Tomáš Beránek redaktor, Investiční web

Tomáš Beránek

Absolvent magisterského studia bohemistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V počátcích svého zájmu o kapitálové trhy se věnoval především pražské burze. Krátce nato mu vody českého finančního trhu začaly být malé a pozornost rozšířil i na zahraničí.

Autorovy články

Tady poteče krev. Rozhodující souboj Trumpa s Yellenovou se blíží Tady poteče krev. Rozhodující souboj Trumpa s Yellenovou se blíží

Donald Trump se v předvolební kampani netajil tím, že není zrovna spokojený s fungováním Fedu. Nemůže strávit, že je centrální banka nezávislou institucí, jež se při svém rozhodování nemusí řídit názory Kongresu či jiné politické autority.

Jednoduchý návod, jak na trhu neprodělat kalhoty Jednoduchý návod, jak na trhu neprodělat kalhoty

Lidský mozek dokáže to, co nesvede ani profesionální kouzelník. Dokáže nás zbavit nepříjemných vzpomínek na minulost, přesvědčuje nás, že dokážeme předvídat budoucnost, a nachází smysl tam, kde žádný není.

Držte si klobouky, iracionální nadšení 3.0 je tu a není před ním úniku Držte si klobouky, iracionální nadšení 3.0 je tu a není před ním úniku

Před dvěma dekádami přednesl tehdejší šéf americké centrální banky Alan Greenspan řeč, ve které varoval před "iracionálním nadšením" na americkém akciovém trhu. Dvě slova, kterými Greenspan upozorňoval na nebezpečí spojené s prudkým nárůstem cen akcií, zapomenuta nebyla, obsah jeho projevu ale jako by se obrátil v prach.

Přišly centrální banky o rozum? Skupování dluhopisů jim nestačí, tak se vrhají na akcie Přišly centrální banky o rozum? Skupování dluhopisů jim nestačí, tak se vrhají na akcie

Zprvu si i ti největší fanoušci intervencí centrálních bank na akciových trzích mysleli, že jde jen o krátkodobé opatření. Dnes už je ale všem jasné, že o chvilkové anomálii nemůže být ani řeč.

Zlatý věk hedgeových fondů je minulostí. A nevrátí se! Zlatý věk hedgeových fondů je minulostí. A nevrátí se!

Loňské třetí čtvrtletí bylo pro hedgeové fondy nejhorším kvartálem od finanční krize z let 2008 a 2009. Jejich výsledky byly extrémně slabé a experti přišli s varováním, že by se investoři mohli začít od těchto fondů odklánět. A zdá se, že nyní obávaná vlna dorazila k pobřeží. Jen hrstka fondů totiž nečelí masivnímu odlivu prostředků.

Připravte se na krušné časy na amerických burzách, varují experti z HSBC a Bank of America Merrill Lynch Připravte se na krušné časy na amerických burzách, varují experti z HSBC a Bank of America Merrill Lynch

Historické rekordy amerických akcií zatím zřejmě zůstanou nepřekonány, tvrdí analytici z banky HSBC. Murray Gunn, hlavní technický analytik banky, varuje před masivním výprodejem na amerických trzích. A prst zdvihá i šéfka akciových stratégů z Bank of America Merrill Lynch Savita Subramanianová.

Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum
Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu.
Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr

Chybami se člověk učí, utěšujeme se, když šlápneme vedle. Kéž by totéž platilo o bankách. Ne všechny bankovní domy totiž krizi z roku 2008 pojaly jako políček a zdvižený prst. A tak se zdá, že se historie opakuje.

15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat 15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat

Každý zkušený investor má svůj recept na úspěch. Následující seznam vám poradí, co byste v investování rozhodne dělat neměli, abyste se jako mnozí jiní nestali na trhu kořistí pro šikovné lovce.

Export: Tikající bomba, která měla spasit svět Export: Tikající bomba, která měla spasit svět

Od 90. let minulého století do začátku finanční krize z roku 2008 převažoval názor, že s rostoucím objemem mezinárodního obchodu roste i stabilita globální ekonomiky. Pak ale svět pochopil, že síla exportérů stojí a padá s poptávkou jejich zákazníků. Bezprostřední dopady poslední světové krize se již podařilo odstranit, problémy exportérů ale přetrvávají a podle George Friedmana, experta na geopolitiku v americké analytické společnosti Mauldin Economics, mohou zažehnout výbuch, který rozmetá celý svět.

Ne vlk, ale celá smečka z Wall Street Ne vlk, ale celá smečka z Wall Street

Každá generace má své idoly, každá historická etapa má své hrdiny a každá doba má své hvězdné investory.

Valí se na nás další světová recese? Valí se na nás další světová recese?

Recese přicházejí jako blesk z čistého nebe. Zpětně sice analytici do detailů dokáží popsat, co daný hospodářský útlum způsobilo, s předpovídáním krizí budoucích jsou ale na štíru. Spouštěčem recesí je totiž zřídkakdy jen jeden faktor.

Nový normál, nebo velká normalizace? Rozdíl je zásadní Nový normál, nebo velká normalizace? Rozdíl je zásadní

Slabý hospodářský růst a nízká inflace - tak podle ekonomů vypadá takzvaný nový normál. Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, ale tvrdí, že nic jako nový normál neexistuje.

Investorský socialismus jako hrozba pro trhy? Omyl! Investorský socialismus jako hrozba pro trhy? Omyl!

Jedním ze žhavých témat současnosti je rozmach pasivního investování, jež podle řady expertů jednoho dne rozvrátí finanční trhy. Stojí apokalyptické vize na pevných základech, nebo jsme svědky dalšího planého poplachu?

Petr Koblic (BCPP): Očekávám zařazení akcií MONETA Money Bank do mezinárodních indexů, pro drobné investory může být tahákem dividenda Petr Koblic (BCPP): Očekávám zařazení akcií MONETA Money Bank do mezinárodních indexů, pro drobné investory může být tahákem dividenda

Finanční dům MONETA Money Bank vstoupil se svými akciemi na pražskou burzu a podle generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice to byla cesta na akciový trh jako z učebnice. Co MONETA přinese pražské burze a co nabídne investorům?

Jak centrální banky ohrožují vaše bohatství Jak centrální banky ohrožují vaše bohatství

Dlouhá léta investoři slýchávali, že ideální portfolio sestává z 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů. Rekordně nízké, a mnohdy již i záporné úrokové sazby centrálních bank, prozatím poslední zbraň v boji za rychlejší ekonomický růst a vyšší inflaci, ale staví klasické investiční strategie mimo hru.

Akcie: Neřešte výkyvy během týdne nebo měsíce, Amerika je uprostřed historického býčího trhu Akcie: Neřešte výkyvy během týdne nebo měsíce, Amerika je uprostřed historického býčího trhu

Když v polovině února přešel index světových akcií MSCI All Country po poklesu z předchozích maxim do medvědího trendu, lámali investoři hůl i nad americkými burzami. Neprávem.

Albert Edwards: Centrální banky zničí oslabenou ekonomiku a uvrhnou svět do absolutního chaosu Albert Edwards: Centrální banky zničí oslabenou ekonomiku a uvrhnou svět do absolutního chaosu

Albert Edwards, stratég francouzské banky Société Générale a známý tržní medvěd a pesimista, již letos stihl předpovědět, že americké akcie přijdou o dvě třetiny hodnoty, světová ekonomika spadne do recese a Číně dojdou devizové rezervy a bude nucena přejít na volně plovoucí kurz jüanu. Zatím mu sice ani jedna z těchto predikcí nevyšla, to jej ale neodrazuje od spřádání dalších katastrofických vizí.

Ztracená dekáda, nebo světlé zítřky? Rozhodne miliarda mladých Ztracená dekáda, nebo světlé zítřky? Rozhodne miliarda mladých

Podle odhadů Světové banky na globální pracovní trh v příštích deseti letech vstoupí více než miliarda mladých lidí. Avšak pracovní místa, která existují již dnes, budou stačit jen pro 40 % z nich. Rozhodující tak bude aktivita soukromého sektoru, který vytváří až devět z deseti nových míst.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.