Roman Chlupatý spolupracovník IW

Roman Chlupatý

Česko-kanadský publicista, lektor a konzultant specializující se na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů. Spoluautor The Evolution of Money vydané v roce 2016 Columbia University Press a dalších tří knih, které vyšly v celkem pěti jazycích. Jeho analýzy, komentáře a rozhovory s globálně uznávanými experty se objevily také v Euronews, rakouském Die Furche nebo FT China. V Česku přednášel mimo jiné na Vysoké škole ekonomické, ve světě na University of Toronto. Jako poradní hlas pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, síť finančních poradců Save & Capital nebo think tank Mendelovo evropské centrum.

Autorovy články

13 strašáků roku 2017 (5. díl): Akciová korekce na obzoru? Nervy investorů možná (ne)vydrží 13 strašáků roku 2017 (5. díl): Akciová korekce na obzoru? Nervy investorů možná (ne)vydrží

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na akcie a na to, zda nervy investorů vydrží další rok.

Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku? Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?

Evropa by mohla skončit naservírovaná na talíři asijským zájmům. Do toho, jak si ji naporcují, pak nebude mít co mluvit, varuje jeden z nejznámějších českých ekonomů a zakladatel EU Office České spořitelny Petr Zahradník. Pokud k tomu dojde, Evropská unie se nejspíše rozpadne na několik menších bloků. Česko se v takovém případě jen stěží připojí k tomu nejprogresivnějšímu, říká Zahradník. I proto je podle něj v našem zájmu, aby Evropané co nejrychleji našli a začali hovořit společným hlasem.

13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova 13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.

Emerging markets v roce 2017: Rizika spojená (mimo jiné) s triumfem Donalda Trumpa Emerging markets v roce 2017: Rizika spojená (mimo jiné) s triumfem Donalda Trumpa

Mladé trhy se v roce 2016 podle řady analytiků nadechly k novému růstu. Rok 2017 ale znamená nového nájemníka v Bílém domě, možné další zvyšování sazeb Fedu a sérii důležitých voleb v Evropě. Jak (nejen) tento mix ovlivní kondici rozvíjejících se ekonomik v příštím roce, jsme se zeptali Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma Citibank.

13 strašáků roku 2017 (3. díl): Konec monetární alchymie se (ne)blíží aneb Napršelo, ale kdy uschne? 13 strašáků roku 2017 (3. díl): Konec monetární alchymie se (ne)blíží aneb Napršelo, ale kdy uschne?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Před zasedáními vedení Fedu a ECB se tentokrát zaměříme na měnovou politiku.

Evropa dojíždí na politickou křižovatku. Kudy se vydá a co to bude znamenat pro ekonomiku a trhy? Evropa dojíždí na politickou křižovatku. Kudy se vydá a co to bude znamenat pro ekonomiku a trhy?

V řadě zemí Evropské unie se v roce 2017 konají volby, které mohou zamíchat se současnými politickými pořádky. Jak významná jsou pro Evropu politická rizika a co může negativně ovlivňovat ceny aktiv na starém kontinentu v roce 2017? Zeptali jsme se hlavního ekonoma Citibank Jaromíra Šindela.

13 strašáků roku 2017 (2. díl): Příští rok v Evropě? Půjde o politiku, hlupáku! 13 strašáků roku 2017 (2. díl): Příští rok v Evropě? Půjde o politiku, hlupáku!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak v ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik nabízíme v prosincové sérii. I kvůli nedělnímu referendu v Itálii se před víkendem zaměříme na politiku.

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím! 13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 pak naznačí, co je za horizontem. Platí to jak o politice, když svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal uplynulý rok vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám představíme během prosince. Začínáme otázkou, zda příští rok bude divočejší než ten letošní.

(Ne)bojte se kybergedonu aneb Proč nás internetoví zlobři (ne)zničí (Ne)bojte se kybergedonu aneb Proč nás internetoví zlobři (ne)zničí

I když si znepřátelené strany nadále častěji vyměňují kulky než jedničky a nuly, konflikty se v éře internetu mění. Průmyslová špionáž dnes patří do armádního arzenálu a fanatici všeho druhu mohou krátkodobě nahlédnout do vyšší váhové kategorie. Přesto na apokalyptické či dystopické vize autorů sci-fi (a občas i vážně míněných analýz) zatím nedošlo. Mohlo by? Nad tím se v cyklu Alter Eko zamyslel Jan Hajný z laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně.

Michal Šnobr: Evropu čeká konsolidace energetiky. Někteří velcí hráči ji nepřežijí Michal Šnobr: Evropu čeká konsolidace energetiky. Někteří velcí hráči ji nepřežijí

Do vedení energetických firem by měli zasednout vizionáři a kouzelníci, kteří odhadnou, kam se sektor napříště vydá. V rozhovoru pro Investiční web to říká nejznámější drobný akcionář ČEZ (mimo vedení firmy) a profesí analytik spolupracující s J&T Bankou Michal Šnobr. Jen s pomocí originálních mozků je podle něj možné vypořádat se s probíhající transformací sektoru, ve kterém každá změna vyžaduje moře času a energie.

KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie? KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?

Evropa je plná Trumpů, jejichž (případný) nástup k moci může být tou nejčernější labutí roku 2017. I proto budou blížící se plebiscity v Itálii, Francii, Nizozemsku, Německu a Katalánsku ostře sledované. Populistická kontinentální tsunami, která by se v nejčernějším případě mohla vzedmout, by totiž nejspíše okamžitě smetla pokračující tržní optimismus a časem i projekt společné Evropy. KONTEXT v souvislosti s touto hrozbou nabízí reflexi zakladatele EU Office České spořitelny Petra Zahradníka.

KONTEXT: Pozor, blíží se velký bratr Trump aneb Soukromí umírá, ať žije soukromí! KONTEXT: Pozor, blíží se velký bratr Trump aneb Soukromí umírá, ať žije soukromí!

Donald Trump zřejmě zvrátí snahy o omezení narůstajícího vlivu největších technologických společností. Neutralita a regulace zaručující ochranu soukromí na internetu, na kterých léta pracovala Obamova administrativa, tím dostanou tvrdý direkt. Krátce po volbě příštího prezidenta USA před tím varovala respektovaná média, jako jsou Washington Post nebo Scientific American. KONTEXT toto temné poselství doplňuje rozhovorem ředitele think tanku Mendelovo evropské centrum Lubora Laciny s Janem Hajným z laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně.

KONTEXT: Donald Trump? (I) čeští ekonomové dávají palec dolů KONTEXT: Donald Trump? (I) čeští ekonomové dávají palec dolů

Hillary Clintonová vítězí za skřípění zubů nemála těch, kteří pro ni hlasovali. A na plné čáře. Takový výsledek blížících se voleb ve Spojených státech předpovídají s odkazem na volbu „menšího zla“ mnohé průzkumy. Stejně dopadl také krátký dotazník pro respektované české ekonomy, který jim KONTEXT rozdal v předvečer nejvýznamnějších voleb na Zemi. Respondenti dostali za úkol zaměřit se jak na výhody svého koně, tak na stinné stránky (a z obojího vyplývající tržní dopady) druhého kandidáta.

Co kdyby náhodou: Trump v Oválné pracovně by trhy uvrhl do nejistoty. Ve hře je i nezávislost Fedu Co kdyby náhodou: Trump v Oválné pracovně by trhy uvrhl do nejistoty. Ve hře je i nezávislost Fedu

Polední týdny před volbami byly převážně ve znamení slábnoucí podpory, respektive prohlubující se ztráty v preferencích republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Již zkraje podzimu jsme některá významná rizika spojená s případným Trumpovým zvolením diskutovali se stratégem z NN Investment Partners Valentijnem van Nieuwenhuijzenem.

Stratég: Evropský bankovní sektor nečelí krizi, problémy Deutsche Bank ustojí Stratég: Evropský bankovní sektor nečelí krizi, problémy Deutsche Bank ustojí

Evropský bankovní sektor jako celek není v nebezpečí, srovnávat současnou situaci s děním okolo Lehman Brothers v době jejího pádu není namístě. Nejen o tom jsme hovořili s hlavním stratégem NN Investment Partners Valentijnem van Nieuwenhuijzenem.

KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou

Technologie naleptávají zažité pořádky na trhu práce i pojetí práce jako takové. Rigidní Česko zběsilému tempu změn v této oblasti přitom (zatím) nestačí. Potvrzuje to i aktuální Global Skills Index, podle kterého náš vzdělávací systém nezvládá vybavit budoucí pracovní sílu tím, co podmíní úspěch ve světě zítřka. Podrobnosti diskutují proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát a ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v České republice Ladislav Kučera.

Proč by investoři v Bílém domě viděli raději Hillary než Donalda? Proč by investoři v Bílém domě viděli raději Hillary než Donalda?

Americké voliče čeká podle komentátorů v listopadu výběr hlavy státu ze dvou spíše nebo zcela špatných variant. O tom, proč je pro trhy a ekonomiku zřejmě přijatelnější volbou Hilary Clintonová, jsem si před časem povídal s Valentijnem van Nieuwenhuijzenem z NN Investment Partners.

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

Mohutný útok na vybrané internetové uzly, který v pátek ochromil Twitter nebo PayPal, připomněl stinné stránky totální digitalizace. Trojským koněm, který ho umožnil, se staly on-line kamery, tiskárny a termostaty. Stručně, hackeři využili slabiny internetu věcí. Ten má přitom do konce roku pojmout na 6,4 miliardy přístrojů, v roce 2025 by jich mělo být až 75,4 miliardy. I proto tento KONTEXT nabízí audit současného stavu digitalizace (u nás) z dílny členky představenstva IBM v Česku Mileny Jabůrkové.

Valentijn van Nieuwenhuijzen (NN Investment Partners): Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí může pozitivně překvapit, černým koněm je energetický sektor Valentijn van Nieuwenhuijzen (NN Investment Partners): Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí může pozitivně překvapit, černým koněm je energetický sektor

Výsledková sezóna v USA je již v plném proudu, na většinu velkých jmen ale teprve dojde. Zkraje října jsme o očekáváních spojených s firemními čísly za uplynulý kvartál hovořili s Valentijnem van Nieuwenhuijzenem z NN Investment Partners.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.