Michal Skořepa analytik, Česká spořitelna

Michal Skořepa

Autorovy články

Sektorové daně v ČR: Neházejme všechny do jednoho pytle
V posledních dnech se rozhořela debata o myšlence premiéra Bohuslava Sobotky uvalit speciální daně na sektory, ze kterých odtékají do ciziny podle jeho názoru nepřiměřeně velké částky na dividendách. Celá věc ovšem není až tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.
Čerpání EU fondů: Čeká nás znovu jízda na horské dráze?
Ministr dopravy Dan Ťok oznámil, že modernizace dálnice D1 se přece jen možná stihne do roku 2020, tedy podle původních představ (které jsou ale u dálničních projektů brány vždy spíše trochu jako sci-fi). Jen to prý bude vyžadovat vyšší tempo oprav.
Daně fandí víc dluhu než akciím
Většina daňových systémů ve světě je nastavena tak, že pro společnosti je levnější získat peníze prostřednictvím úvěru než akcií. Úroky u úvěrů jsou daňově odečitatelné, zatímco dividendy daněny jsou. Toto "zvýhodňování dluhu" se vyvinulo před mnoha desítkami let. Dnes se všeobecně pokládá za nežádoucí, většina států zatím ovšem nenašla odvahu ho (plně) vyřešit.
Běžný účet ČR: Chystá se nový roční rekord u přímých investic?
Česká národní banka v pondělí zveřejnila baterii čísel popisujících dění v zářijové platební bilanci Česka se zahraničím. Základní údaj je uspokojivý, bilance běžného účtu je mírně kladná (za posledních 12 měsíců celkově 98 miliard korun) a pomalu roste. Ani síla odtoku příjmů ze zahraničních investic, na kterou si stěžoval premiér Sobotka, se v září nijak dramaticky nezměnila.
Čtyři kanály, kterými může vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ovlivnit českou ekonomiku
Skutečnost, že příštím americkým prezidentem bude Donald Trump, může mít určité - i když asi jen omezené - dopady také na českou ekonomiku. Jaké konkrétně?
Růst světového obchodu se vrátí na předkrizové úrovně. Nebo ne?
Evropská centrální banka do svého posledního ekonomického bulletinu zařadila graf, který ukazuje, že světový obchod se zbožím už pět let neroste zdaleka tak rychle, jako rostl v průměru v letech 1991-2007. Autoři zprávy situaci komentují tak, že nové objednávky jsou nad neutrální hodnotou 50 bodů, a světový obchod se tudíž začíná opět probouzet.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.