Michal Skořepa analytik, Česká spořitelna

Michal Skořepa

Autorovy články

Donald Trump jako politik, od kterého se ostatní mohou učit Donald Trump jako politik, od kterého se ostatní mohou učit

Mnozí s odporem sledují, jak nový americký prezident tlačí na firmy, aby svou výrobu nepřenášely z USA jinam, jak ruší dohodnuté smlouvy v oblasti volnějšího mezinárodního obchodu a jak brání imigraci (a tedy mimo jiné svobodnému proudění pracovní síly). Vzor politika, alespoň v něčem.

Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu? Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu?

Trochu nepovšimnuté kvůli jiným a novějším tématům, jako jsou třeba husarské kousky novopečeného amerického prezidenta, je další kolo debaty o budoucím osudu Řecka, tedy o jeho dluhu a setrvání v eurozóně.

Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB

Česká národní banka nabízí bankám několik "depozitních produktů", v nichž končí všechny koruny z devizových intervencí. Aby záporné sazby u těchto produktů oslabily spekulativní nákupy české měny dříve, než ČNB ukončí svůj závazek bránit posílení české měny pod 27 EUR/CZK, musely by tyto sazby klesnout možná až desítky procent pod nulu. Navíc spekulanti mají možnost se takovým sazbám vyhnout nákupem hotovosti. Proti zavedení záporných sazeb svědčí důvody principiální (konzistence s předchozí komunikací ČNB, kredibilita, srozumitelnost) i praktické (dopady do hospodaření bankovního sektoru). Záporné sazby by také signalizovaly brzký konec kurzového závazku, což je nežádoucí.

ČNB letos může přijít o desítky miliard. Je to problém? ČNB letos může přijít o desítky miliard. Je to problém?

Stav devizových rezerv ČNB a vývoj kurzu, který předpokládá naše nová prognóza, může způsobit ztrátu centrální banky za rok 2017 přes 60 miliard Kč, za rok 2018 dalších 40 miliard Kč. Kapitál ČNB tak letos nejspíše klesne k nule a příští rok výrazně pod nulu. Na první pohled je tento výsledek alarmující. Bližší zamyšlení nad způsobem, jakým centrální banky fungují, však vede k závěru, že se o drama nejedná. Pokud má centrální banka záporný kapitál, není to problém. Tedy dokud to tak nezačne vnímat její okolí.

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné uvedl, že přijetí eura je politickým rozhodnutím. Ekonomicky vzato je dle něj sladěnost Česka větší a schopnost plnit kritéria přijetí společné evropské měny se zlepšuje. V podstatě je již nyní plníme. Stále ale existují indikátory nedokonalé konvergence české ekonomiky s eurozónou, zejména cenová i mzdová hladina. To by mohlo způsobit problémy, nemluvě o tom, že samotná eurozóna má řadu vlastních nedořešených témat, doplnil Rusnok.

Co si vlastně ČNB myslí o české inflaci? Co si vlastně ČNB myslí o české inflaci?

Pro ty, kdo se zajímají o vývoj kurzu koruny v letošním roce, byla minulý týden v rozhovoru guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro Seznam zajímavá mimo jiné tato věta: "Máme tady inflaci, která, zdá se, se nějakým způsobem etabluje na té odpovídající, žádoucí úrovni pevně, nejenom nějakým výkyvem." Opravdu?

Vyššími sazbami na nízkou inflaci? Tentokrát to nestihneme Vyššími sazbami na nízkou inflaci? Tentokrát to nestihneme

Americký ekonom Irving Fisher byl v první polovině 20. století jedním z nejvýznamnějších ekonomů, a to nejen v USA. V uplynulých letech se přitom s každým dalším měsícem nulových úrokových sazeb a inflace hluboko pod cíli centrálních bank objevovaly stále další "neofisheriánské" komentáře. O co šlo a kolik v nich bylo pravdy?

Jsou Češi pracující chudinou Evropy? Jak se to vezme
V posledních dnech se v české kotlině opět rozhořel dlouhodobě doutnající plamen debaty na téma, jak nízké jsou příjmy tuzemských domácností proti cizině. Pod kotel přiložil ČSÚ, když na základě dat Eurostatu uvedl, že roční mzdy v ČR byly v roce 2014 na úrovni 37 % průměru Evropské unie. To Česko zařadilo na 19. pozici v žebříčku unijních zemí. Plameny následně rozfoukal šéf odborů Josef Středula, který na svém twitterovém účtu napsal, že v kontextu těchto dat je potřeba v Česku rychle zvyšovat mzdy.
Zrušme daně na zahraniční zisky amerických podniků, navrhuje šéf Sněmovny reprezentantů
Jedním z mnoha problémů, co pálí USA, jsou více než dva biliony dolarů, jež americké podniky drží na zahraničích účtech. Jedná se o zisky, které nepodléhají zdanění, dokud se je společnosti nerozhodnou přivést zpět domů. A to se firmám při současném nastavení daňových sazeb rozhodně nevyplatí, a tudíž ani nechce. Řešení problému je ale možná jednodušší, než se zdá.
Proč je pro Čínu tak důležitá nálepka tržní ekonomiky?
Před dvěma týdny uplynulo 15 let od vstupu Číny do Světové obchodní organizace. Nejednalo se ale jen o obyčejné výročí. Měl to být také den, kdy bude Číně přiřknut status tržní ekonomiky. Nestalo se tak.
O tom, jak umíme zatnout zuby O tom, jak umíme zatnout zuby

Hezky česky se někdy říká "držet hubu a krok", ale to se většinou týká například politické nepřízně či nespravedlnosti. Tentokrát bude řeč o ekonomice a o tom, jak my Češi umíme přežít krizi.

Měla by se ČNB učit od ECB? Měla by se ČNB učit od ECB?

Provokativní otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Na prahu roku 2017 navíc získává nebývalý, byť dlouho očekávaný rozměr.

Čtyři, nebo pět procent? Hádanka jménem česká nezaměstnanost
Ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí statistiku Úřadu práce ČR za listopad. Podle těchto dat podíl nezaměstnaných osob v ČR v listopadu klesl na 4,9 %. Přitom je to ale týden, co Český statistický úřad oznámil, že v říjnu činila obecná míra nezaměstnanosti 3,9 %. S kolísáním makroekonomických čísel se musíme umět smířit, ale skok o procentní bod u nezaměstnanosti během jediného měsíce je trochu moc.
ČNB má nového spojence. Udrží společně korunu na uzdě? ČNB má nového spojence. Udrží společně korunu na uzdě?

Česká národní banka minulý týden zveřejnila sadu čísel z oblasti bankovní, měnové a úrokové statistiky. Velmi zajímavá je situace u úvěrů českým nefinančním podnikům. Pod celkem nezáživnou pokličkou růstu celkových firemních úvěrů mírně pod 7 % je skryt jeden zarážející trend. A ten jde na ruku bankovní radě ČNB.

Sektorové daně v ČR: Neházejme všechny do jednoho pytle
V posledních dnech se rozhořela debata o myšlence premiéra Bohuslava Sobotky uvalit speciální daně na sektory, ze kterých odtékají do ciziny podle jeho názoru nepřiměřeně velké částky na dividendách. Celá věc ovšem není až tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.
Čerpání EU fondů: Čeká nás znovu jízda na horské dráze?
Ministr dopravy Dan Ťok oznámil, že modernizace dálnice D1 se přece jen možná stihne do roku 2020, tedy podle původních představ (které jsou ale u dálničních projektů brány vždy spíše trochu jako sci-fi). Jen to prý bude vyžadovat vyšší tempo oprav.
Daně fandí víc dluhu než akciím
Většina daňových systémů ve světě je nastavena tak, že pro společnosti je levnější získat peníze prostřednictvím úvěru než akcií. Úroky u úvěrů jsou daňově odečitatelné, zatímco dividendy daněny jsou. Toto "zvýhodňování dluhu" se vyvinulo před mnoha desítkami let. Dnes se všeobecně pokládá za nežádoucí, většina států zatím ovšem nenašla odvahu ho (plně) vyřešit.
Běžný účet ČR: Chystá se nový roční rekord u přímých investic?
Česká národní banka v pondělí zveřejnila baterii čísel popisujících dění v zářijové platební bilanci Česka se zahraničím. Základní údaj je uspokojivý, bilance běžného účtu je mírně kladná (za posledních 12 měsíců celkově 98 miliard korun) a pomalu roste. Ani síla odtoku příjmů ze zahraničních investic, na kterou si stěžoval premiér Sobotka, se v září nijak dramaticky nezměnila.
Čtyři kanály, kterými může vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ovlivnit českou ekonomiku
Skutečnost, že příštím americkým prezidentem bude Donald Trump, může mít určité - i když asi jen omezené - dopady také na českou ekonomiku. Jaké konkrétně?
Růst světového obchodu se vrátí na předkrizové úrovně. Nebo ne?
Evropská centrální banka do svého posledního ekonomického bulletinu zařadila graf, který ukazuje, že světový obchod se zbožím už pět let neroste zdaleka tak rychle, jako rostl v průměru v letech 1991-2007. Autoři zprávy situaci komentují tak, že nové objednávky jsou nad neutrální hodnotou 50 bodů, a světový obchod se tudíž začíná opět probouzet.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.