Matt Bolduc akciový analytik

Matt Bolduc

Autorovy články

Akcie nejsou mrtvé! Akcie nejsou mrtvé!

Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy se naopak v posledních letech ukázaly být dobrou volbou. Co čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaká je jejich valuace?

Tablety od Microsoftu s vyšší marží než iPady. Co na to akcie? Tablety od Microsoftu s vyšší marží než iPady. Co na to akcie?

Microsoft prodává tablet Surface s hrubou marží 47 %. Dodatečný příjem z tabletů by mohl být až 2 miliardy USD ročně. Jaký to může mít vliv na akcie Microsoftu?

Olympijské hry jako motor ekonomiky: Planá naděje, nebo úmyslná fikce? Olympijské hry jako motor ekonomiky: Planá naděje, nebo úmyslná fikce?

Státy často utrácejí vysoké sumy peněz za propagaci a pořádání olympijských her. Vlády a zastánci olympiády vždy prezentují hry jako dobré pro ekonomiku i občany. Diskuze není jiná ani okolo letošních her v Londýně. Náklady přesáhnou devět miliard liber.

Býci nemají na růžích ustláno, ocenění akcií stále klesá Býci nemají na růžích ustláno, ocenění akcií stále klesá

Býci na trzích stále strádají, protože ocenění akcií i nadále klesají. Tento trend bude zřejmě pokračovat, protože se investoři připravují na velmi slabou výsledkovou sezónu. Například sektor dlouhodobé spotřeby se v součanosti obchoduje o 37 % níže, než je jeho pětileté P/E. To jen zdůrazňuje, jak investoři nemají rádi všechno, co spoléhá na výdaje spotřebitelů.

Tabletová revoluce? Tabletová revoluce?

Zvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly pravdivé. Microsoft před týdnem představil svůj model Surface, který může směle konkurovat iPadu. Zatímco operační systém Windows 8 byl určen především pro tablety a notebooky s dotykovým ovládáním, Surface nabídne užší propojení svého softwaru a hardwaru. A to je ze strany Microsoftu zcela nová strategie.

Yahoo!: Má ještě bývalá burzovní hvězda pro investory smysl? Yahoo!: Má ještě bývalá burzovní hvězda pro investory smysl?

Šeptanda se potvrdila a společnost Yahoo! minulý týden prodala za 7,1 miliardy dolarů polovinu svého 40% podílu v Alibaba Group zpět samotné firmě Alibaba. Celý "čínský eBay" americký internetový gigant ocenil na zhruba 35 miliard dolarů. Yahoo! za svou investici do Alibaba Group dostalo štědrou odměnu, když se mu za jeho podíl podařilo zajistit ocenění na úrovni stonásobku P/E.

Nestihli jste akcie Facebooku koupit v úpisu? Tak se jim teď vyhněte! Nestihli jste akcie Facebooku koupit v úpisu? Tak se jim teď vyhněte!

Gratuluji, pokud se vám podařilo získat akcie Facebooku v rámci IPO. Pokud jste štěstí neměli, držte se stranou do doby, než skončí šílenství, ve kterém se investoři budou snažit nakoupit za jakoukoli cenu. Ostatně například i od Steva Wozniaka, spoluzakladatele firmy Apple, zaznělo, že se bude snažit investovat do Facebooku za každou cenu.

Ruský ropný průmysl a jeho odhalený investiční klenot Ruský ropný průmysl a jeho odhalený investiční klenot

Ruský ropný průmysl je jedním z nejlukrativnějších ve světě. Přesto se akcie firem v něm působících obchodují za zlomek ceny globálních konkurentů. Tato situace se neomezuje jen na ropný a plynárenský průmysl, protože na ruských trzích je obecně tendence obchodovat s relativní slevou oproti jiným "rizikovým" zemím.

IPO Facebooku se blíží: Jak se daří internetovým akciím po uvedení na burzu? IPO Facebooku se blíží: Jak se daří internetovým akciím po uvedení na burzu?

Investoři se budou nepochybně dožadovat akcií Facebooku, jen co se v květnu objeví na trhu. Ale protože si na tento okamžik budeme muset ještě pár dnů počkat, podívejme se zatím "v klidu" na primární emise technologických akcií za poslední dva roky, abychom se dobrali možného výkonu akcií Facebooku.

Apple jako nepovedená vlaštovka: Proč technologičtí giganti váhají s dividendami a odkupy akcií? Apple jako nepovedená vlaštovka: Proč technologičtí giganti váhají s dividendami a odkupy akcií?

Mnoho zámořských technologických firem, které v posledních letech rapidně rostly, nashromáždilo obrovské množství hotovosti, a to zřejmě na úkor svých akcionářů. Zatímco ti se opakovaně dožadovali vyšších odměn za vložené investice, společnosti nebyly ochotné a schopné jim vyhovět. Zdůvodňovaly to tím, že by mohlo dojít ke znehodnocení majetku akcionářů. Proč se firmy nemají k vyplácení peněz?

Akciový a ekonomický cyklus: Kdy nakupovat které akcie? Akciový a ekonomický cyklus: Kdy nakupovat které akcie?

Banky a další sektory aktivní na začátku hospodářského cyklu mívají v počátcích býčího trhu tendenci k nadprůměrným výsledkům. Během standardního cyklu se akciím finančního a spotřebního sektoru nadprůměrně daří v pozdním medvědím a na počátku býčího trhu. To znamená, že trh věří v to, že buď právě klesáme ke dnu, nebo jsme už u něj. Pokud se investorovi podaří přesně určit bod rotace sektorů, může se dočkat abnormálních výnosů. A když se podíváme zpátky, sektoru spotřebního zboží a dalším defenzivním sektorům se nebývale dařilo v první polovině roku 2011, což jen vyzdvihuje vytrvalý charakter sektorové rotace.

Investování: Diverzifikace má něco do sebe, ale není pro všechny Investování: Diverzifikace má něco do sebe, ale není pro všechny

Investoři občas věří, že diverzifikují správně, i když to není pravda. Diverzifikace je způsob, jak mírnit výkyvy trhu tím, že investujete do různých sektorů, zemí, tříd aktiv a podobně. Některé sektory jsou ovšem často ovlivňovány stejnými faktory nebo mají tendenci vyvíjet se ve stejném akciovém cyklu. Momentálně se daří cyklickým sektorům, jako jsou spotřební zboží nezbytné, výroba nebo finance. Proto bude investor, který se rozhodne investovat do těchto tří sektorů, výrazně vystaven cyklickým výkyvům trhu. Což není špatné, pokud cyklický sektor míří vzhůru.

Rally na amerických bankách. Může vydržet? Rally na amerických bankách. Může vydržet?

V poslední době se mimořádně daří akciím amerických bank. Bank of America za poslední tři měsíce posílila o zhruba 70 %, Citigroup připsala zisk přes 20 %, JPMorgan zhruba 40 % a Goldman Sachs přes 30 %. Jak se ovšem v současnosti postavit k finančnímu sektoru? Graf zobrazuje výkonnost všech sektorů indexu S&P 500, u akcií finančního sektoru se v následujícím čtvrtletí očekává nejvyšší růst zisku na akcii (EPS). Pak následují akcie IT, spotřebního a průmyslového sektoru. Trh se už ovšem možná na vysoký růst EPS u finančních akcií připravil. A pokud to udělal, možná bude rozumné soustředit se na další sektory, například materiály nebo energetiku, kterým se zatím tak dobře nedařilo.

Investiční tip: Akcie těžařů uranu zlevnily po Fukušimě výrazně více než samotný uran. Doženou ho? Investiční tip: Akcie těžařů uranu zlevnily po Fukušimě výrazně více než samotný uran. Doženou ho?

Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou způsobilo zemětřesení a následná vlna tsunami, se rozběhla diskuze o budoucnosti jaderné energie ve světě. Například Německo plánovalo uzavření všech jaderných reaktorů do roku 2022. Možná šlo jen o pokus Angely Merkelové získat politické body, to se ovšem nikdy nedozvíme. Ovšem v době, kdy se všechny státy snaží šetřit, vychází uzavření 17 % kapacity velmi draho.

Co stojí za nízkým oceněním technologických akcií? Co stojí za nízkým oceněním technologických akcií?

Akcie technologického sektoru patřily co do ocenění v posledních deseti letech k velkým poraženým. Teď to začíná vypadat, že se po deseti letech spánku možná opět začínají probouzet.

Generální ředitelé, co stojí za to Generální ředitelé, co stojí za to

Kteří generální ředitelé patří na Wall Street ke špičce? Podle mě jsou to především ti, kteří ze sebe vydali to nejlepší, aby ochránili zájmy akcionářů.

Hledáte bezpečnou investici? Tak zkuste malé technologické firmy s hromadou hotovosti Hledáte bezpečnou investici? Tak zkuste malé technologické firmy s hromadou hotovosti

Mnoho malých technologických a technologie dodávajících firem, které vydělaly na popularitě smartphonů a elektroniky, nyní sedí na hromadách hotovosti. Potenciálně tak vytváří "bezpečnostní polštář" pro investory.

Íránské řinčení zbraní podporuje cenu ropy, ale ohrožuje akcie Íránské řinčení zbraní podporuje cenu ropy, ale ohrožuje akcie

Jakýkoli konflikt zvedá ceny černého zlata, což by mělo pomoci těžařům ropy po celém světě. Dodatečně by integrované ropné společnosti měly být schopny vyšší cenu ropy, kterou vytěží, přenést na koncové zákazníky. Těžaři ropy v regionech, které zasáhne íránské ropné embargo, z toho budou profitovat jako první, protože růst poptávky po jejich produktech zvedne cenu ropy, kterou jim platí rafinérie. Kterých zemí se ropný obchod s Íránem nejvíce týká?

Facebook: IPO se blíží, vyhoupne se hodnota firmy nad 100 miliard USD? Facebook: IPO se blíží, vyhoupne se hodnota firmy nad 100 miliard USD?

IPO v roce 2011 byly buď výhra, nebo prohra, přičemž většina upsaných akcií rostla první den, aby se následně vydala "na jih". IPO Facebooku by mohlo na investory působit jako červený hadr na býka, 10% podíl je k mání za 10 miliard USD. Je ovšem otázkou, zda má Facebook opravdu hodnotu 100 miliard USD. Odpoví jedině analýza, jejíž rychlou verzi jsem zpracoval.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.