Roman Chlupatý spolupracovník IW

Roman Chlupatý

Česko-kanadský publicista, lektor a konzultant specializující se na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů. Spoluautor The Evolution of Money vydané v roce 2016 Columbia University Press a dalších tří knih, které vyšly v celkem pěti jazycích. Jeho analýzy, komentáře a rozhovory s globálně uznávanými experty se objevily také v Euronews, rakouském Die Furche nebo FT China. V Česku přednášel mimo jiné na Vysoké škole ekonomické, ve světě na University of Toronto. Jako poradní hlas pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, síť finančních poradců Save & Capital nebo think tank Mendelovo evropské centrum.

Autorovy články

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

Mohutný útok na vybrané internetové uzly, který v pátek ochromil Twitter nebo PayPal, připomněl stinné stránky totální digitalizace. Trojským koněm, který ho umožnil, se staly on-line kamery, tiskárny a termostaty. Stručně, hackeři využili slabiny internetu věcí. Ten má přitom do konce roku pojmout na 6,4 miliardy přístrojů, v roce 2025 by jich mělo být až 75,4 miliardy. I proto tento KONTEXT nabízí audit současného stavu digitalizace (u nás) z dílny členky představenstva IBM v Česku Mileny Jabůrkové.

Valentijn van Nieuwenhuijzen (NN Investment Partners): Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí může pozitivně překvapit, černým koněm je energetický sektor Valentijn van Nieuwenhuijzen (NN Investment Partners): Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí může pozitivně překvapit, černým koněm je energetický sektor

Výsledková sezóna v USA je již v plném proudu, na většinu velkých jmen ale teprve dojde. Zkraje října jsme o očekáváních spojených s firemními čísly za uplynulý kvartál hovořili s Valentijnem van Nieuwenhuijzenem z NN Investment Partners.

KONTEXT: Revoluce požírají své děti. Na kom si smlsne (a koho pohostí) ta energetická? KONTEXT: Revoluce požírají své děti. Na kom si smlsne (a koho pohostí) ta energetická?

Energetický trh se drolí a zažité pořádky se stávají minulostí. Obnovitelné zdroje totiž mimo jiné umožňují útěk od diktátu centrálních zdrojů, což přináší příležitosti i výzvy. Mezi druhé uvedené patří zdražení energií pro ty, kteří se od sítě nemohou odstřihnout. Nejen proto KONTEXT nabízí stručný přehled očekávaných vítězů a poražených nastartované energetické revoluce, který čerpá z rozhovoru s expertem na energetiku Maxem Wandlerem z Erste Corporate Banking.

Z Brna až na konec světa aneb Jak(é) technologie ze Svratka Valley dobývají svět Z Brna až na konec světa aneb Jak(é) technologie ze Svratka Valley dobývají svět

Kiwi.com, Y Soft a Webnode – technologická káčátka zrozená na Svratce, která se stala globálně ceněnými labutěmi. Brněnská líheň čítající tři parky a přes 14 tisíc zaměstnanců v oboru informačních technologií se přitom podle znalců ani zdaleka nevyčerpala. Ne každý dobrý nápad ale na globální scéně uspěje, respektive nechá svého autora zbohatnout. Proč, na to se vedoucí Mendelova evropského centra Lubor Lacina zeptal Jana Přenosila z Centra transferu technologií Mendelovy univerzity v Brně.

KONTEXT: Banky v roce 2030? Sociální sítě, kavárna namísto pobočky a robotičtí poradci jako standard KONTEXT: Banky v roce 2030? Sociální sítě, kavárna namísto pobočky a robotičtí poradci jako standard

Pro 71 % mladých Američanů je podle Millennial Disruption Index návštěva zubaře příjemnější než kontakt s bankou. Nelichotivou zprávu přineslo tři roky trvající šetření nálad a postojů generace Y k šestici na spotřebitele orientovaných sektorů. Svět finančních služeb v něm dopadl nejhůře, což jen potvrdilo obavy stávajících dominantních hráčů z blížících se tektonických pohybů. Nad tím, v čem se bankovnictví a spol. změní a jak se banky (ne)přizpůsobí, se zamýšlí vedoucí komunikace a marketingu společnosti Patria Finance Petr Žabža.

KONTEXT: Mladých a neklidných Evropanů přibývá. Politici je "nevidí" KONTEXT: Mladých a neklidných Evropanů přibývá. Politici je "nevidí"

Eurozónu nadále trápí nezaměstnanost mladých. Podle nejnovějších statistik je bez práce každý pátý ve věku 15-24 let. V některých oblastech, jako je například italská Kalábrie, jsou to ale dva ze tří. V kombinaci s dlouhodobě nepřesvědčivým růstem (často právě nezaměstnaností postižených oblastí) a dalšími znepokojivými faktory vzniká nebezpečný koktejl bezprizornosti a vášní. Jak s ním naložit, diskutují proděkan na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát a šéf české pobočky personálně-poradenské společnosti Hays Ladislav Kučera.

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí? Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

Česku ujíždí digitální vlak. Potvrzuje to index digitalizace ekonomiky a společnosti, v němž jsme zapadli do evropského podprůměru, za země jako Malta nebo Lotyšsko. Jde o vztyčený ukazovák, schopnost přizpůsobit se potřebám světa zítřka totiž rozhodne o úspěchu jednotlivých zemí, sektorů i firem, a tím zprostředkovaně o kvalitě života každého z nás. Přední domácí experti se i proto v rámci projektu Alter Eko zamysleli nad tím, kde by měl veřejný i soukromý sektor přitlačit na pilu a čím se inspirovat.

KONTEXT: Mozky, nebo smrt! Jak bude vypadat svět po digitální tsunami? KONTEXT: Mozky, nebo smrt! Jak bude vypadat svět po digitální tsunami?

Všudypřítomná totální digitalizace je jako příbojová vlna, která smete všechny a všechno nepřipravené. Mezi její oběti by se mohla zařadit i relativně úspěšná česká ekonomika. Stojí totiž na pilířích, které 3D tiskárny a další standardy zítřejšího normálu zřejmě vyzmizíkují. I proto je potřeba příčiny a důsledky digitalizace pochopit již dnes. KONTEXT nabízí pohled Pavla Kysilky, někdejšího špičkového centrálního a komerčního bankéře, který v současnosti operuje v barvách 6D Academy.

KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl? KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?

Brexit může přibrzdit už tak dýchavičnou Evropu, na což by doplatily (mimo jiné) banky. ESA, evropská superautorita, která zastřešuje tři velké regulátory, proto oznámila, že zpřísní monitoring a vynucování pravidel pro poskytování a spravování úvěrů. Podle kritiků citovaných Financial Times ale ESA jen hodlá zneužít britské "ne" Evropě k dalšímu zpřísnění již tak tvrdých pravidel, na což ekonomika unie doplatí. Tuto přestřelku doplňujeme unikátním rozhovorem, v němž se o svůj pohled na regulaci podělili zástupce bankovního středního proudu a fintech periferie.

Česká (ne)konkurenceschopnost aneb Proč nám (ne)ujíždí vlak a co s tím Česká (ne)konkurenceschopnost aneb Proč nám (ne)ujíždí vlak a co s tím

Výjimečný hospodářský růst tažený evropskými fondy je minulostí, nastává probuzení do reality pomalejší expanze. Vypovídají o tom aktuální domácí makrodata, jejichž zachmuřený podtón doplňuje pesimismus nákupních manažerů, jenž je již druhý měsíc nejsilnější v regionu. Možná i díky tomuto vystřízlivění nastal čas na restart diskuzí o potřebných změnách. Investiční web přispívá výběrem toho nejzajímavějšího z letní diskuze v rámci projektu Alter Eko, v níž se domácí experti zaměřili na konkurenceschopnost.

KONTEXT: 4 recepty na to, jak udělat školu lepší aneb Od Komenského k Pokémon GO KONTEXT: 4 recepty na to, jak udělat školu lepší aneb Od Komenského k Pokémon GO

Podcenit vzdělá(vá)ní se nevyplácí. V současném dramaticky se měnícím světě to platí dvojnásob. Pokud si to zodpovědní brzy neuvědomí, doplatí na to v sílící konkurenci přicházející z globálního jihu naše ekonomika, a tedy každý z nás. KONTEXT i proto nabízí na začátek školního roku dvoudílnou sérii zaměřující se na lesk a bídu českého školství. V tomto druhém dílu společně s prorektorem Vysoké školy podnikání a práva Vladimírem Krajčíkem nabízíme několik tipů, jak vzdělávání – a mozky studentů – okysličit.

KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0) KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0)

Učit se, učit se, učit se. Ale jak? To už nám soudruh Lenin, ale bohužel ani mnozí učitelé, respektive systém vzdělávání jako takový neřeknou. Přitom právě odpověď na tuto otázku je v době významných tektonických pohybů způsobených mimo jiné automatizací, demografickými faktory a narůstající konkurencí z globálního východu klíčová. A to jak pro ekonomiku jako celek, tak pro její jednotlivé subjekty, tedy každého z nás. KONTEXT i proto nabízí na začátek školního roku dvoudílnou sérii zaměřující se na lesk a bídu českého školství. Začínáme výběrem toho nejzajímavějšího z rozhovoru s hlavním ekonomem společnosti AKCENTA CZ Miroslavem Novákem.

Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu

Počet bezkontaktních platebních karet na obyvatele nás řadí mezi nejprogresivnější země světa, SIPO a některé další stále používané vzpomínky na doby minulé ale brzdí jakýkoli optimismus. Česku v některých oblastech finanční špička nijak výrazně neutíká, v jiných ale není ani za nejbližším horizontem. Na tom zřejmě nic nezmění ani oslavovaný fintech, který je stále svázán národními hranicemi. Podrobnosti probírali partner ve společnosti Red Eggs Jan Lamser a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Recept na podnikatelský úspěch? Pokud ti má zaklepat na dveře, nezapomeň mu je postavit Recept na podnikatelský úspěch? Pokud ti má zaklepat na dveře, nezapomeň mu je postavit

Fenomén fialových sak a bílých ponožek je pryč, z podnikatelské puberty ale Češi ještě nevyrostli. Systémový bod zlomu se ale blíží, ekonomický model montovna se vyčerpává a země dorazila na historickou křižovatku. Přirozená hravost a zvídavost českého národa je příslibem toho, že bychom z ní mohli zamířit k něčemu více inovativnímu, flexibilnějšímu a zábavnějšímu, jisté to ale není. Podrobnosti probírali partner v poradenské společnosti M.C.TRITON Luděk Pfeifer a ředitel Citibank pro Česko a Slovensko Michal Nebeský.

KONTEXT: Lesk a bída energetické revoluce aneb Transformace (je i) není krize KONTEXT: Lesk a bída energetické revoluce aneb Transformace (je i) není krize

Energie z větru se na severu Evropy stala levnější než energie z jádra. Padla tak další z (psychologických) bariér, které musí energetický sektor na cestě ke svému očekávanému zítřejšímu obrazu překonat. Jejich společným jmenovatelem je nástup obnovitelných zdrojů a decentralizace systému. Ty přitom vyvolávají pocit chaosu, ne-li krize. Podrobnosti diskutovali analytik z EU Office České spořitelny Jan Jedlička a odborník na energetiku z Erste Corporate Banking Max Wandler.

Anketa: Budoucnost bitcoinu aneb Proč střední proud kryptoměnám (ne)fandí Anketa: Budoucnost bitcoinu aneb Proč střední proud kryptoměnám (ne)fandí

Bitcoin si v důsledku (po)brexitové nejistoty připsal během několika dnů třicet procent, za celé první pololetí pak nahlásil bezmála dvousetprocentní zhodnocení. Média a investoři středního proudu proto zbystřili, ostatně jako obvykle. Podle fanoušků kryptoměny se rtuťovitým kurzem je taková pomíjivá náklonnost chybná, většina mainstreamu každopádně nadále považuje bitcoin a podobné systémy za experiment odsouzený k životu (i smrti) na periferii. Potvrzuje to i debata v rámci projektu Alter Eko, z níž vám nabízíme nejoriginálnější názory zástupců (nejen) říše finančního středu.

Fintech jako živá voda: Retail blahodárné účinky pocítí brzy, korporát si počká Fintech jako živá voda: Retail blahodárné účinky pocítí brzy, korporát si počká

Žít a (ne)nechat žít, mohlo by znít motto stále viditelnějších fintech firem. Pochopitelně, vždyť do vyzyvatelů bank, pojišťoven a dalších strážců zavedených pořádků investoři v posledních pěti letech nasypali 25 miliard dolarů. Goldman Sachs i proto čeká, že se celá pětina byznysu s půjčkami přesune v dohledné době k technologickým mágům. Ne všechny kouty světa financí ale (brzy) čeká spotřebitelům prospěšná disrupce, shodují se Jiří Staník z Helgi Library a Petr Žabža z Patria Online.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.