Pavel Smolík analytik, Česká spořitelna

Pavel Smolík

Autorovy články

Ranní analytická poznámka (16. ledna): Donald Trump má sbaleno, od pátku mu bude Bílý dům říkat pane
Nejen z politického hlediska bude hlavní událostí tohoto týdne inaugurace 45. prezidenta Spojených států. Donald Trump bude do úřadu uveden v pátek 20. ledna. Od toho okamžiku bude mít čtyři roky na to, aby své ambiciózní plány přetavil v realitu.
Ranní analytická poznámka (6. ledna): Dolar v reakci na zápis ze zasedání Fedu oslabil již o téměř dvě procenta, trh čeká na zprávu z trhu práce USA
Ve čtvrtek si na Wall Street po delší době vedly hůř finanční tituly, jejichž index odepsal více než procento. Investory nepotěšila data z trhu práce - podle agentury ADP američtí soukromí zaměstnavatelé vytvořili v prosinci zhruba 153 tisíc nových pracovních míst, zatímco se očekávalo 175 tisíc. V pátek odpoledne vyjde v USA kompletní zpráva o situaci na trhu práce.
Ranní analytická poznámka (5. ledna): Fed se přeorientovává na jestřábí tón, Tesla začala vyrábět vlastní baterie
Druhé letošní obchodní seanci v USA chyběla významná ekonomická data, a tak se zraky investorů upíraly na zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu. Z něj je patrné, že se centrální banka USA přeorientovává na jestřábí tón.
Ranní analytická poznámka (3. ledna): Akcie evropských bank v úvodu týdne podpořily naděje na řešení problémů italské BMPS
Německý akciový index DAX v pondělí uzavřel na 11 598 bodů, tedy 369 bodů pod historickým maximem z března 2015. Dobře si v úvodu prvního lednového týdne vedly akcie bank, které podpořila zpráva, že problémová italská banka Mone dei Paschi plánuje posílit svou likviditu o 15 miliard eur formou dluhu.
Ranní analytická poznámka (2. ledna): Rok 2017 na trzích začal zvolna, Donalda Trump se tento týden opět o krůček přiblíží ke dveřím Bílého domu
První obchodní den roku 2017 je tu. Velké množství trhů si ale v pondělí bude nahrazovat volno, které letos připadlo na neděli. V USA se tento týden dočkáme potvrzení zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem, inaugurace poté proběhne 20. ledna.
Ranní analytická poznámka (5. prosince): Výnosy italských dluhopisů v reakci na výsledek nedělního referenda rostou, reakce ale není dramatická
Italové chtějí změnu, vyplynulo z výsledku nedělního referenda o změně ústavy, které mělo podle premiéra Mattea Renziho zajistit větší politickou stabilitu v zemi. Místo toho lze ale čekat zvýšenou nejistotu v eurozóně.
Ranní analytická poznámka (2. prosince): Deregulace amerického finančního odvětví dostává jasnější obrysy, první na řadě prý bude Dodd-Frank Act
Americké finanční tituly za sebou mají další vydařenou seanci. Ve čtvrtek je podporovala mimo jiné zpráva, že ministrem financí administrativě Donalda Trumpa bude Steven Mnuchin, který dříve pracoval v bance Goldman Sachs.
Ranní analytická poznámka (21. listopadu): Investoři čekají na vystoupení viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera a šéfa ECB Maria Draghiho
Americké akciové indexy zakončily uplynulý týden mírnou ztrátou, nadále si vedl dobře finanční sektor, Trump efekt již ale slábne. V pátek si sektor připsal 0,08 %, a zůstal tak jen těsně nad nulou. Tento týden nás čekají vystoupení viceguvernéra americké centrální banky Stanleyho Fischera a šéfa ECB Mario Draghi.
Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme! Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme!

Wall Street se Trumpova prezidentství děsila. Týden po volbách se ale zdá, že se ho nemůže dočkat. Trhy se rychle oklepaly a akcie zapisují nové rekordy. Čím to je?

Ranní analytická poznámka (16. listopadu): Společnost Snapchat chystá úpis akcií
Americké akciové indexy v úterý poměrně slušně posílily. S&P 500 se růstem o 0,75 % opět významně přiblížil ke svému historickému maximu. Technologický index Nasdaq Composite přidal dokonce 1,1 %.
Ranní analytická poznámka (15. listopadu): Americké banky se dál vezou na Trump efektu. Klesne eurodolar pod paritu?
Americké akciové indexy v pondělí přešlapovaly na místě. Nejlépe si vedl finanční sektor, který nahoru táhly zejména banky. To není od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA nic neobvyklého, jelikož investoři doufají v deregulaci Wall Street.
Ranní analytická poznámka (14. listopadu): Donald Trump krotne, na některých kontroverzních plánech ale trvá
Americké akcie uplynulý týden zakončily smíšeně, od minulého pátku ale stouply. Za obnovením růstu cen akcií v USA stojí optimismus z možných fiskálně expanzivních politik nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Ten začíná vypouštět první vlaštovky toho, jak chce vládnout.
Ranní analytická poznámka (11. listopadu): Wall Street věří, že Trump bude reinkarnací Bushe
Americké akciové indexy ve čtvrtek zažily obchodování bez jednoznačného závěru. Panika po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách tedy skutečně nedorazila. Z reakce investorů na výsledek prezidentských voleb může mít člověk pocit, že Wall Street doufá v reinkarnaci Bushe mladšího do těla Donalda Trumpa.
Ranní analytická poznámka (10. listopadu): Trump překvapivě zvítězil ve volbách, hlásaná panika ale nepřišla. Proč?
Po nečekaném úspěchu Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA se čekal výprodej podobný panice po brexitu. Futures na americké akcie ve středu nad ránem skutečně prudce klesaly, panika ovšem velmi brzy odezněla.

Nejčtenějšíčlánky

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.