Ole S. Hansen investiční stratég, Saxo Bank

Ole S. Hansen

Autorovy články

Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat

Komodity stále směřují k celoročnímu zisku, což nepamatujeme od roku 2010. Určité obavy ale zůstávají. Zejména surová ropa a zlato čelí rizikovým událostem, které by mohly před začátkem roku 2017 poslat jejich ceny níže.

Komodity: Jak aktuálně sázejí velcí hráči? Komodity: Jak aktuálně sázejí velcí hráči?

Během týdne do 20. října klesla celková expozice fondů vůči komoditám o 10 %. Energetické komodity, kukuřice a pšenice byly v čele prodejů, rostou ale sázky na drahé kovy se zlatem v čele, čisté dlouhé pozice ve stříbře dosáhly dokonce 15měsíčního maxima.

Pokles zásob ropy tlačí její ceny výše, negativní vlivy nižší aktivity rafinérií ale převažují
Středeční zotavení cen ropy způsobené snížením zásob druhý týden v řadě mělo krátké trvání. Obrat vývoje cen způsobilo zjištění, že činnost rafinerií zpomalila nejvýrazněji od ledna.
Když většina trhu straší růstem cen ropy, uvažujte o poklesu Když většina trhu straší růstem cen ropy, uvažujte o poklesu

Trh s ropou nedávno zažíval rally. Po týdnu konsolidace však nyní stále více hrozí, že mu dojde dech. Krize v Iráku sice neskončila, ale klíčová ropná zařízení zůstávají nedotčena. Pozornost trhu se tedy nesoustředila na možné riziko přerušení dodávek, ale na informace, které by v důsledku mohly vést ke zvýšení dodávek. Severomořská ropa Brent a americká ropa WTI se tak ocitly v pozici, kdy u nich může dojít k cenové korekci.

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině, či dokonce na občanskou válku mezi proruským východem a proevropským západem, bude se mezinárodní komunita potýkat s vážnou výzvou. Už proto, že se prohlubuje propast mezi starými nepřáteli z období studené války. Západní země v čele s USA se již několikrát snažily zavedením sankcí Rusko přesvědčit, aby po anexi Krymu nepřilévalo oleje do ohně.

Ropa Brent se pohybuje pod hranicí 100 USD/barel, podle komoditního stratéga Saxo Bank Ole S. Hansena se dají očekávat slovní intervence od organizace OPEC
Ropa ze zemí OPECu se dostala pod hranici 100 USD/barel během posledních tří let jen třikrát, nelze tak vyloučit, že ze strany OPECu přijde nějaká slovní intervence.

Zdroj: Saxo Bank

Katastrofální měsíc: Proč komodity v únoru tak trpěly? Katastrofální měsíc: Proč komodity v únoru tak trpěly?

Na rozdíl od silného ledna přinesl únor klíčovým komoditám většinou ztráty. Důvodem byly jak jednotlivé události napříč sektory, tak několik špatných zpráv z makroekonomiky. Svou roli sehrály i politické hry.

Komodity aktuálně: Za pokles mohou Čína a Fed Komodity aktuálně: Za pokles mohou Čína a Fed

Horší výkonnost většiny zemědělských komodit – a následně i kovů – v posledním měsíci se v uplynulém týdnu rozšířila i na komodity závislé na hospodářském růstu. Zasažena byla energetika a průmyslové kovy. Méně se dařilo také stálicím, jako jsou ropa Brent, platina nebo měď. Investoři totiž začali omezovat dlouhé pozice.

Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru

Ceny komodit během minulého týdne vesměs klesaly. Investoři totiž po silné lednové rally začali být opatrní kvůli hrozbě konsolidace. I když ekonomická data, zejména čínská, dále svědčí o růstu ekonomiky, celý proces zpomalilo politické riziko spojené se španělským skandálem v politických kruzích a nadcházejícími italskými volbami i napjatá situace okolo takzvaných měnových válek.

Komodity v roce 2013: Sázka na drahé kovy a zemědělské plodiny Komodity v roce 2013: Sázka na drahé kovy a zemědělské plodiny

Investoři do komodit doufají, že se v roce 2013 objeví lepší příležitosti než loni. Tehdy totiž v případě pasivních dlouhodobých investic vytvářely zisky pouze obiloviny a do jisté míry drahé kovy.

Pasivní investice do komodit: Rolování může být problém! Pasivní investice do komodit: Rolování může být problém!

Není komodita jako komodita a není výnos jako výnos. Při pohledu na grafy výkonnosti jednotlivých komodit zjistíme, že neumí s dostatečnou přesností odrážet faktor takzvaného rolování kontraktů.

Cena ropy: Větší nabídka i poptávka, větší klid Cena ropy: Větší nabídka i poptávka, větší klid

V uplynulém týdnu zveřejnily své měsíční zprávy jak organizace OPEC, tak Mezinárodní energetická agentura (IEA). IEA varovala před ztenčováním ropných zásob kvůli zvýšené poptávce Číny a nižším dodávkám ze Saúdské Arábie. Podle západních kontrolních orgánů se očekává, že v roce 2013 poroste poptávka po ropě denně až o 930 tisíc barelů, předchozí odhad byl 865 tisíc barelů za den.

Zlato: Pokles ceny se zastavil, Čína a Indie zvyšují poptávku Zlato: Pokles ceny se zastavil, Čína a Indie zvyšují poptávku

Minulý týden zlato ukončilo nejdelší sérií ztrátových týdnů od roku 2004. Zastavilo tak další propad, když neprolomilo technickou hranici na úrovni 1 630 USD za unci.

Rovnováha na světovém trhu s ropou: Na jak dlouho? Rovnováha na světovém trhu s ropou: Na jak dlouho?

Produkce ropy v rámci zemí OPEC klesla podle agentury Reuters během prosince na nejnižší hodnotu za celý rok. Za propadem o více než 1,1 milionu barelů ropy za den z dubnových maxim stály nižší dodávky z Íránu. Ty se v současnosti kvůli americkým a evropským sankcím nacházejí nejníže od roku 1988.

5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013 5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013

Cena ropy Brent se v posledních letech obchodovala v relativně stabilním cenovém rozmezí. Nadále čekáme, že se její cena během let 2013 a 2014 bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 USD za barel. Jaké faktory ji budou v tomto pásmu udržovat?

Zažije letos zlato první pokles ceny v tomto tisíciletí? Zažije letos zlato první pokles ceny v tomto tisíciletí?

Letošní rok by pro zlato mohl být po dvanácti letech kladných výnosů prvním, kdy dojde ke zvratu. K tomu by mohl přispět i obrat v politice tištění peněz v americkém Fedu. Stále se zlepšující data z americké ekonomiky donutí trhy, aby se připravily na ukončení kvantitativního uvolňování. A to zvrátí i důvěru investorů v nakupování drahých kovů.

Jak investovat do komodit: Každý index není pro všechny aneb jak vsadit na obilí, a jak na ropu Jak investovat do komodit: Každý index není pro všechny aneb jak vsadit na obilí, a jak na ropu

Investoři do komodit mají za sebou další těžký rok. Výkonnost tří hlavních sektorů, tedy kovů, energetiky a zemědělství, měla velké výkyvy. Podívejme se, jak si vedly hlavní komoditní indexy v roce 2012 a co způsobilo jejich rozdílnou výkonnost.

Ropa od roku 2011: Docela nuda, ale nenechme se mýlit Ropa od roku 2011: Docela nuda, ale nenechme se mýlit

Ropa Brent se navzdory nejistým časům obchodovala v posledních letech v relativně stálém rozmezí. A cena by měla být stabilní i v budoucnu. V nejbližších několika letech očekáváme cenu ropy Brent v rozmezí 90 až 125 USD za barel.

Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy

Spekulanti s ropou upírají zraky ke středečnímu jednání organizace OPEC ve Vídni. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu před ním projevil svou spokojenost se současnými cenami ropy. OPEC přitom bude nepochybně muset výrazně snížit produkci ropy. Světová nabídka ropy totiž začíná překonávat poptávku, za což může hlavně prudký nárůst produkce ropy ve Spojených státech, která vzrostla nejvíce za uplynulých 20 let.

Levnější benzín přeje spotřebitelům i průmyslu Levnější benzín přeje spotřebitelům i průmyslu

Minulý týden klesal nejvíce ze všech komodit na trzích americký benzín. Měly na to vliv jak klesající ceny ropy, tak zpráva o zvyšujících se zásobách benzínu. Ty rostly nejvíce od září 2001, tedy od teroristických útoků v New Yorku.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.