Tomas Berggren akciový analytik

Tomas Berggren

Autorovy články

Jdou italské banky ve stopách těch španělských? Jdou italské banky ve stopách těch španělských?

Když nakupujeme akcie banky, spekulujeme na to, že poroste objem úvěrů poskytovaných bankou, a pracujeme s deseti- až dvacetinásobnou pákou. Z tohoto důvodu je ještě dříve, než se pro nákup akcií banky rozhodneme, nesmírně důležité vědět, v jaké fázi úvěrového cyklu se nacházíme.

Jak poznat zajímavou akcii? Jak poznat zajímavou akcii?

Za hodnotovou akcii můžeme považovat takovou, která se obchoduje za nižší cenu, než jaká je její fundamentální hodnota. Hledání a nákup hodnotových akcií je strategie, kterou při budování svého jmění využil i Warren Buffett. Běžní investoři často nepovažují samotný byznys společnosti za zajímavý. Hodnotová akcie by tak mohla být zapomenutou akcií, případně by mohlo jít o nepochopenou společnost.

Skvělé akciové čtvrtletí téměř za námi: Bude letošní rok nakonec patřit dividendovým akciím? Skvělé akciové čtvrtletí téměř za námi: Bude letošní rok nakonec patřit dividendovým akciím?

Během býčího trhu, kdy akciové trhy rostou, se investoři vyhýbají společnostem, které vyplácejí příliš vysoké dividendy. Vysoké dividendy totiž obyčejně signalizují, že firma neumí volné peníze přetavit v další růst. Investoři ovšem nemají od budoucnosti čekat vždy jen další růst.

Mají Nokia a Blackberry naději, nebo je čeká osud Kodaku? Mají Nokia a Blackberry naději, nebo je čeká osud Kodaku?

Ach, ty slavné chvíle Kodaku. Na vrcholu svého úspěchu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století si firma užívala podle odhadů 80-90% hrubé marže při prodeji fotografických filmů. Devět z deseti filmů prodaných ve Spojených státech bylo právě z Kodaku.

Francouzské banky: Jak na tom ve skutečnosti jsou? Francouzské banky: Jak na tom ve skutečnosti jsou?

"Tři mušketýři" francouzského bankovního průmyslu - BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale - se pomalu začínají vzpamatovávat. Soudě podle růstu cen jejich akcií, které se odrazily od minim z konce loňského léta, je nyní dobrý čas k nákupu.

Banky: Které akcie jsou bezpečné, a kterým se vyhnout obloukem? Banky: Které akcie jsou bezpečné, a kterým se vyhnout obloukem?

Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, rizika však zůstávají vysoká. Pokud věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde. Od začátku roku ovšem bankovní akcie předvádějí nebývalou rally z loňských minim.

Evropské banky potřebují doplnit čtyřikrát více kapitálu než loni. Bude to za rok už 500 miliard eur? Evropské banky potřebují doplnit čtyřikrát více kapitálu než loni. Bude to za rok už 500 miliard eur?

Výsledky zátěžových testů, které provedl Evropský bankovní úřad (EBA) a které byly zveřejněny 8. prosince, ukázaly, že všechny evropské banky potřebují na základě rizikově vážených aktiv doplnit další kapitál. Během roku 2011 se částka, která podle odhadů evropským bankám chybí, zvýšila z 26 miliard eur na 115 miliard eur, tedy více než čtyřnásobně!

Zestátnění bank: Výhodný obchod pro daňové poplatníky? Zestátnění bank: Výhodný obchod pro daňové poplatníky?

Prezident Evropské centrální banky Trichet nedávno řekl, že by mohl být Evropský záchranný fond (EFSF) využit k rekapitalizaci bank Evropské měnové unie. Základním problémem je diskuze o tom, kolik peněz je pro postavení finančního systému zpět na nohy potřeba.

Výprodeje na bankách neberou konce Výprodeje na bankách neberou konce

Bankovní systém se stále potýká s tím, jak na trhu zajistit dostatek finančních zdrojů v amerických dolarech. Ty banky potřebují na krytí dlouhodobých závazků, které financují prostřednictvím krátkodobých kontraktů na mezibankovním trhu. Naposled jsme tuto situaci zažili v roce 2008, kdy se likvidita v USD po pádu banky Lehman Brothers snížila na polovinu.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.