Martin Lobotka analytik

Martin Lobotka

Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a institut CERGE-EI v Praze. Od roku 2007 do roku 2013 pracoval jako analytik v České spořitelně, primárně pokrýval Českou republiku. Od roku 2014 je hlavním analytikem společnosti Conseq. Hraje squash, badminton, šipky, zajímá ho historie (s důrazem na Afriku a střední Asii) a cyklistika.

Autorovy články

Prezidentské volby v USA: Co čekat při nečekaném výsledku? Prezidentské volby v USA: Co čekat při nečekaném výsledku?

Americké akcie klesají de facto pět týdnů, byť mírně, americký dolar se vůči euru po nedávném výletu pod 1,09 vrátil nad 1,11 a index volatility VIX je zpět na hodnotách z června, kdy překvapil výsledek britského referenda. Minimálně jedna příčina je společná – Donald Trump se v průzkumech preferencí voličů přiblížil své demokratické soupeřce. Investoři evidentně nechtějí zažít to co v červnu letošního roku, kdy navzdory vlastně těsným číslům v průzkumech nebrali vážně možnost, že by se Britové rozhodli vystoupit z Evropské unie.

ECB: Kvantitativní uvolňování neumírá ECB: Kvantitativní uvolňování neumírá

Evropská centrální banka si kupuje čas, chce si nechat otevřené všechny možnosti a k ničemu se nezavazovat. Takový je závěr ze zatím posledního zasedání guvernérů ECB.

Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Vedle dramatických pohybů na trhu s britskou librou trochu zapadá vývoj na dluhopisovém trhu v Evropě. Možná právem, možná ne. Otěže třímá, pokud jde o výnosy bondů, Evropská centrální banka. A ta se z trhu jen tak poroučet nebude.

Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce? Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce?

Laškování Saúdské Arábie s volným trhem s ropou vydrželo necelé dva roky. Jistě si vzpomenete, jak o Vánocích 2014 ministr jejího ropného průmyslu Alí al-Naímí říkal, že není v zájmu organizace OPEC snižovat produkci, ať je cena barelu jakákoli, že je irelevantní, zda klesne na 20, 40, 50 nebo 60 dolarů za barel, a že svět možná již nikdy nezažije ropu za 100 dolarů za barel. Motivace byla jasná - dostat z kola ven americké těžaře, jejichž produkce vzrostla díky těžbě z břidlic z 5 milionů barelů denně v roce 2009 nad 9 milionů barelů koncem roku 2014.

Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA

Již nějaký ten týden staré zprávy svádějí k novému zamyšlení. A nejde (jen) o Apple, jeho zájmy a názory jsou poměrně srozumitelné, stejně jako vyjádření Evropské komise. Do hry totiž rychle vstoupila Deutsche Bank, respektive požadavky na ni od amerického ministerstva.

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně 6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Klid na trhu s korunou je jen zdánlivý. Přesně po roce se nedávno obnovily intenzivní spekulace na brzké skončení intervenčního režimu ČNB. Měnové forwardy v ročním horizontu indikují kurz EUR/CZK o 30 haléřů nižší než současný, tedy okolo 26,70. A vzhledem k tomu, že ještě před pár týdny to bylo stále 27, jedná se o pohyb dramatický.

Riziko, které nelze podceňovat: Trumpův triumf Riziko, které nelze podceňovat: Trumpův triumf

Rostoucí náskok Hillary Clintonové v předvolebních průzkumech znamenala pro mediální mainstream obrovskou úlevu. Tak přece mají Američané rozum, lze snadno vyčíst mezi řádky. Radost a úleva jsou ale podle mě předčasné, trhy by se měly připravit na to, že výsledek britského referenda nemusel být letos posledním velkým překvapením.

Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme

Výnosy (nejen) vládních dluhopisů po britském referendu spadly na minima. Německé státní bondy se obchodují se zápornými úroky až do desetileté splatnosti, na historická minima se propadly výnosy v Británii a třeba švýcarská křivka je celá pod nulou. Mnozí správcové (nejen penzijních) fondů se chystají na další bezesné noci s tím, jak vyprchává jejich už tak polomrtvá naděje, že se výnosy v dohledné době vrátí na alespoň trochu rozumné hodnoty. Bod zlomu přitom nemusí být daleko.

Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá

Poprvé po více než třech letech poklesl v červenci český index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu pod 50 bodů, tedy do pásma, které v očekáváních respondentů ankety představuje pokles ekonomické aktivity. Vzhledem k tomu, že se jedná o první průzkum po britském referendu a že v Británii na rizika spojená s poklesem hospodářství zareagovala centrální banka uvolněním měnové politiky, vyvstává otázka, zda v Česku očekávat něco podobného.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

Vojtěch Benda dle očekávání nebude, co se měnově-politického přesvědčení, v rámci bankovní rady ČNB příliš vyčnívat. Alespoň to naznačuje první rozhovor s tímto novým členem rady.

Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli

Novinám posledních dvou týdnů dominuje hlasování občanů Spojeného království o vystoupení z Evropské unie. Objevují se spekulace, kdy (a zda vůbec) Británie z unie skutečně vystoupí, zda se odtrhnou Skotsko či Severní Irsko, zda nemá být náhodou další referendum. V obou hlavních stranách propukla anarchie – advokáti odchodu, mezi nimiž je spousta konzervativců, přiznávají, že nemají žádný plán a že kampaň za odchod z EU stála na lžích, labouristé se zase vzbouřili proti svému předsedovi Corbynovi, který kdyby čtvrtinu energie, kterou vynakládá na bránění svého křesla, vynaložil na kampaň za setrvání Británie v unii, brexit by nikdy nebyl odhlasován.

Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky

Na trhu s vládními dluhopisy je veselo. Minulý týden se poprvé v historii podíval pod výnosovou nulu jak německý desetiletý dluhopis, tak jeho dokonce třicetiletý švýcarský protějšek. Historické minimum stanovil i desetiletý japonský výnos (-0,2 %) a americká desetiletka se dostala pod 1,4 %, kde nebyla tři roky.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, nadále však vysílá signály, že na vyšší inflaci sama nestačí.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce? "Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

Bankovní rada ČNB prochází výraznou personální obměnou. V květnu jsme se dozvěděli jména 3 ze 4 nových členů, kteří v ní od července 2016 (Vojtěch Benda, Tomáš Nidetzký) a března 2017 (Oldřich Dědek) zasednou. Vzhledem k tomu, že se ČNB nachází v měnově-politicky neobvyklém režimu, nabízí se otázka, zda je kvůli tomu namístě očekávat citelné změny v měnové politice.

Bankovní rada ČNB: Mají známosti přednost? Bankovní rada ČNB: Mají známosti přednost?

Jmenování nových členů bankovní rady ČNB prezidentem tento týden opět pregnantně ukázalo, že kamarádství s mocnými se vyplácí a že dobrý výběr "rabína" na začátku profesní kariéry je k nezaplacení.

4 body pro ECB: Za starosti eurozóny nemůže měnová politika, německé vzývání šetření je problém 4 body pro ECB: Za starosti eurozóny nemůže měnová politika, německé vzývání šetření je problém

Kritika měnové politiky je ošemetná věc. Každé měnově-politické rozhodnutí totiž vytváří vítěze a poražené, a tak lze snadno sklouznout k tomu, že se nepoukazuje na obecnou nesprávnost této politiky, nýbrž se toliko hledá viník problémů.

Hra s kurzovým závazkem: ČNB na cestě do kopce, z kterého navíc fouká vítr Hra s kurzovým závazkem: ČNB na cestě do kopce, z kterého navíc fouká vítr

Politika České národní banky posledních pár let vykazuje smíšené výsledky. Měnově-politická inflace je navzdory částce více než 19 miliard eur, které ČNB za dva a půl roku v rámci intervencí nakoupila, přesně na úrovni října 2013, tedy před zahájením intervencí proti posilování koruny.

Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků

Záporné sazby stále budí vášně. V březnu ECB snížila počtvrté od června 2014 depozitní sazbu hlouběji pod nulu, což vyvolalo další vlnu nevole bank, a to takového rozsahu, že jim Danièle Nouyová, šéfka dozorčí rady ECB odpovědná za společný bankovní dohled, vzkázala, ať přestanou kňourat a zefektivní svou činnost.

ČNB a spol.: Proč se střední Evropa hned tak nevyvlékne z europasti měnové politiky? ČNB a spol.: Proč se střední Evropa hned tak nevyvlékne z europasti měnové politiky?

Po březnových zasedáních centrálních bank v našem regionu je jasné, že je utažení jejich měnových politik stále v nedohlednu. Ekonomiky jsou přitom ve fázi silného růstu s nízkou nezaměstnaností (v ČR, Maďarsku i Polsku poblíž přirozené míry) a s vysokým tempem růstu spotřeby domácností.

Subtilně odvážná ECB: Opravdu cokoli v zájmu vyšší inflace Subtilně odvážná ECB: Opravdu cokoli v zájmu vyšší inflace

Že to s racionalitou trhů nebude nijak valné, je dávno jasné i jen občasnému pozorovateli finančních trhů. Nedávno trhy šílely kvůli "obavám" z dopadů negativních sazeb (že jsou sazby negativní již několik let, zdá se, nezaregistrovaly), z levné ropy (odkdy je ta pro západ negativní?) a z pomalejší Číny (vždyť její ekonomika roste jen o 7 %). Minulý týden zase trhy "vypískaly" Draghiho a spol., alespoň soudě z vývoje výnosů dluhopisů (dvouleté německé jsou zpět na úrovni z počátku února) či kurzu eura vůči dolaru (1,12).

Nejčtenějšíčlánky

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 pak naznačí, co je za horizontem. Platí to jak o politice, když svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal uplynulý rok vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám představíme během prosince. Začínáme otázkou, zda příští rok bude divočejší než ten letošní.

| Roman Chlupatý

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Americká investiční společnost Renaissance Technologies má v portfoliu hned několik fondů, které investorům nabízejí nadprůměrné výnosy. Na vrcholu pomyslné pyramidy ale stojí Medallion Fund. Kdybyste do něj na konci 80. let minulého století vložili tisíc dolarů, byli byste dnes s téměř 14 miliony dolarů více než jen za vodou.

| redakce

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

| Andrej Rády

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.