Miroslav Koplík investiční poradce

Miroslav Koplík

Autorovy články

Fed: Policajt, nebo rošťák? Fed: Policajt, nebo rošťák?

Fed ve snaze zachránit trhy a ekonomiku spustil postupně kvantitativní uvolňování č. 1, č. 2, operaci Twist a v září kvantitativní uvolňování č. 3. De facto tím "tiskne peníze". Dopady uvolněné měnové politiky je potřeba vnímat minimálně ve dvou rovinách.

Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem

Přestože ECB tvrdí, že nebude tisknout peníze na záchranu eurozóny, potichu dělá pravý opak, tiskne je a zachraňuje velké evropské banky (poskytuje úvěry v objemu 500 miliard eur za 1 %). Zachraňuje také evropské státy (nakupuje jejich dluhopisy na volném trhu). Toto jsou však jen krátkodobá řešení dlouhodobého problému. Tím hlavním problémem zůstává rozdíl v konkurenceschopnosti severu a jihu eurozóny.

Zlaté bankovní časy jsou pryč: Finanční systém a jeho "vylomeniny" Zlaté bankovní časy jsou pryč: Finanční systém a jeho "vylomeniny"

Současné problémy finančního sytému jsou důsledkem předcházejícího obrovského růstu zadlužení bank, domácností a států. Celkové zisky světových finančních společností díky tomu vzrostly od roku 1990 do roku 2007 14krát.

Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit! Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit!

Z jednání mezi Řeckem a soukromými věřiteli Řecka unikají informace, že ztráty držitelů z těchto dluhopisů budou mezi 50 a 70 %. Tito soukromí věřitelé (hlavně zahraniční banky) drží přibližně 85 miliard eur řeckého dluhu, který však dosahuje hodnoty 375 miliard. Dalších asi 100 miliard eur drží ostatní soukromé subjekty, které se neúčastní jednání (domácí banky a fondy, zahraniční fondy). Zbytek drží instituce jako Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská unie.

Životní cyklus rozvíjejících se trhů podle Marca Fabera Životní cyklus rozvíjejících se trhů podle Marca Fabera

Nedávný pokles českého akciového trhu mě přiměl, abych zapátral v literatuře a pohledal něco o našem trhu. Objevil jsem kapitolu "životní cyklus nově vznikajících trhů" od známého investora Marca Fabera, Švýcara, který žije dlouhá léta v Asii. Mimo jiné se zabývá studiem akciových trhů ve světě a studiem ekonomické historie. Jedna z kapitol jeho knihy Zítřejší zlato je zajímavá i pro českého investora – věnuje se totiž ekonomickým cyklům tzv. emerging markets, mezi něž stále patří i český trh.

Frontier Markets: Stále podceňované investiční téma Frontier Markets: Stále podceňované investiční téma

Hraniční trhy jsou ty, které byly doposud přehlíženy, ale zdá se, že neprávem, protože mají velký růstový potenciál. Jedná se o země východní Evropy, Středního Východu, Jižní Ameriky či Afriky. Výkonný viceprezident společnosti Franklin Templeton Investment Grzegorz Konieczny na nedávné konferenci přiblížil specifika těchto trhů.

Emerging markets jsou stále atraktivní, tvrdí tým Marka Mobiuse Emerging markets jsou stále atraktivní, tvrdí tým Marka Mobiuse

Mezi nejznámější země nově vznikajících trhů patří státy tzv. BRIC, tedy Brazílie, Rusko, Indie a Čína, ale patří tam také další země, například Indonésie či Turecko. Celkový růst HDP na osobu za období 2005-2010 dosáhl na nově vznikajících trzích vysokých 87 %, zatím co na rozvinutých západních trzích to bylo jen 13 %. I v letošním roce hovoří odhady o mnohem vyšším ekonomickém růstu HDP na nově vznikajících trzích (5,9 %) v porovnání s rozvinutými (1,6 %).

Dluh státu překročil 100 % HDP. No to je toho! Dluh státu překročil 100 % HDP. No to je toho!

Všude čteme, že dluhy toho či onoho státu jsou XX % vůči ročnímu HDP dané země. Ale co to znamená? A jak se počítá zadlužení země?

Otázka za milion: Je na zlatě bublina? Otázka za milion: Je na zlatě bublina?

Cena zlata možná trošku v tichosti a ve stínu jindy "levnějšího" stříbra posunula své historické rekordy vysoko nad 1 500 dolarů za trojskou unci. Ve zlatě má peníze obrovské množství lidí i institucí. Je růst ceny drahého kovu v posledních několika letech, především v posledním roce, možné považovat za typickou spekulativní bublinu?

Řecko: Co by znamenala restrukturalizace jeho dluhu? Řecko: Co by znamenala restrukturalizace jeho dluhu?

V poslední době se často objevují spekulace o restrukturalizaci řeckého dluhu, jejíž nutnost samotné Řecko popírá, ačkoli je jasné, že k němu dříve nebo později dojde. Potíže s vysokými dluhy mají i Irsko a Portugalsko, ovšem Řecko je postiženo nejvíce.

Opakuje se historie? Současná ekonomická situace připomíná léta 2005 až 2007 Opakuje se historie? Současná ekonomická situace připomíná léta 2005 až 2007

Po prasknutí technologické bubliny v roce 2000 došlo k poklesu ekonomiky a USA a EU zareagovaly snížením úrokové míry. V USA na 1 % a v EU na 2 %. Fungovalo to, ekonomiky se zotavily, ale nebylo to zadarmo. Příliš nízké úrokové sazby nastartovaly závody v zadlužování a došlo k celosvětovému ekonomickému růstu, který vyústil v celosvětovou bublinu cen nemovitostí, akcií a komodit.

Proč je takový rozdíl v cenách ropy Brent a WTI? Proč je takový rozdíl v cenách ropy Brent a WTI?

Až donedávna byl rozdíl mezi cenami ropy typu Brent (Severní moře) a WTI (USA) velice malý, řádově pár dolarů. Události v Egyptě a hlavně v Lybii však způsobily velký rozdíl mezi těmito cenami, který v jednu chvíli dosáhl téměř 16 dolarů.

Japonské akcie: Vystřelí index Nikkei 225 k 63 milionům bodů?! Japonské akcie: Vystřelí index Nikkei 225 k 63 milionům bodů?!

Analytik Société Générale Dylan Grice je znám svým velkým pesimismem, přesto loni vydal neobvyklou analýzu japonských akcií. Podle ní by se měl index Nikkei 225, který se aktuálně pohybuje okolo 10 700 bodů, mohl dostat do závratných výšin nad 60 miliony body. Ano, čtete dobře. Jak na to známý pesimista přišel?

Americké firmy drží vysoké zisky. Jak je to možné, když je nezaměstnanost stále vysoká? Americké firmy drží vysoké zisky. Jak je to možné, když je nezaměstnanost stále vysoká?

Klasická ekonomická teorie nás učí, že jsou mzdy méně pružné než ceny zboží a služeb, a to především směrem dolů. V případě recese je tedy pro firmy mnohem snazší snížit ceny svých výrobků a služeb než mzdy zaměstnanců. Tím se také snižují firemní zisky. Dochází k růstu nezaměstnanosti, která dále oslabí poptávku domácností. To je jasné a pochopitelné. Jak je tedy možné, že v době vysoké nezaměstnanosti a stagnující poptávky domácností v USA dochází k vysokým ziskům amerických firem?

Dluhy, války a splasklé bubliny: Rizika roku 2011 Dluhy, války a splasklé bubliny: Rizika roku 2011

V rámci všeobecné akciové euforie, která zavládla koncem loňského roku, upadla v zapomnění rizika, která nás čekají v roce letošním. Jsou všude – jak v Evropě, tak v Asii a v Americe. Týkají se především státních dluhů a jejich financování. Zde je alespoň hrubý nástin několika z nich.

Ropa nad 90 USD. Kam dál? Ropa nad 90 USD. Kam dál?

Cena ropy nedávno překročila 90dolarovou hranici a opět se přiblížila magické ceně 100 dolarů za barel ropy, kterou nejspíše brzy dosáhne a překročí. Kdy a jak stabilně, to může napovědět několik zajímavých statistik.

Španělsko: Podvádělo se statistikami? Španělsko: Podvádělo se statistikami?

Irsko a jeho záchrana je velkým mediálním tématem médií. Země dlouho popírala, podobně jako Řecko, že bude potřebovat finanční pomoc. Nakonec přece jen o pomoc požádala. Dalším státem může být Portugalsko, ale to vzhledem ke své velikosti nemusí znamenat pro eurozónu problém.

Zadlužení: Statistiky se snaží ukazovat ta pozitivnější čísla, skutečnost je hrozivější Zadlužení: Statistiky se snaží ukazovat ta pozitivnější čísla, skutečnost je hrozivější

Krize kolem řeckých dluhopisů a jejich financování ukázala na rizika zadlužování států EU. Existují však i závazky, které nejsou považovány za dluh, přestože je budou muset státy splnit. Jedná se o položky související se zdravotními a sociálními výdaji, a ty položky nejsou započítávány do oficiální výše dluhu.

Americký dolar jako světová rezervní měna: Pevně v sedle Americký dolar jako světová rezervní měna: Pevně v sedle

Mezi hlavní světové rezervní měny patří americký dolar, který tvoří přibližně 63 % všech světových dolarových rezerv, následován eurem, které tvoří 27 %. Podíl ostatních měn nepřesahuje 5 %. V poslední době se objevují v médiích názory, že je pokles amerického dolaru nevyhnutelný a že bude brzy nahrazen čínským jüanem na pozici světové rezervní měny. Pokud k tomu dojde, tak za hezkých pár desítek let.

Jak dlouho budou americké domácnosti bojovat s dluhem? Jak dlouho budou americké domácnosti bojovat s dluhem?

V minulém článku jsem tvrdil, že dokud bude trvat snižování dluhu amerických domácností, tak bude inflace v USA velmi nízká. Jak dlouho to však bude ještě trvat?

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.