Steen Jakobsen hlavní ekonom, Saxo Bank

Steen Jakobsen

Autorovy články

Konec centrálních bank Konec centrálních bank

Náhlé odstranění stropu hodnoty švýcarského franku Švýcarskou národní bankou (SNB) mělo dalekosáhlé následky, které zaskočily celý trh. Skutečnost, že by se to mohlo nebo mělo stát, nebyla úplně vyloučena, SNB ale ještě minulý týden deklarovala, že limit měnového páru EUR/CHF je neoddělitelnou součástí švýcarské měnové politiky. Najednou ale bylo všechno jinak. Proč vůbec většina lidí věří centrálním bankám? A proč se vůbec obtěžuje je poslouchat?

Válka je vždy špatná. Jak změřit geopolitické riziko? Válka je vždy špatná. Jak změřit geopolitické riziko?

Připravte se na pomalejší růst ekonomiky, období větší nejistoty a geopolitická rizika. Cena ropy je přitom nejjednodušším ukazatelem závažnosti těchto rizik. Když se svět dostane do války, ekonomický růst je nízký a ceny energií vysoké.

Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí

Zastánci společného evropského velkoprojektu to měli minulý víkend opravdu těžké, když marně hledali argumenty mluvící v prospěch EU. Parlament sice nadále mohou ovládnout spíše středové formace, nicméně úspěchy stran z levé i pravé části politického spektra škodí vyhlídkám ekonomického růstu i osudu nezaměstnaných v Evropě.

Politická přestřelka ve Washingtonu může výrazně srazit ekonomický růst USA Politická přestřelka ve Washingtonu může výrazně srazit ekonomický růst USA

Saxo Bank nesouhlasí s klidným přijetím faktu, že se politická garnitura v USA není schopná dohodnout na základním financování chodu země.

Evropská krize: Politici už nemohou jen hrát o čas, musejí začít něco dělat. Snad alespoň situaci nebudou dále zhoršovat Evropská krize: Politici už nemohou jen hrát o čas, musejí začít něco dělat. Snad alespoň situaci nebudou dále zhoršovat

Pomalý růst povede v Evropě ke zvyšování sociálního a politického napětí. Je to zřejmé z nedávných záchranných akcí typu bail-in a bail-out na Kypru, během nichž utrpěli jak střadatelé, tak důvěryhodnost Troiky.

Ekonomický výhled na rok 2013: Chcete-li pesimismus, tady ho máte! Ekonomický výhled na rok 2013: Chcete-li pesimismus, tady ho máte!

Věříme, že se v prvním čtvrtletí 2013 zvýší inflační očekávání a sníží se růst. Očekáváme tedy letos nižší růst HDP, než je konsenzus analytiků, a také vyšší inflační očekávání.

Pořádná krize lidstvu prospěje Pořádná krize lidstvu prospěje

Krize je sice bolestivá, ale zároveň potřebná. Především kvůli změně myšlení lidí. Nejvíce se projevila tam, kde bují státní byrokracie a demotivující sociální systém. Jak z toho ven?

Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše

Neshody ohledně státního rozpočtu v USA se mohou projevit poklesem růstu HDP. Snížení ekonomické aktivity bude mít za následek pokles zisků firem i jejich hodnoty. Jaký vliv bude mít na trhy případné zvýšení daní?

Saxo Bank: Věříme zlatu, stříbru, ale i americkému dolaru Saxo Bank: Věříme zlatu, stříbru, ale i americkému dolaru

Složení našeho modelového portfolia je výsledkem práce všech výzkumných oddělení banky (akciového, komoditního, měnového a makroekonomického). Náš výhled není příliš optimistický, proto je polovina prostředků alokována v hotovosti.

Bezpečný přístav nejen pro letní měsíce aneb příjemný vánek fouká ze severu Bezpečný přístav nejen pro letní měsíce aneb příjemný vánek fouká ze severu

V současnosti dávám strašně nerad jakákoli velká doporučení. Každému, kdo hledá bezpečný přístav na letní měsíce, bych ovšem doporučil švédská aktiva jako atraktivní alternativu. Riskujeme sice, že nebude prolomena podpora trendu, i tak ovšem švédské koruně (SEK) věříme, protože se jí od čtvrtého kvartálu loňského roku mimořádně daří a pro investory představuje bezpečné útočiště.

Investiční manuál pro všechny scénáře vývoje dluhové krize: Mezi politickým pohodlím a válkou Investiční manuál pro všechny scénáře vývoje dluhové krize: Mezi politickým pohodlím a válkou

Jak investovat v případě různých scénářů řecké krize? Podle nás připadají v úvahu pro EU a akciový trh jako celek čtyři hůlavní scénáře. Tyto varianty vývoje vycházejí z rámce, který udává, kde se ve třech fázích této krize nacházíme, a současných rizik hrozících ze tří pohyblivých částí investičního vesmíru: politiky, hospodářského cyklu a ocenění aktiv.

Poznámky jednoho obyčejného ekonoma k neobyčejnému dění v Evropě. Začíná dekáda příležitostí Poznámky jednoho obyčejného ekonoma k neobyčejnému dění v Evropě. Začíná dekáda příležitostí

Během cesty do Madridu jsem zjistil následující: Nicolas Sarkozy byl v Madridu den přede mnou a když se ho ptali na snížení francouzského ratingu, třikrát odpověděl třem různým novinářům, že nerozumí otázce, zda ji mohou upřesnit. Zdejší novináři byli sice jeho arogancí udiveni, důležitější ovšem je, že Sarkozy jde pravděpodobně "stranou". Ví, že s Marine Le Pen pravděpodobně prohraje, a tak potřebuje udělat a udělá něco zoufalého.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2012 Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2012

V roce 2012 čeká trhy perfektní bouře. Jako tradičně se v předpovědích na rok 2012 orientujeme na ty méně pravděpodobné události, které by ovšem měly o to drtivější dopad na světovou ekonomiku a finanční trhy. Nemají tedy být ani tak předpověďmi, jako spíše varováními. Pokud se naplní dvě nebo tři, bude příští rok rokem velkých změn. Nenechte si proto čtením zkazit předvánoční náladu, pouze se v zamyšlení vydejte za hranice informací, které nabízí hlavní proud světových finančních médií. Některá varování snad vyvolají debatu, která povede k jejich předejití.

Kvantitativní uvolňování: Na QE3 není potřeba čekat – už začalo Kvantitativní uvolňování: Na QE3 není potřeba čekat – už začalo

"Lidé sčítají chyby těch, kteří je nechávají čekat." Francouzské přísloví. Z hlediska politiky centrální banky vstupujeme do nebezpečné zóny, protože ECB dle očekávání zvýšila úrokové sazby. Blížíme se také ke konci druhé vlny kvantitativního uvolňování, během níž americký Fed nakupoval dluhopisy. Ta by měla skončit 30. června.

Dluhy a drahé energie: Kdo blafuje v současné tržní pokerové partii? Dluhy a drahé energie: Kdo blafuje v současné tržní pokerové partii?

Výsledkem událostí posledních tří týdnů bude v USA jenom další nalévání likvidity z veřejného sektoru ve formě třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3) a Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England (BoE) s největší pravděpodobností prozatím nepřistoupí ke zvyšování úrokových sazeb.

QE2 je mrtvé. Ať žije QE3! QE2 je mrtvé. Ať žije QE3!

Výsledkem událostí posledních tří týdnů bude v USA jenom další nalévání likvidity z veřejného sektoru ve formě třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3) a Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England (BoE) s největší pravděpodobností prozatím nepřistoupí ke zvyšování úrokových sazeb.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.