Ondřej Matuška portfoliomanažer, Conseq

Ondřej Matuška

Autorovy články

Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB

Dolarový index, který měří výkon amerického dolaru oproti ostatním hlavním světovým měnám, posílil za první kvartál o 9 %, což je hned po krizovém třetím čtvrtletí 2008 nejlepší výsledek americké měny za posledních bezmála 23 let. Společná evropská měna naopak zažila rekordně neúspěšný kvartál, vůči americké měně dokonce nejhorší za dobu své šestnáctileté existence (-11 %).

Proč nyní sázet na dolar proti euru i koruně Proč nyní sázet na dolar proti euru i koruně

Společná evropská měna si na začátku roku 2014 zhruba drží své zisky vůči americkému dolaru z konce loňského roku, když se opět přiblížila hranici 1,38 EUR/USD. Co čekat v dalších měsících?

Koruna má našlápnuto k posílení vůči euru, ale oslabení vůči dolaru Koruna má našlápnuto k posílení vůči euru, ale oslabení vůči dolaru

Kurz koruny vůči společné evropské měně prozatím během prázdnin osciloval velice umírněně, když se během července a prvních dvou srpnových dekád pohyboval v pásmu 25,75 až 26,15 EUR/CZK. Od začátku roku kurz oslabil z hladiny těsně nad 25 korunami. Vůči dolaru naopak koruna prozatím během prázdnin posiluje okolo 4 0 na 19,20 USD/CZK.

Dluhopisy mají za sebou úžasný růst, investoři se musejí připravit na zvolnění. Čas na korporátní bondy? Dluhopisy mají za sebou úžasný růst, investoři se musejí připravit na zvolnění. Čas na korporátní bondy?

Dluhopisové fondy jsou zatím v letošním roce díky příznivému tržnímu vývoji velice úspěšné. V některých případech přinesly zhodnocení 15 i více procent, což je za normálních okolností nadprůměrný výsledek i na akciový trh. Excelentní období mají za sebou jak české státní dluhopisy, tak i například jejich maďarské, polské a turecké protějšky.

České státní dluhopisy pro občany: Zapráší se i po květnové emisi? České státní dluhopisy pro občany: Zapráší se i po květnové emisi?

Dle prozatím kusých a neoficiálních informací by ministerstvo financí mělo koncem prvního pololetí nabídnout drobným investorům pětileté kupónové a reinvestiční dluhopisy. Výnos do splatnosti by měl dosáhnout stejně jako v inauguračním úpisu v říjnu loňského roku zhruba 3,1 % p.a. To je nadále poměrně atraktivní úroveň pro konzervativní investici tohoto druhu, a to hned z několika důvodů.

České státní dluhopisy šly na dračku České státní dluhopisy šly na dračku

Ministerstvo financí ukončilo příjem objednávek na pilotní emisi státních dluhopisů pro občany. Jejich celkový objem činí 21,2 miliardy korun. Původní plán přitom počítal s prodejem dluhopisů za 10 miliard korun. V nabídce byly tři druhy dluhopisů se splatností jednoho a pěti let. Emise by měla pokračovat i příští rok, kdy by objednávky měly dosáhnout 40 miliard korun.

Dluhopisový trh: Všechny oči jsou upřené na Fed Dluhopisový trh: Všechny oči jsou upřené na Fed

Hlavní světové obligační trhy (americké Treasuries a vládní obligace jádrových zemí EMU v čele německými Bundy) čelily v prvních třech měsících roku 2011 pokračujícímu sestupu cen, byť tempo poklesu znatelně pokleslo oproti poslednímu kvartálu uplynulého roku. Určujícím faktorem byl na jedné straně přesun investic z relativního bezpečí těchto instrumentů do rizikovějších aktiv, především akcií, firemních dluhopisů nebo vládních obligací vysoce zadlužených zemí na periferii eurozóny. Vysoký zájem například ze strany asijských centrálních bank přilákala kupříkladu inaugurační aukce dluhopisů eurozóny v rámci stabilizačního fondu, ze kterého čerpají pomoc Řecko, Irsko a nejnověji Portugalsko.

Dluhopisy 2010: lákavé Polsko Dluhopisy 2010: lákavé Polsko

Dluhopisoví investoři si v uplynulých dvou letech mnuli ruce. I přes znepokojivé výkyvy, způsobené nabobtnáním přirážek za riziko na podzim 2008 a loni v zimě, přinesly obligace a dluhopisové podílové fondy svým majitelům nadprůměrné zhodnocení.

České dluhopisy pokračují v růstu České dluhopisy pokračují v růstu

Výhled na další období. Komentář k vývoji dluhopisových trhů v měsíci říjnu. Souhrnný přehled vývoje výnosů a cen v USA, Evropské měnové unii, Polsku, Maďarsku a České republice.

Výhled na vývoj cen dluhopisů českých, maďarských a polských Výhled na vývoj cen dluhopisů českých, maďarských a polských

Ceny dluhopisů, resp. jejich výnosy závisí na mnoha faktorech. Přinášíme pohled na nacházející měsíce.

Vývoj dluhopisů v červenci Vývoj dluhopisů v červenci

Dluhopisy mají za sebou úspěšný měsíc. Uvádíme přehled důležitých faktorů z pohledu cen dluhopisů.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.