu?

Čím zapít letošní zisky? Pomerančovým džusem! Čím zapít letošní zisky? Pomerančovým džusem!

Celosvětově rok co rok klesá spotřeba pomerančového džusu, a tak by se dal očekávat pokles ceny tohoto lahodného nápoje. Ale snad žádná komodita není ovlivňována stavem nabídky jako právě pomerančový koncentrát.

Pod pokličkou akciového trhu: Zvítězí valuace, nebo pozitivní šok? Pod pokličkou akciového trhu: Zvítězí valuace, nebo pozitivní šok?

Když se podíváme na klasické poměrové ukazatele ocenění amerického akciového trhu, je tento zcela jistě nadhodnocený, alespoň ve srovnání s historickými hodnotami. Existují ale pádné argumenty i pro další růst cen akcií.

Renesance komoditního supercyklu a 200 USD za barel ropy? S reformami v Číně tato úvaha přestává být utopií Renesance komoditního supercyklu a 200 USD za barel ropy? S reformami v Číně tato úvaha přestává být utopií

Do začátku července 2008 zaznamenával komoditní index Dow Jones UBS fenomenální nárůsty, v souvislosti s rychle rostoucími mladými ekonomikami z bloku BRIC se hovořilo o komoditním supercyklu. Od té doby, poznamenán světovou finanční a dluhovou krizí, která dolehla i na rozvíjející se země, se index – na rozdíl od svých akciových kolegů ve vyspělém světě – nevzchopil. Spíše má tendenci klesat. Na jak dlouho?

Vítězové a poražení kvantitativního uvolňování (a jak to všechno skončí) Vítězové a poražení kvantitativního uvolňování (a jak to všechno skončí)

Aby se po eskalaci finanční krize zabránilo kolapsu bankovního systému, ekonomiky vůbec a vývoji, který byl charakteristický od počátku 90. let pro Japonsko (ztracené dekády, deflace), bylo potřeba spustit kvantitativní uvolňování. Tedy využít alternativní nástroj měnové politiky, nejen řízení dlouhodobých sazeb, od kterých se přímo odvozují půjčky, hypotéky a podobně.

Inovace v těžbě ropy: Boj s časem pokračuje Inovace v těžbě ropy: Boj s časem pokračuje

Revoluce posledních let probíhají podle jednoho scénáře – nejprve nadšení z nové technologie, pak postupné navyšování nákladů, na konci mnohdy jen další žhavá novinka. Má investice v ropném sektoru smysl?

Varování: Investoři ve fondech mnohdy vydělají méně než fondy samotné. Proč? Varování: Investoři ve fondech mnohdy vydělají méně než fondy samotné. Proč?

V moderní finanční teorii je řada studií poukazujících na výnosy investorů do fondů nižší než vývoj aktiv a výdělků fondů samotných za delší sledovaná období. Proč k tomuto jevu dochází?

Energetika v roce 2050 aneb Co si vzít z letošního Světového energetického kongresu? Energetika v roce 2050 aneb Co si vzít z letošního Světového energetického kongresu?

Každé tři roky se koná setkání hlavních představitelů světového energetickém trhu na konferenci World Energy Congress (WEC). Je organizován Světovou energetickou radou (World Energy Council) se sekretariátem v Londýně. Tentokrát setkání proběhlo v jihokorejském Tegu.

Dr. Měď: Jaká léčba teď zafunguje? Dr. Měď: Jaká léčba teď zafunguje?

Na konci prvního kvartálu 2013 jsme se mohli po výraznějším propadu ceny na trhu s mědí zamyslet, zda si červený kov titul Dr. vůbec zaslouží. Je totiž symbolickým označením spolehlivosti mědi jako indikátoru vývoje globální ekonomické aktivity.

Kam se vydají akcie? Indikátory moc nemají smysl Kam se vydají akcie? Indikátory moc nemají smysl

Někteří odborníci aktuálně cítí příležitost na akciových trzích po lepších datech z Číny a Evropy, globální růst by měl mít vliv na rostoucí ziskovost firem. Dalším pozitivem je odsunutí omezování kvantitativního uvolňování Fedem, a tím i umožnění ekonomikám jako Indie, Brazílie a podobně stabilizovat nepříznivou situaci v souvislosti s odlivem zahraničního kapitálu. Technicky se navíc trh nenachází ve fázi typické pro období před splasknutím bubliny.

Cena ropy má dále klesat. Jak to víme? Cena ropy má dále klesat. Jak to víme?

Vývoj trhu s ropou byl v posledních měsících v souvislosti s geopolitickou situací ve středu pozornosti investorů. Cena černého zlata rostla. Kontrakty na ropu s dodáním v horizontu několika let jsou ale výrazně levnější.

Zlaté září a zbytek roku: Potvrdí se sezónní vlivy na cenu drahého kovu? Zlaté září a zbytek roku: Potvrdí se sezónní vlivy na cenu drahého kovu?

Jedním z nejvíce postižených aktiv v souvislosti s diskuzí o omezování programu odkupu vládních dluhopisů a hypotéčních zástavních listů (MBS) americkou centrální bankou je vedle těchto aktiv bezpochyby zlato. Je to dáno především jeho funkcí ochránce hodnoty před možnými neblahými důsledky nekontrolovatelného růstu cen a případné náhradní měny. Potenciální utahování měnových kohoutů má tendenci tuto jeho roli omezovat. Zářijové zasedání FOMC proto může mít rozhodující vliv na vývoj ceny zlata.

Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není jen americká záležitost Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není jen americká záležitost

Zahájí Fed v září ústup od současného programu kvantitativního uvolňování (QE)? Na odpověď čekají investoři jako děti na Vánoce. Americká centrální banka podle většiny analytiků přistoupí na svém zasedání 17. a 18. září k omezení programu nákupů vládních a hypotéčních dluhopisů, který nyní dosahuje 85 miliard USD měsíčně. Ano, či ne? A co může být jazýčkem na vahách?

Biopaliva, Evropská unie a rizika pro farmáře Biopaliva, Evropská unie a rizika pro farmáře

V úterý 10. září má Evropský parlament rozhodnout o potenciálních změnách v Direktivě obnovitelné energie. Ta ukládá dosažení minimálně 10% podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě paliv v dopravě do roku 2020. Co to může znamenat pro zemědělce?

Čínské nemovitosti: Zvýšená poptávka po dřevě jako signál dalšího nafukování cen? Čínské nemovitosti: Zvýšená poptávka po dřevě jako signál dalšího nafukování cen?

V roce 2012 se zdálo, že se podařilo korigovat nárůsty cen nemovitostí v Číně, navíc se jako pozitivní jevilo zavedení tříletého vládního plánu akontace u poskytovaných hypoték, zavedení daně z nemovitostí v Šanghaji a Čchung-čchingu a nákupních restrikcí ve 35 městech. Ceny realit ale opět rostou.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.