Martin Lobotka analytik

Martin Lobotka

Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a institut CERGE-EI v Praze. Od roku 2007 do roku 2013 pracoval jako analytik v České spořitelně, primárně pokrýval Českou republiku. Od roku 2014 je hlavním analytikem společnosti Conseq. Hraje squash, badminton, šipky, zajímá ho historie (s důrazem na Afriku a střední Asii) a cyklistika.

Autorovy články

Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

EET: Čísla nesedí, ale na rozsudek je ještě brzy EET: Čísla nesedí, ale na rozsudek je ještě brzy

Ministerstvo financí se ještě v lednu pochlubilo, že zavedení elektronické evidence tržeb (EET) zajistilo dvojnásobný nárůst vykazovaných tržeb v sektoru restauračních služeb a hotelů. Ačkoli tento výpočet byl založen na vzorku, o kterém lze říci pouze to, že byl velikostí (1 600 podniků) ze statistického hlediska dostatečný, jeho reprezentativnost prozatím potvrdit nelze. Pádný argument do debaty o smyslu a efektivitě EET to určitě je, ovšem zatím jediný.

Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá" Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá"

Německá inflace se v prosinci dostala na 1,7 %, což vyvolalo paniku, v lednu růst pokračoval na 1,9 %. Časopis Bild uveřejnil graf německé inflace (lišácky pouze za rok 2016) s titulkem "tento hororový graf ohrožuje naše úspory". Bavorský ministr financí se opřel do ECB s tím, že "politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá", a stranou samozřejmě nezůstal ani spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který vyzval ECB k bezodkladnému zahájení normalizace měnové politiky.

Růst inflace v Česku? Nalijme si čistého vína! Růst inflace v Česku? Nalijme si čistého vína!

Česká měnově-politická inflace (definovaná jako celková inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní) vzrostla v prosinci na 1,9 %, nejvyšší hodnotu za poslední čtyři roky, a dostala se téměř na cíl ČNB (2 %). Vzrostla navíc také míra poptávkové inflace (bez nepřímých daní, potravin a energií), a to o 0,3 procentního bodu, čímž se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od listopadu 2008. Proč to tedy s českou inflací stále ještě není tak žhavé?

Jaký bude rok 2017 na trzích? Sledujte politiku! Jaký bude rok 2017 na trzích? Sledujte politiku!

Při pohledu na grafy indexů hlavních akciových trhů a celkem nízkou volatilitu v loňském roce by bylo snadné propadnout pocitu, že byl rok 2016 nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho vlastně mnoho nestalo. Opak je pravdou. Nyní přitom stojíme na prahu roku 2017, který slibuje spoustu "zábavy".

Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu? Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu?

Máme za sebou celkem divoký rok. Nejdříve britské referendum, z jehož výsledku se trhy (vyjma libry) vzpamatovávaly celých několik týdnů. Poté vítězství Donalda Trumpa, které trhy vlastně rovnou začaly oslavovat – negativní reakce se s výjimkou mexického pesa počítaly maximálně na dny. Po italském referendu, po kterém skončil premiér Matteo Renzi, se euro po prvotním propadu vrátilo na předchozí úrovně za několik hodin. Jako kdyby trhy zkrátka událostem, které překvapují prognostiky, přivykly, jako kdyby je už nic nemohlo překvapit. Mezi investory převládá pocit sebeuspokojení.

Prezidentské volby v USA: Co čekat při nečekaném výsledku? Prezidentské volby v USA: Co čekat při nečekaném výsledku?

Americké akcie klesají de facto pět týdnů, byť mírně, americký dolar se vůči euru po nedávném výletu pod 1,09 vrátil nad 1,11 a index volatility VIX je zpět na hodnotách z června, kdy překvapil výsledek britského referenda. Minimálně jedna příčina je společná – Donald Trump se v průzkumech preferencí voličů přiblížil své demokratické soupeřce. Investoři evidentně nechtějí zažít to co v červnu letošního roku, kdy navzdory vlastně těsným číslům v průzkumech nebrali vážně možnost, že by se Britové rozhodli vystoupit z Evropské unie.

ECB: Kvantitativní uvolňování neumírá ECB: Kvantitativní uvolňování neumírá

Evropská centrální banka si kupuje čas, chce si nechat otevřené všechny možnosti a k ničemu se nezavazovat. Takový je závěr ze zatím posledního zasedání guvernérů ECB.

Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Vedle dramatických pohybů na trhu s britskou librou trochu zapadá vývoj na dluhopisovém trhu v Evropě. Možná právem, možná ne. Otěže třímá, pokud jde o výnosy bondů, Evropská centrální banka. A ta se z trhu jen tak poroučet nebude.

Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce? Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce?

Laškování Saúdské Arábie s volným trhem s ropou vydrželo necelé dva roky. Jistě si vzpomenete, jak o Vánocích 2014 ministr jejího ropného průmyslu Alí al-Naímí říkal, že není v zájmu organizace OPEC snižovat produkci, ať je cena barelu jakákoli, že je irelevantní, zda klesne na 20, 40, 50 nebo 60 dolarů za barel, a že svět možná již nikdy nezažije ropu za 100 dolarů za barel. Motivace byla jasná - dostat z kola ven americké těžaře, jejichž produkce vzrostla díky těžbě z břidlic z 5 milionů barelů denně v roce 2009 nad 9 milionů barelů koncem roku 2014.

Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA

Již nějaký ten týden staré zprávy svádějí k novému zamyšlení. A nejde (jen) o Apple, jeho zájmy a názory jsou poměrně srozumitelné, stejně jako vyjádření Evropské komise. Do hry totiž rychle vstoupila Deutsche Bank, respektive požadavky na ni od amerického ministerstva.

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně 6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Klid na trhu s korunou je jen zdánlivý. Přesně po roce se nedávno obnovily intenzivní spekulace na brzké skončení intervenčního režimu ČNB. Měnové forwardy v ročním horizontu indikují kurz EUR/CZK o 30 haléřů nižší než současný, tedy okolo 26,70. A vzhledem k tomu, že ještě před pár týdny to bylo stále 27, jedná se o pohyb dramatický.

Riziko, které nelze podceňovat: Trumpův triumf Riziko, které nelze podceňovat: Trumpův triumf

Rostoucí náskok Hillary Clintonové v předvolebních průzkumech znamenala pro mediální mainstream obrovskou úlevu. Tak přece mají Američané rozum, lze snadno vyčíst mezi řádky. Radost a úleva jsou ale podle mě předčasné, trhy by se měly připravit na to, že výsledek britského referenda nemusel být letos posledním velkým překvapením.

Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme

Výnosy (nejen) vládních dluhopisů po britském referendu spadly na minima. Německé státní bondy se obchodují se zápornými úroky až do desetileté splatnosti, na historická minima se propadly výnosy v Británii a třeba švýcarská křivka je celá pod nulou. Mnozí správcové (nejen penzijních) fondů se chystají na další bezesné noci s tím, jak vyprchává jejich už tak polomrtvá naděje, že se výnosy v dohledné době vrátí na alespoň trochu rozumné hodnoty. Bod zlomu přitom nemusí být daleko.

Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá

Poprvé po více než třech letech poklesl v červenci český index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu pod 50 bodů, tedy do pásma, které v očekáváních respondentů ankety představuje pokles ekonomické aktivity. Vzhledem k tomu, že se jedná o první průzkum po britském referendu a že v Británii na rizika spojená s poklesem hospodářství zareagovala centrální banka uvolněním měnové politiky, vyvstává otázka, zda v Česku očekávat něco podobného.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

Vojtěch Benda dle očekávání nebude, co se měnově-politického přesvědčení, v rámci bankovní rady ČNB příliš vyčnívat. Alespoň to naznačuje první rozhovor s tímto novým členem rady.

Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli

Novinám posledních dvou týdnů dominuje hlasování občanů Spojeného království o vystoupení z Evropské unie. Objevují se spekulace, kdy (a zda vůbec) Británie z unie skutečně vystoupí, zda se odtrhnou Skotsko či Severní Irsko, zda nemá být náhodou další referendum. V obou hlavních stranách propukla anarchie – advokáti odchodu, mezi nimiž je spousta konzervativců, přiznávají, že nemají žádný plán a že kampaň za odchod z EU stála na lžích, labouristé se zase vzbouřili proti svému předsedovi Corbynovi, který kdyby čtvrtinu energie, kterou vynakládá na bránění svého křesla, vynaložil na kampaň za setrvání Británie v unii, brexit by nikdy nebyl odhlasován.

Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky

Na trhu s vládními dluhopisy je veselo. Minulý týden se poprvé v historii podíval pod výnosovou nulu jak německý desetiletý dluhopis, tak jeho dokonce třicetiletý švýcarský protějšek. Historické minimum stanovil i desetiletý japonský výnos (-0,2 %) a americká desetiletka se dostala pod 1,4 %, kde nebyla tři roky.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, nadále však vysílá signály, že na vyšší inflaci sama nestačí.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce? "Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

Bankovní rada ČNB prochází výraznou personální obměnou. V květnu jsme se dozvěděli jména 3 ze 4 nových členů, kteří v ní od července 2016 (Vojtěch Benda, Tomáš Nidetzký) a března 2017 (Oldřich Dědek) zasednou. Vzhledem k tomu, že se ČNB nachází v měnově-politicky neobvyklém režimu, nabízí se otázka, zda je kvůli tomu namístě očekávat citelné změny v měnové politice.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.