Michal Valentík investiční stratég, ČP Invest

Michal Valentík

Autorovy články

Těžaři zlata: Další šance na odraz a zvrat klesajícího trendu? Těžaři zlata: Další šance na odraz a zvrat klesajícího trendu?

Cena zlata na světových trzích klesá, což nepříjemně dopadá i na akcie jeho producentů. Z technického pohledu i z hlediska sentimentu ale přichází pro tyto akcie nová naděje.

Akcie odtržené od inflace aneb Fed může překvapit a navýšit program odkupu dluhopisů Akcie odtržené od inflace aneb Fed může překvapit a navýšit program odkupu dluhopisů

Dlouhá léta se akcie vyvíjely stejným směrem jako TIPS, tedy dluhopisy chránící investory proti inflaci. Časy se ale mění.

Jak aktuálně na zlato: Manuál pro dlouhodobé i krátkodobé hráče Jak aktuálně na zlato: Manuál pro dlouhodobé i krátkodobé hráče

Zlato je i přes nedávný pokles ceny stále vynikající investicí, jejíž výkon daleko překonává akciové indexy. Krátkodobě se mu ale vyhněte!

Když HDP roste, ale pracovních míst nepřibývá Když HDP roste, ale pracovních míst nepřibývá

Na každou ekonomickou bolístku i opravdovou nemoc se v celém světě používá totéž: Více peněz, pusťte do světa ještě více peněz! Ty mají rozhýbat ekonomiku, hospodářský růst má přinést plody v podobě snížení míry nezaměstnanosti. Věří tomu veřejnost, věří tomu politici, věří tomu někteří ekonomové. Nebo se tak aspoň tváří. Ve skutečnosti – a data to potvrzují – to není tak jednoduché.

QE: Bernanke argumentuje nízkou inflací. Právem? QE: Bernanke argumentuje nízkou inflací. Právem?

V úterý a ve středu měl šéf americké centrální banky Ben Bernanke pravidelný proslov před kongresmany, v rámci něhož obhajoval monetární politiku Fedu. Mimo jiné prohlásil, že za jeho působení v čele Fedu dosahuje inflace nejlepších záznamů ze všech dosavadních období šéfů Fedu v poválečném období. Inflace měřená pomocí CPI (index spotřebitelských cen) sice dosahuje elice nízkých úrovní, ale na této skutečnosti je krásně vidět, jak se dá pracovat s daty.

Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers

Cena zlata prochází od poloviny roku 2011 konsolidací, drží se tedy v relativně úzkém cenovém pásmu. Akcie těžařů zlata ovšem na tuto skutečnost reagují trvalým cenovým oslabováním. Za poklesem cen akcií těžařů stojí nenaplněná očekávání investorů ohledně generování pozitivního cash flow ze strany těžařských firem.

Proč (ne)vydělávat více? Proč (ne)vydělávat více?

Systém vydatných sociálních dávek není výhradně chloubou evropských severských států, i někdejší Mekka kapitalismu, Spojené státy americké, je dnes říší masivního státního přerozdělování. Stačí se podívat na podporu svobodných matek: je lhostejné, jestli svobodná matka vydělává 29 nebo 57 tisíc dolarů ročně. Po zdanění a vyplacení státní podpory je jejich čistý příjem – stejný.

Zadlužené země PIIGS jsou málo důvěryhodné pro byznys Zadlužené země PIIGS jsou málo důvěryhodné pro byznys

Pozdě proplácené faktury jsou znakem nedůvěryhodnosti firmy. Když je ale doba, za kterou jsou faktury propláceny, několikanásobně vyšší než průměr v celé zemi, bude něco špatně s celou ekonomikou. Řecko, Španělsko a Itálie jsou v tomto směru doslova odpadlíky Evropy.

Zachránil by vyspělé ekonomiky nárůst úvěrů? Zachránil by vyspělé ekonomiky nárůst úvěrů?

Graf znázorňuje vývoj přírůstku reálného HDP v USA (v dolarech) na každý dodatečný úvěrový dolar. V letech 1947 až 1952 každý vypůjčený dolar vytvořil dalších 4,61 dolaru, nyní je to pouze 8 centů. S rostoucím dluhem je totiž mezní přírůstek HDP stále nižší a nižší.

Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když... Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když...

Graf znázorňuje vývoj počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru ve Španělsku od roku 2001. Je z něj patrné, že vrchol nastal v polovině roku 2011 (3,22 milionů lidí), od té doby dochází k pomalému zeštíhlování státní správy.

Investiční tip: Akcie Intelu je zajímavou příležitostí Investiční tip: Akcie Intelu je zajímavou příležitostí

Investice do akcií Intel by mohla být dobrou příležitostí. Proč? Jsou k tomu dva důvody – fundamentální i technický.

BMW: Sázka podle technické analýzy může narazit na tržní sentiment BMW: Sázka podle technické analýzy může narazit na tržní sentiment

Graf zobrazuje vývoj ceny akcií automobilového výrobce BMW od srpna 2008. Za povšimnutí stojí červená rostoucí linka, které se cena akcií BMW za posledních pět let dotkla čtyřikrát a vždy se od této linky odrazila (čtyři zelené kroužky). Nyní se cena opět dotýká této linky (bílý kroužek).

Dluhová krize: Evropa v tom nejede sama Dluhová krize: Evropa v tom nejede sama

Obrázek ukazuje vývoj úrokových sazeb (spojnicový graf) a výši úroků (sloupcový graf) z amerického dluhu za posledních 35 let. Růst úroků v absolutní výši má rostoucí trend. V roce 1975 USA zaplatily úrok z dluhu méně než 50 miliard USD, v roce 2011 to bylo již 10krát více - 454 miliard USD. Přitom je důležité si všimnout, že úrokové sazby neustále klesaly a v současné době jsou poblíž historického minima.

Zlato: Technická analýza i "zlaté akcie" vlévají investorům do žil optimismus Zlato: Technická analýza i "zlaté akcie" vlévají investorům do žil optimismus

Zlato bylo schopno v polovině května 2012 udržet úroveň 1 550 USD za unci, což je minimum z prosince 2011. Právě od poloviny května 2012 až do minulého týdne cena zlata konsolidovala do strany a vytvořila konsolidační trojúhelník. Na grafu je znázorněn červenou rostoucí linkou a zelenou klesající linkou. Minulý týden cena zlata překonala zelenou klesající linku a prorazila konsolidační trojúhelník směrem nahoru (žluté kolečko). Z pohledu technické analýzy by tedy zlato mělo následující dny a týdny začít posilovat. Tomu nasvědčuje i nálada na trhu s akciemi těžařů zlata, která je na tříletém minimu.

Investiční šance, nebo past? Vstupujeme do zlaté éry zemního plynu Investiční šance, nebo past? Vstupujeme do zlaté éry zemního plynu

Díky novým nekonvenčním způsobům těžby začíná zlatá éra zemního plynu. USA už nyní mění energetickou koncepci, výroba elektřiny z uhlí bude ustupovat výrobě z plynu. Z krátkodobého hlediska je cena plynu hodně nepředvídatelná, dlouhodobě však může tato epocha přinést zajímavé investiční příležitosti.

Tip pro všechny, kdo věří v rozvoj Číny Tip pro všechny, kdo věří v rozvoj Číny

Graf ukazuje vývoj a projekci online maloobchodních tržeb v Číně. Na levé ose je celkový objem v miliardách jüanů a na pravé ose podíl na celkových maloobchodních tržbách. V roce 2011 dosáhly online maloobchodní tržby 766 miliard jüanů, což jsou pouze 4,2 % z celkových maloobchodních tržeb. Některé sektory ovšem rostou raketově, třeba prodej oblečení přes internet dosáhl meziročního nárůstu o 94 %. Potenciál růstu nakupování přes internet i v ostatních sektorech je stále obrovský, z čehož budou těžit především tamní internetové společnosti.

Peníze z Fedu se k obyčejným lidem nedostanou Peníze z Fedu se k obyčejným lidem nedostanou

Od roku 2008 americká centrální banka Fed ztrojnásobila svojí rozvahu, tedy zvýšila nabídku peněz trojnásobně. Ovšem to se téměř vůbec neprojevilo ve zvýšení ekonomické aktivity.

Rekordní nedůvěra v euro Rekordní nedůvěra v euro

Graf znázorňuje vývoj stavu čistých pozic na vybraných měnách. Levá číselná osa je pro euro a japonský jen, pravá pro americký dolar. Záporné hodnoty znamenají, že je součet všech pozic na dané měně záporný, tudíž investoři spekulují na oslabení měny. Naopak je to u kladných hodnot – investoři spekulují na posílení dané měny. Vidíme, že euro (červeně) je na historickém minimu. Proto lze v nejbližších dnech s velkou pravděpodobností očekávat, že na trh přijde pozitivní zpráva, po které budou spekulanti nuceni své krátké pozice zavírat.

Erste Group Bank: Nákupní signál na eurovém grafu Erste Group Bank: Nákupní signál na eurovém grafu

Graf ukazuje denní vývoj akcií Erste Group Bank. Minimálně pro krátkodobé hráče byla včerejší hodnota (10. dubna) okolo 15,22 EUR dobrým nástupovým bodem. Jedná se totiž o slušnou úroveň podpory – na obrázku žlutý kroužek.

Zlato se nadechuje k útoku na 2 000 USD Zlato se nadechuje k útoku na 2 000 USD

Graf znázorňuje vývoj ceny ETF, které přesně kopíruje vývoj ceny zlata. Jedná se největší zlatý fond SPDR Gold Trust (cenný papír s označením GLD), který se obchoduje na NYSE. Každá svíčka na grafu představuje jeden obchodní den. Za zmínku stojí čtyři šipky, z nichž poslední ukazuje současnou situaci. Pokaždé na trhu došlo k obratu trendu a GLD, potažmo zlato, začaly prudce posilovat.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.