Petr Novotný šéfredaktor, Investiční web

Petr Novotný

Zakladatel a šéfredaktor finančního portálu Investičníweb.cz (od roku 2009). Předtím 12 let investiční praxe na pozicích licencovaného burzovního makléře a privátního bankéře u společností Eastbrokers, Merrill Lynch, Citibank a HVB Bank. Dramaturg a moderátor pořadů Investorský magazín a Studio Burza na ČT24 a Horký prachy na Primě. Moderátor investičních pořadů na Rádiu Česko a Rádiu ZET. Dramaturg a moderátor pořadu Investorský magazín na O2 TV. Spolupořadatel finančních veletrhů Investiční fórum a Trading Expo. Šéfredaktor časopisu Investiční magazín. Absolvent American Institute of Arts and Science se specializací na portfoliomanagement (MBA). Externě přednáší na PB - Vyšší odborné škole ve vzdělávacím programu Žurnalistika a nová média.

Autorovy články

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři

Na jedné straně strategie investování do indexových fondů, na druhé straně individuální výběr akcií. Který postup vykáže lepší dlouhodobou výkonnost? Aleš Michl, spoluzakladatel fondu QUANT, a Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks, se v srpnu 2016 vsadili o to, čí strategie bude dlouhodobě úspěšnější. Na prahu roku 2017 se ohlížejí za tím loňským a nechávají nás nahlédnout do své investiční kuchyně, logicky včetně výhledu na letošní rok.

Novoroční pozdrav šéfredaktora Investičního webu Novoroční pozdrav šéfredaktora Investičního webu

Vážení čtenáři, doufám, že jste prožili klidné a ničím nerušené svátky. Ježíšek zavítal také do redakce Investičního webu a nechal vzkaz, že nadělovat bude jeho čtenářům až na konci ledna (přece jen musel dát přednost dětem). Na co se můžete společně s námi těšit?

Úvěrový trh v Česku roste. Zákon o spotřebitelském úvěru je krokem vpřed, míní expert Úvěrový trh v Česku roste. Zákon o spotřebitelském úvěru je krokem vpřed, míní expert

Objem bankovních úvěrů v Česku roste, například v segmentu hypoték i proto Česká národní banka ordinuje finančním domům větší opatrnost. Na konci letošního roku navíc vstupuje v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nejen o něm jsme hovořili s nezávislým finančním poradcem Miroslavem Škvárou.

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná! ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná!

Na jedné straně strategie investování do indexových fondů, na druhé straně individuální výběr akcií. Který postup vykáže lepší dlouhodobou výkonnost? Do studia Investičního webu o tom přišli pohovořit Aleš Michl, spoluzakladatel fondu QUANT, a Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks.

Mladé trhy v portfoliu drobného investora: Klady a zápory (nejen) BRIC podle investičního experta Mladé trhy v portfoliu drobného investora: Klady a zápory (nejen) BRIC podle investičního experta

Emerging markets, nebo také mladé trhy. Jednou hvězdy investičních portfolií, podruhé jejich odpadlíci. Krátký úvod a pohled pod pokličku s označením "EM" nabízí ekonom a portfoliomanažer Pavel Kohout.

Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny

Prezidentské volby v USA a stav evropského bankovnictví patří mezi nejčastěji zmiňovaná rizika, která v současnosti působí na vyspělé ekonomiky. O svůj názor na ně se s námi podělil uznávaný ekonom a portfoliomanažer Pavel Kohout.

Vítejte na trhu spekulantů aneb Jak by (nejen) na brexitu vydělal André Kostolany Vítejte na trhu spekulantů aneb Jak by (nejen) na brexitu vydělal André Kostolany

Když jsme na Investičním webu dopoledne psali o překvapivém výsledku britského referenda, vybavila se mi jedna z prvních knížek, které jsem si kdysi přečetl o investování – Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty.

Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z

Co všechno musí firma absolvovat a splnit, než si její ředitel zazvoní na IPO zvon pražské burzy? O tom jsem mluvil s Jiřím Kovaříkem u BCPP a Antonínem Piskáčkem z Erste Corporate Finance.

ČEZ v prvním kvartálu překonal odhady zisku o více než 2 miliardy. A tento muž to měl pod palcem ČEZ v prvním kvartálu překonal odhady zisku o více než 2 miliardy. A tento muž to měl pod palcem

ČEZ svými hospodářskými výsledky za první čtvrtletí 2016 překvapil analytiky i investory. Jak společnost dokázala zvyšovat zisk v období mimořádně levné elektřiny? A ovlivní to výhled na zbytek roku? Nejen o tom jsme mluvili s finančním ředitelem a členem představenstva ČEZ Martinem Novákem.

Konec hotovosti jako výsledek experimentů centrálních bank? Může být, míní experti Konec hotovosti jako výsledek experimentů centrálních bank? Může být, míní experti

Portfoliomanažeři ze společnosti PIMCO přišli po finanční krizi s termínem "nový normál". Ten mimo jiné popisuje prostředí, v němž si investoři musejí zvyknout na menší výnosy z téměř všech typů investic. Aktuálně ale začala éra záporných sazeb, ve které hrozí (a mnohdy je to již realita), že hotovost a státní dluhopisy nenabídnou žádný kladný výnos. Kolika nových normálů se ještě dočkáme? I o tom jsme mluvili s ekonomickými experty - Alešem Michlem, Petrem Gapkem a Janem Maňákem.

Do čeho investovat, až vám banka naúčtuje záporný úrok na běžném účtu? Bez většího rizika nevyděláte! Do čeho investovat, až vám banka naúčtuje záporný úrok na běžném účtu? Bez většího rizika nevyděláte!

Centrální bankéři si myslí, že nám bude líp ve světě záporných úrokových sazeb. Peníze na bankovních účtech začnou ne kvůli inflaci, ale kvůli dost možná v dohledné době zaváděným záporným úrokům z vkladů ztrácet na hodnotě (případně banky zvýší poplatky). Jak těmito netradičními vodami proplout s investičním portfoliem, jsme rozebírali se třemi zkušenými ekonomy a investičními profíky.

Brexit od A do Z: Potenciální politické a ekonomické dopady v kostce Brexit od A do Z: Potenciální politické a ekonomické dopady v kostce

Červnové referendum o setrvání Spojeného království v EU se blíží. Jak by případný odchod třetí největší ekonomiky osmadvacítky ovlivnil ekonomiku samotné Británie, Evropské unie, potažmo České republiky? O tom jsme mluvili s analytikem z EU Office České spořitelny Janem Jedličkou.

Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky? Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?

Německý list Der Spiegel nedávno přinesl zajímavou zprávu týkající se záporných sazeb. Bavorská bankovní asociace, reprezentující osm desítek německých bank, totiž vydala doporučení, aby finanční ústavy začaly shromažďovat fyzickou hotovost. Je to příprava na případný útok na banky, tedy takzvaný run? Hrozí, že klienti začnou vybírat peníze, když o ně budou v bankách reálně přicházet? O záporných sazbách jsme mluvili s Janem Maňákem, Alešem Michlem a Petrem Gapkem.

Martin Novák (ČEZ): Starou energetiku ještě potřebujeme, rozvoj té nové ale probíhá naplno. Do roku 2020 chceme do distribuce a obnovitelných zdrojů investovat 50-60 miliard Kč Martin Novák (ČEZ): Starou energetiku ještě potřebujeme, rozvoj té nové ale probíhá naplno. Do roku 2020 chceme do distribuce a obnovitelných zdrojů investovat 50-60 miliard Kč

Společnost ČEZ se nechce spoléhat jen na "starou" energetiku založenou na uhlí a hodlá masivně investovat do distribuce a obnovitelných zdrojů. Detailněji jsme to po zveřejnění výsledků firmy za loňský rok rozebrali s finančním ředitelem a šéfem "tradiční" části ČEZ Martinem Novákem.

Martin Novák (ČEZ): Zpětný odkup akcií neplánujeme, prioritou je pro nás výplata dividendy Martin Novák (ČEZ): Zpětný odkup akcií neplánujeme, prioritou je pro nás výplata dividendy

ČEZ svými výsledky za poslední kvartál loňského roku lehce předčil očekávání investorů a analytiků. Jaký je aktuální vývoj kolem jaderné elektrárny Dukovany a co čeká ČEZ v roce 2016? Nejen o tom jsme si povídali s Martinem Novákem, místopředsedou představenstva české energetické jedničky a jejím finančním ředitelem. Úvodní otázka mířila na zmíněné loňské výsledky hospodaření.

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny? Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

Akcie bank jsou letos pod prodejním tlakem. Někteří analytici říkají, že výprodeje reflektují obavy investorů z toho, jak budou banky zasaženy slabým růstem ekonomiky. Wolfganga Schopfa, finančního ředitele a místopředsedy představenstva České spořitelny, jsem se na úvod rozhovoru o českých a evropských bankách zeptal, zda se výhled slabého růstu ekonomiky týká i České republiky a regionu střední a východní Evropy jako celku.

Medvěd na trzích optikou tří expertů: Období klidné cesty vzhůru je pryč, je ale důležité nepanikařit. Srovnání s rokem 2008 není namístě Medvěd na trzích optikou tří expertů: Období klidné cesty vzhůru je pryč, je ale důležité nepanikařit. Srovnání s rokem 2008 není namístě

V polovině února světový akciový trh ovládli medvědi, když kumulativní pokles globálního akciového benchmarku MSCI All-Country dosáhl 20 %. Investoři po celém světě kvůli tomu od loňského léta přišli o zhruba 14 bilionů dolarů. Přichází skutečně trend dlouhodobého poklesu cen akcií? A jak by se v aktuální situaci měli zachovat drobní investoři? O tom jsme hovořili s ředitelem Erste Asset Management Martinem Řezáčem, hlavním ekonomem České spořitelny Davidem Navrátilem a stratégem z České spořitelny Miroslavem Plojharem.

Jannis Samaras (Kofola ČeskoSlovensko): Investoři si v našem IPO nekupují abstraktní titul, ale produkt, který znají Jannis Samaras (Kofola ČeskoSlovensko): Investoři si v našem IPO nekupují abstraktní titul, ale produkt, který znají

Kofola ČeskoSlovensko, jeden z největších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, nabídne investorům nové akcie. Od října je na Prime Marketu pražské burzy titul obchodován, ovšem pouze v podobě technického listingu. O "plném" vstupu na burzu v Praze jsme hovořili exkluzivně s generálním ředitelem společnosti Kofola ČeskoSlovensko Jannisem Samarasem.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.