Roman Chlupatý spolupracovník IW

Roman Chlupatý

Česko-kanadský publicista, lektor a konzultant specializující se na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů. Spoluautor The Evolution of Money vydané v roce 2016 Columbia University Press a dalších tří knih, které vyšly v celkem pěti jazycích. Jeho analýzy, komentáře a rozhovory s globálně uznávanými experty se objevily také v Euronews, rakouském Die Furche nebo FT China. V Česku přednášel mimo jiné na Vysoké škole ekonomické, ve světě na University of Toronto. Jako poradní hlas pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, síť finančních poradců Save & Capital nebo think tank Mendelovo evropské centrum.

Autorovy články

Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce? Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce?

Dříve se politika ve standardní demokracii odehrávala na pravici a na levici, dnes se tato jistota rozvolnila, a to převážně do populismu. Velké změny ale nastávají napříč obory, říká Pavel Kysilka, zakladatel a předseda správní rady 6D Academy. Na úvod jsem se ho zeptal, zda souhlasí s premisou například Paraga Khanny, podle kterého se blíží nový středověk, tedy období plné chaosu, nestabilních aliancí a destrukce.

KONTEXT: Rok 2017 bude ve znamení disrupce. Snad pozitivní, věští Pavel Kysilka KONTEXT: Rok 2017 bude ve znamení disrupce. Snad pozitivní, věští Pavel Kysilka

Začínající rok připomíná minové pole. Známých neznámých, které mohou významně ovlivnit zaběhnuté pořádky, totiž na jeho prahu číhá až příliš (o těch dosud neznámých raději nemluvě). I pokud by se přitom světu podařilo protančit letošní třistapětašedesátku bez významnější exploze nebo imploze, nebude namístě slavit. Žijeme totiž v době historických tektonických pohybů, které přejí připraveným a pohřbívají (třeba jen na chvíli) nepozorné, varuje předseda správní rady 6D Academy Pavel Kysilka.

Štěpán Pírko (Bohemian Empire): Dluhopisové trhy připomínají letadlo. Buď se vzpamatují, nebo spadnou Štěpán Pírko (Bohemian Empire): Dluhopisové trhy připomínají letadlo. Buď se vzpamatují, nebo spadnou

Dluhopisy mají za sebou největší výplach v novodobé historii. A bude hůře, tvrdí experti, z nichž mnozí nastartovaný útěk od výnosové nuly označují za počátek potřebného ozdravného procesu. Návrat k normálu ale není jistý, a už vůbec ne bez rizika, varuje předseda správní rady fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko. Současná situace podle něj připomíná domek z karet opírající se o důvěru v centrální banky. Pokud ta by z trhu zmizela, dojde ke kolapsu.

Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

Ruský rubl, brazilské akcie a ropa patřily mezi nejvýnosnější investice loňského roku. Co více (č)i méně odvážné investory potěší letos? Sedm předních investičních odborníků v anketě nabité konkrétními tipy doporučuje mimo jiné dolar, akcie těžařů nebo dobře diverzifikovanou sázku na rozvíjející se trhy.

13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili 13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili

Rok 2016 byl bodem zlomu, ale až rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Jak by to mohlo vypadat? Globální obchod přidusí zákopová válka, eurozóna se ocitne na hraně propasti, v Česku začne růst nezaměstnanost a euro bude stát 28 korun. To vše a ještě více, pokud nás překvapí hejno černých labutí, říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která se vžila do role Doktorky Zkázy a vykreslila příští rok v nejčernějších barvách.

13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna? 13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. V předposlední části se zaměřujeme na očekávané zrušení kurzového závazku ČNB.

Bílé labutě na rok 2017: Čím se rádi nechají překvapit čeští experti? Bílé labutě na rok 2017: Čím se rádi nechají překvapit čeští experti?

Na přelomu roku se zpravidla na trzích hodně straší. Vyjmenovávají se ekonomické a politické hrozby a pozitivní predikce se označují za přehnaně optimistické. Šli jsme na to jinak a zeptali jsme se českých odborníků nejen ze světa financí, co by je v roce 2017 naopak potěšilo.

13 strašáků roku 2017 (11. díl): Velký dluhopisový výplach aneb Ukončete výstup a nástup, dveře se přivírají 13 strašáků roku 2017 (11. díl): Velký dluhopisový výplach aneb Ukončete výstup a nástup, dveře se přivírají

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se nejen kvůli výplachu na čínském dluhopisovém trhu věnujeme právě bondům.

Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB? Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB?

Komoditní trh jako celek se v roce 2016 odrazil z minim a růst cen ropy, uhlí a některých kovů výrazně přispěl k nárůstu inflačních očekávání. Jaký vývoj na trhu s komoditami, zejména s ropou, očekává ekonom Martin Motl z České národní banky?

13 strašáků roku 2017 (10. díl): (Ne)výhody informační společnosti aneb Co nás nezabije, to nás posílí 13 strašáků roku 2017 (10. díl): (Ne)výhody informační společnosti aneb Co nás nezabije, to nás posílí

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměřujeme na válku v kyberprostoru, která, jak ostatně potvrzují události z konce letošního roku, ve stále větší míře ovlivňuje globální politiku, ekonomiku i každého z nás.

Anketa: Blíží se K.O.rekce na americkém akciovém trhu? Anketa: Blíží se K.O.rekce na americkém akciovém trhu?

Prosincové mírné utažení měnové politiky ze strany Fedu vyvolalo na amerických burzách jen drobné zhoupnutí, spekulace o blížící se bouři to ale jen přikrmilo. Proroci větší či menší zkázy v této souvislosti (nadále) poukazují nejen na současné rekordní úrovně indexů, ale také kupříkladu na velká očekávání, která se vkládají do fiskální injekce slíbené příštím americkým prezidentem. Možných rozbušek je přitom nyní v systému nepřeberně. O názor na věc jsme požádali české tržní experty.

13 strašáků roku 2017 (9. díl): Mnoho povyku pro nic aneb (Ne)dokáže Trump, že to dokáže? 13 strašáků roku 2017 (9. díl): Mnoho povyku pro nic aneb (Ne)dokáže Trump, že to dokáže?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se i v souvislosti s očekávaným (ne)potvrzením platnosti zvolení Donalda Trumpa prezidentem věnujeme příštímu obyvateli Bílého domu.

13 strašáků roku 2017 (8. díl): Geopolitická hra na schovávanou, značka brexit 13 strašáků roku 2017 (8. díl): Geopolitická hra na schovávanou, značka brexit

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na jednu z největších neznámých příštího roku – brexit.

Fed a vyšší sazby: Dojde ke korekci na akciovém trhu? Fed a vyšší sazby: Dojde ke korekci na akciovém trhu?

Trh považuje zvýšení sazeb v USA na prosincovém zasedání FOMC za hotovou věc. Vyvolal by posun úroků korekci na akciovém trhu, nebo s vyššími sazbami investoři opravdu dávno počítají? Nejen o akciových souvislostech rozhodování centrální banky USA jsme hovořili s Martinem Motlem, ekonomem z České národní banky.

13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok? 13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na všudypřítomné a narůstající zadlužení.

13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu 13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Před prosincovým zasedáním vedení Fedu pokračujeme hrozbou silného dolaru.

13 strašáků roku 2017 (5. díl): Akciová korekce na obzoru? Nervy investorů možná (ne)vydrží 13 strašáků roku 2017 (5. díl): Akciová korekce na obzoru? Nervy investorů možná (ne)vydrží

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na akcie a na to, zda nervy investorů vydrží další rok.

Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku? Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?

Evropa by mohla skončit naservírovaná na talíři asijským zájmům. Do toho, jak si ji naporcují, pak nebude mít co mluvit, varuje jeden z nejznámějších českých ekonomů a zakladatel EU Office České spořitelny Petr Zahradník. Pokud k tomu dojde, Evropská unie se nejspíše rozpadne na několik menších bloků. Česko se v takovém případě jen stěží připojí k tomu nejprogresivnějšímu, říká Zahradník. I proto je podle něj v našem zájmu, aby Evropané co nejrychleji našli a začali hovořit společným hlasem.

13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova 13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.