Michal Stupavský portfoliomanažer, Conseq

Michal Stupavský

Autorovy články

Dohoda o amerických fiskálních škrtech zkrachovala Dohoda o amerických fiskálních škrtech zkrachovala

Americká politická garnitura se v pondělí na rozpočtových škrtech sice nedohodla, nicméně tato dohoda není z dlouhodobého horizontu zásadní. Návrh dohody obsahoval rozpočtové škrty ve výši pouhých 1,2 bilionu dolarů. To je přitom přibližně výše rozpočtového deficitu za loňský rok. Americký HDP byl za třetí kvartál revidován - rostl pouze o 2 procenta (podle prvních odhadů 2,5 procenta).

Výsledky eurosummitu situaci krátkodobě stabilizují, dlouhodobé otazníky zůstávají Výsledky eurosummitu situaci krátkodobě stabilizují, dlouhodobé otazníky zůstávají

Evropské politické špičky v noci na dnešek oznámily několik dohod, které by měly umožnit zachránit dluhem zmítanou eurozónu, především Řecko.

Akcie se ve 4. kvartálu odrazí od letošního dna Akcie se ve 4. kvartálu odrazí od letošního dna

Ocenění (valuace) globálních akciových trhů se po masivních výprodejích ve 3. čtvrtletí dostaly na velice atraktivní úrovně. Například investory velmi sledovaný poměr tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) globálního indexu MSCI World se na konci září dostal až k úrovni 1,5. Tato hodnota je z dlouhodobého historického pohledu za posledních 15 let velice hluboko pod průměrem, což pro investora se středním až dlouhým investičním horizontem značí relativně atraktivní ocenění.

Výprodeje na burzách reflektují slabší ekonomický výhled Výprodeje na burzách reflektují slabší ekonomický výhled

Akciové indexy padají již od minulé středy 27. července. Index globálních akciových trhů MSCI World přitom až do dnešního poledne odepisoval kolem 10 %. Co se najedou změnilo, že finanční trhy zachvátila největší vlna výprodejů od konce roku 2008?

Záchrana Řecka jako zástěrka. Pro koho je výhodná? Záchrana Řecka jako zástěrka. Pro koho je výhodná?

Je to přibližně rok, co byla Řecku schválena záchranná finanční pomoc ve výši 110 miliard eur. I po uplynulých dvanácti měsících je na jihu Evropy pořádné horko a cítí to finanční trhy nejen v Evropě. Řecko je totiž stále uvězněno v bludném dluhovém kruhu, když by měl poměr veřejného dluhu k HDP na konci letošního roku dosáhnout téměř 160 %.

USA na cestě k bankrotu? Investoři hledají oporu v historii USA na cestě k bankrotu? Investoři hledají oporu v historii

V pondělí 16. května dluh americké vlády oficiálně překonal statutární limit 14,29 bilionu dolarů. Jaký další vývoj očekávat? Američtí zákonodárci mají čas do 2. srpna, aby se dohodli na zvýšení tohoto limitu. V případě, že ke zvýšení limitu nedojde, bude to se solventností americké vlády hodně bledé. Mají se investoři tohoto černého scénáře bát?

Akcie jsou stále atraktivně oceněny. Z českých akcií jsou zajímavé Pegas, KB, Erste a NWR Akcie jsou stále atraktivně oceněny. Z českých akcií jsou zajímavé Pegas, KB, Erste a NWR

Globální akciové trhy se stále nacházejí na poměrně zajímavých úrovních. Ocenění podle ukazatele poměru tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) se na konci března u indexu MSCI World pohybovalo okolo úrovně 1,9. Tato hodnota je z pohledu posledních 15 let hluboko pod průměrem, což značí relativně atraktivní ocenění.

Portugalsko dostane pomoc z EU: Poteče portské i nadále proudem? Portugalsko dostane pomoc z EU: Poteče portské i nadále proudem?

Portugalsko ve středu 4. května dosáhlo se zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky dohody o tříletém záchranném plánu ve výši 78 miliard eur. Plán portugalské vládě oproti původním představám z března poskytuje více času na snížení rozpočtového deficitu, jenž by se měl do konce roku 2013 dostat pod 3 % HDP.

USA si koledují o nižší rating, trhy to zatím ignorují USA si koledují o nižší rating, trhy to zatím ignorují

Americkému prezidentovi pravděpodobně přibyly na čele vrásky poté, co ratingová agentura Standard & Poor's pohrozila Spojeným státům snížením ratingu. K tomuto kroku vedla agenturu především neschopnost amerických zákonodárců dohodnout se na zásadách stabilizace veřejných financí. Podle agentury nemají Spojené státy účinnou strategii pro řešení rozpočtového schodku ani narůstající zadluženosti.

Akcie: Růst trhů bude pokračovat i v dalších kvartálech Akcie: Růst trhů bude pokračovat i v dalších kvartálech

Akciové trhy se zuby nehty drží růstového kanálu, který si vytyčily svými pohyby od března 2009. První čtvrtletí bylo divoké – politické turbulence na severu Afriky a na Blízkém východě, ničivé zemětřesení a následná jaderná hrozba v Japonsku, zadlužené země eurozóny, drahá ropa – bylo by možné pokračovat. Přesto se hlavní akciové indexy od začátku roku drží v plusu.

ČEZ, Telefónica a Komerční banka: Co znamenaly výsledky pro potenciál jejich akcií? ČEZ, Telefónica a Komerční banka: Co znamenaly výsledky pro potenciál jejich akcií?

V průběhu února se investoři dočkali hospodářských výsledků společností ČEZ, Telefónica O2 ČR a Komerční banky za poslední kvartál loňského roku. Čím se největší české společnosti pochlubily a jaký vývoj u ceny jejich akcií můžeme letos očekávat?

Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 3. díl Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 3. díl

Behaviorální předsudek sebepřisuzování lze definovat jako přirozenou lidskou tendenci přisuzovat vlastní úspěchy svým znalostem či schopnostem a vlastní neúspěchy nešťastné náhodě a dalším nepříznivým vlivům, nikdy ne chybám ve vlastních rozhodnutích.

Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 2. díl Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 2. díl

Behaviorální předsudek sebepřisuzování lze definovat jako přirozenou lidskou tendenci přisuzovat vlastní úspěchy svým znalostem či schopnostem a vlastní neúspěchy nešťastné náhodě a dalším nepříznivým vlivům, nikdy ne chybám ve vlastních rozhodnutích.

Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 1. díl Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 1. díl

Behaviorální předsudek sebepřisuzování lze definovat jako přirozenou lidskou tendenci přisuzovat vlastní úspěchy svým znalostem či schopnostem a vlastní neúspěchy nešťastné náhodě a dalším nepříznivým vlivům, nikdy ne chybám ve vlastních rozhodnutích.

Overoptimism Bias aneb Přehnaný optimismus: Proč si investoři tak věří? Overoptimism Bias aneb Přehnaný optimismus: Proč si investoři tak věří?

Je zřejmé, že se na finančních trzích pravděpodobně nesetkáme s investorem, který by nebyl optimista. Tím mám na mysli to, že je každý investor bez rozdílů přesvědčen o svém dlouhodobém úspěchu. Bez optimismu by se nikdo do investování nepouštěl.

Příběh o Černé Labuti Příběh o Černé Labuti

Nassim Nicholas Taleb, mimo jiné profesionální matematický derivátový trader, se proslavil dvěma bestsellery: Fooled by Randomness – The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets a The Black Swan – The Impact of Highly Improbable. A právě z druhého z nich, The Black Swan (Černá Labuť), pochází následující úryvek.

Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl třetí Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl třetí

Už víme, co je to dispoziční efekt. V minulém dílu jsme se seznámili s tzv. mentálními účty. Ve třetím pokračování se podíváme na empirickou analýzu dispozičního efektu.

Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl druhý Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl druhý

V prvním dílu našeho seriálu jsme si vysvětlili pojem dispoziční efekt. Dnes se dále seznámíme s jeho důležitou součástí, kterou proponenti behaviorálních financí označují jako mentální účetnictví.

Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl první Dispoziční efekt aneb noční můra investorů – díl první

Každý z investorů to někdy zažil, někteří dokonce mnohokrát. Řeč je o předčasném prodávání ziskových investic a naopak držení ztrátových pozic příliš dlouho.

Aktivní obchodování aneb cesta k podprůměrným výnosům Aktivní obchodování aneb cesta k podprůměrným výnosům

Přední představitelé behaviorálních financí (behavioral finance) Terrance Odean a Brad Barber v roce 2000 publikovali v časopise Journal of Finance článek s výmluvným názvem Trading Is Hazardous to Your Wealth: The Common Stock Investment Performance of Individual Investors, v překladu Obchodováním hazardujete se svým majetkem: Investičních výkonnost individuálních akciových investorů.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.