Martin Urban hlavní makléř, brokerjet ČS

Martin Urban

Na finančním trhu se pohybuje déle než patnáct let. Sleduje ekonomické dění u nás i v zahraničí a vedle obchodování s akciemi investorům umí doporučit i složitější strategie založené na certifikátech.

Autorovy články

Jsou výprodeje dluhopisů znakem velké rotace a návratu k předkrizovému normálu? Jsou výprodeje dluhopisů znakem velké rotace a návratu k předkrizovému normálu?

Krize naučila Američany obezřetnosti. Rozhazovačné americké domácnosti začaly šetřit, deregulace bankovního sektoru vyšla z módy a investoři utíkali před akciemi a přelévali finance na trhy s dluhopisy. Analytici z Deutsche Bank na svých grafech poukazují na to, že je tato doba možná za námi, a dokládají to hromadným úprkem investorů z dluhopisového trhu.

S&P 500: Investoři ztracení mezi odhady analytiků a stratégů S&P 500: Investoři ztracení mezi odhady analytiků a stratégů

Americké akcie v minulém týdnu posouvaly svá historická maxima. Najít cílovou cenu indexu S&P 500 není tak úplně hračka - analytici na základě cílových cen (bootom-up) pro jednotlivé akcie odvozují hodnotu indexu na zhruba 1 579 bodů, stratégové z celkového obrázku (top-down) vyvozují cílovou cenu vysoko nad 1 700.

Funguje momentum trading? Funguje momentum trading?

Navzdory tomu, že to odporuje teorii efektivních trhů, může momentum nabídnout zajímavou cestu k posílení diverzifikace a zlepšení očekávaných výnosů. Zajímavý článek na toto téma jsem nedávno četl na serveru Morningstar.

Klesající trend amerických dluhopisů se zastavil. Dají se čekat výnosy pod 1,5 %? Klesající trend amerických dluhopisů se zastavil. Dají se čekat výnosy pod 1,5 %?

Od loňského července výnosy amerických státních dluhopisů stabilně rostly v rámci stoupajícího kanálu. Data z americké ekonomiky se totiž neustále zlepšovala, což paradoxně vyvolávalo menší zájem o americké dluhopisy jako konzervativní aktivum. Údaje z uplynulého týdne ovšem přiměla dluhopisy prorazit tento trend - útěk do bezpečí byl více než patrný. Technicky tedy výnosům nic nebrání v cestě níže.

A ten o ekonomovi v politice jste už slyšeli? A ten o ekonomovi v politice jste už slyšeli?

Politik, byznysmen, komik a ekonom. Kdo nám bude vládnout? Ano, takhle se teď možná ptá většina Italů. Ve volbách získal politik sice velké množství hlasů, ale ne dost na to, aby mohl vládnout.

Vítěz světových měnových válek je jasný předem Vítěz světových měnových válek je jasný předem

Oslabení vlastní měny za účelem podpory exportu. Ano, o tomto základním mechanismu probíhajících měnových válek jistě neslyšíte poprvé. Vyspělé ekonomiky dělají vše pro to, aby se dařilo jejich vývozcům, a vznikala tak nová pracovní místa.

2 akciové grafy z Financial Times, jež stojí za pozornost 2 akciové grafy z Financial Times, jež stojí za pozornost

O víkendu jsem si procházel starší vydání Financial Times a narazil jsem mimo jiné na dva grafy, o něž se s vámi chci podělit. Omluvte horší kvalitu, druhá fotka je z mobilu. Nejsou to žádné breaking news, ale velice dobře ilustrují dění na akciových trzích v posledních letech, a to jak v Evropě, tak v USA.

Akcie, FX a dluhopisy: Výhled Erste na měsíce dopředu Akcie, FX a dluhopisy: Výhled Erste na měsíce dopředu

Mírný akciový optimismus, posílení amerického dolaru i švýcarského franku vůči euru a stabilní situace na trhu s dluhopisy - takový je výhled analytiků z Erste Group na první kvartál 2013. Žádný armagedon nečekejte.

ČEZ: Stabilní dividenda a nízké zadlužení kotvy českých portfolií ČEZ: Stabilní dividenda a nízké zadlužení kotvy českých portfolií

Akcie ČEZ je dlouhodobě nejvíce obchodovaným titulem na pražské burze. Hlavní argumenty pro investici v přehledném slidu prezentovaném nedávno v Brně na veletrhu Peníze.

"Ulice se probouzí a prodává" -  je čas nakupovat? "Ulice se probouzí a prodává" - je čas nakupovat?

Koupíte-li si jakékoliv ranní noviny, všude na Vás hned v úvodu svítí nadpisy ohledně finanční krize. A to znamená jen jediné, panika je tady. A tak do hry vstupuje další hráč tzv. "ulice", jak se říká drobným investorům.

Psychologie investorů aneb proč jeden ano, ale druhý ne Psychologie investorů aneb proč jeden ano, ale druhý ne

Pod pojmem "psychologie davu" si představíme řadu dříve běžných věcí. Příkladem bylo lynčování lidí – někomu se někdo znelíbil, ten "uškozený" (někdy právem) dokázal zfanatizovat dav a "viníka" vyhnat, nebo dokonce usmrtit. Mnozí věříme, že už se podobné situace nikdy nedožijeme, že se nás to netýká. Ale co psychologie investorů? Není to náhodou to samé v bleděmodrém?

Máme před dovolenou nakoupit eura? EURCZK se blíží 24! Máme před dovolenou nakoupit eura? EURCZK se blíží 24!

Technická analýza EURCZK ukazuje poslední dny na konsolidaci kurzu v rozmezí 24,00-24,20 s mírným tlakem na další posilování CZK. Jak nám však ukazují sledované indikátory MACD, ROC a RSI, je patrná překoupenost CZK vůči EUR. Proto v nejbližších dnech očekáváme, že psychologická hranice 24,00 odolá. Spíše vidíme prostor pro mírné oslabení koruny.

Americké akcie: Udrží S&P 500 hladinu podpory? Americké akcie: Udrží S&P 500 hladinu podpory?

Většina technických indikátorů ukazuje na další pokles indexu S&P 500. V současné době je 200denní klouzavý průměr významnou a jedinou oporou, která brání dalšímu výraznějšímu poklesu cen akcií. V posledních se dnech právě od tohoto průměru odrazily akcie vzhůru, presto očekáváme v blízké době znovu testování této hranice podpory nacházející se okolo hodnoty 1 260. Každopádně pro nejbližší dny spíše vidíme prostor pro mírný růst indexu na základě přeprodanosti, jak ukazuje indikátor RSI.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.