Tomáš Hart

Tomáš Hart

Byl obchodně-ekonomickým konzulem ČR v New Yorku v letech 2007 až 2011. Jako diplomat působil i pět let jako obchodně-ekonomický tajemník na velvyslanectví ČR v Bělehradě. V letech 2006 a 2007 pracoval jako poradce náměstka ministra průmyslu a obchodu, v období září 2011 až dubna 2012 byl poradcem generálního ředitele agentury CzechTrade. Před nástupem do státní správy pracoval jako Marketing a Sales Manager švédské společnosti GCE Autogen v Chotěboři. Od června 2012 do července 2013 byl tajemníkem ekonomické sekce ministerstva zahraničí. Od srpna 2013 je obchodním radou na velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

Autorovy články

Memento z USA: Schodek rozpočtu si žije vlastním životem Memento z USA: Schodek rozpočtu si žije vlastním životem

Už je to téměř tradice. Podle předpovědí ekonomů současného amerického prezidenta Obamy se podaří vybrat více daní, ekonomika poroste rychleji, do infrastruktury se investuje více a vládní deficity budou nižší. Protože ale většina předpovědí nevyjde a hodně věcí se nepodaří politicky prosadit, nakonec z toho není skoro nic. Jako bychom to neznali z domácích luhů a hájů.

Kdo investuje do novin? Miliardáři kropí tisk živou vodou Kdo investuje do novin? Miliardáři kropí tisk živou vodou

V posledních letech si američtí miliardáři našli novou investiční hračku – papírové noviny. Především kvůli internetu jim přitom mnozí prorokují postupný zánik, hlavně těm, které mají pouze regionální dosah.

Facebook, Twitter, LinkedIn a spol.: Jen další bublina? Facebook, Twitter, LinkedIn a spol.: Jen další bublina?

Akcie technologických firem posilují i bez silných zisků a tržeb.

Jak se po recesi v USA prodávají domy? Jinak! Jak se po recesi v USA prodávají domy? Jinak!

Rok 2013 přinesl na trh nemovitostí v USA nový trend, který je přímým důsledkem nedávné recese. Nově postavené domy se v průměru o dost zdražují. Proč?

On-line půjčovna knížek: Jde to u videa, ale co čtenáři – nebude jim chybět šustění papíru? On-line půjčovna knížek: Jde to u videa, ale co čtenáři – nebude jim chybět šustění papíru?

Netflix nabízí neomezené on-line video za pevnou měsíční cenu, Spotify takto prodává hudbu. Dva start-upy, eReatah a Oyster, si myslí, že to v knihařském a nakladatelském byznysu půjde také.

Internet věcí je tu a Intel chce být u toho. Zařízení přímo na těle mohou být dalším velkým technologickým trendem Internet věcí je tu a Intel chce být u toho. Zařízení přímo na těle mohou být dalším velkým technologickým trendem

Zařízení na těle v poslední době získávají na popularitě. Chytré přístroje dokáží měřit tělesnou teplotu z oblečení, polohu těla ze senzorů ve slunečních brýlích nebo vyhodnocovat pohyb lyžaře při sjezdu pro pozdější vyhodnocení tréninku. A Intel chce zachytit nástup těchto technologií.

O čem je ta politická hádka? Obamacare funguje již týden O čem je ta politická hádka? Obamacare funguje již týden

36 z 50 států spustilo v úterý 1. října federální burzu zdravotního pojištění, která byla a stále zůstává nejožehavějším tématem Affordable Care Act, kterému nikdo neřekne jinak než Obamacare. Zbylých 14 států se rozhodlo zřídit a provozovat vlastní burzu.

Amerika ve sporu: Je plyn z břidlic ekonomická spása, nebo jen další bublina? Amerika ve sporu: Je plyn z břidlic ekonomická spása, nebo jen další bublina?

Už několik let trvá v Americe boom břidličného plynu, který stihl výrazně pozměnit energetickou mapu nejen Spojených států, ale i velké části světa. Levný plyn, kterého je nyní všude dostatek, již pomohl USA stát se opět atraktivním místem pro výrobní procesy, ve kterých je zemní plyn významnou nákladovou položkou, a o hodně snížil jejich energetickou závislost na dodávkách ze zahraničí.

Robert M. Solow: Udržitelný růst může zajistit jedině dlouhodobě správná politika, krátkodobá opatření jsou na nic Robert M. Solow: Udržitelný růst může zajistit jedině dlouhodobě správná politika, krátkodobá opatření jsou na nic

Robert Merton Solow získal v roce 1987 Nobelovu cenu za ekonomii. Porota ocenila především jeho práci na teorii ekonomického růstu. Téma, kterému se Solow věnoval již od 50. let, dnes rozpracovává řada dalších ekonomů a je v centru pozornosti většiny politiků. Jak zajistit dlouhodobě udržitelný ekonomický růst, který by jejich země natrvalo dostal mezi nejvyspělejší na světě? Teorie ekonomického růstu se stala průmyslem sama o sobě, dá se jí velice dobře uživit - stačí se podívat na desítky konzultantů, převážně z USA, které jezdí po světě a radí vládám, jak se postarat o ekonomickou prosperitu.

QE jednou skončí, ale dluhopisy budou pro investory stále zlatým dolem QE jednou skončí, ale dluhopisy budou pro investory stále zlatým dolem

Konec býčího trhu s americkými státními dluhopisy? Konce programu kvantitativního uvolňování se řada investorů obává, dlouhodobé výhledy těchto investic, podle mnohých jedněch z nejbezpečnějších na světě, jsou ale stále optimistické.

Regulátoři regulují, americké banky úpí: Smlouva s EU jako šance na mírnější pravidla? Regulátoři regulují, americké banky úpí: Smlouva s EU jako šance na mírnější pravidla?

Ač je v USA hodně podezřelých ze vzniku finanční krize, vždy je zmiňován bankovní a finanční sektor, který podle názoru mnohých nebyl dostatečně regulován a střežen. Proto se za posledních několik let v Americe přijalo velké množství zákonů a nařízení, které případná další krize neměla kořeny ve finanční oblasti.

Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování

Druhé funkční období současného šéfa americké centrální banky se pomalu blíží ke konci. Období, během kterého Ben Bernanke (narozen 13. prosince 1953) stál v čele nejdůležitější banky na světě, se nesmazatelně zapíše do dějin nejen americké, ale s jistotou i globální ekonomiky.

Návrat výroby do USA: Realita, nebo jen pocit? Návrat výroby do USA: Realita, nebo jen pocit?

Mnoho politiků a analytiků již nějakou dobu vyjadřuje potěšení, že část amerických firem vrací část výroby do USA. Hovoří se o novém trendu desetiletí. Analytik z US Business and Industry Council Alan Tonelson s tím ovšem nesouhlasí a s pomocí statistik se snaží dokázat, že se trend nezměnil.

Daniel Kahneman: Chcete rozjet byznys a váháte? Tak se zeptejte někoho, kdo vám normálně moc nefandí Daniel Kahneman: Chcete rozjet byznys a váháte? Tak se zeptejte někoho, kdo vám normálně moc nefandí

Daniel Kahneman je psycholog a ekonom, držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2002. Je právem označován za zakladatele behaviorální ekonomie, která studuje vliv různých sociálních a psychologických faktorů na lidské chování a rozhodování. Kromě výzkumu a vyučování na univerzitě v Princetonu je i uznávaným autorem, jeho kniha "Thinking, Fast and Slow" se stala bestsellerem (česky vyšla "Myšlení rychlé a pomalé").

5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví 5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví

Americké nemocnice si již delší dobu pohrávají s myšlenkou většího zapojení robotických pomůcek do každodenní praxe. I když některé již zaznamenaly solidní výsledky a začínají se používat stále častěji, jejich intenzivnějšímu nasazení zatím brání určitá ostýchavost pouštět roboty do oblastí, které byly doménou pouze lidské interakce lékař-pacient. Zavádění robotiky brzdí také nejistota ohledně přístupu pojišťoven (kdo by platil náklady v případě komplikací?) a vysoké ceny.

Americké džíny v ohrožení? Americké džíny v ohrožení?

Evropská unie nedávno zavedla 26% clo na dámské džíny původem z USA (jako doplněk k již platnému clu 12 %). To se americkým firmám, z nichž velká část kalhoty vyrábí v Kalifornii, hrubě nelíbí. Hrozí proto, že budou muset Spojené státy opustit, jinak si neudrží konkurenceschopnost.

Obamacare otevírá příležitosti novým firmám Obamacare otevírá příležitosti novým firmám

Během prvního volebního období amerického prezidenta Baracka Obamy byl schválen "Affordable Care Act", okamžitě překřtěný na Obamacare. Jeden z nejsložitějších nových zákonů, do kterého prezident investoval největší množství politického kapitálu a opakovaně jej prezentuje jako svůj zatím největší domácí úspěch, vstoupí v platnost 1. ledna 2014.

James M. Buchanan: Zastánce trhu na hranici politiky a ekonomie James M. Buchanan: Zastánce trhu na hranici politiky a ekonomie

Politika bez romantiky - tak označoval James M. Buchanan teorii veřejné volby, u jejíhož zrodu stál ve druhé polovině 20. století. Za svoji práci na této teorii získal v roce 1986 Nobelovu cenu za ekonomii a zařadil se tak k nejvýznamnějším ekonomům minulého století. Zemřel 9. ledna 2013.

Ropovod, který rozděluje americkou veřejnost. Jak se Obama rozhodne? Ropovod, který rozděluje americkou veřejnost. Jak se Obama rozhodne?

Nedávno převzal funkci ministra zahraničí USA a už jeho rozhodnutí ovlivňuje zahraniční a obchodní politiku. John Kerry potvrdil nález svého ministerstva, že stavba nového ropovodu Keystone XL z Kanady na jih USA k ropným rafinériím nebude mít negativní dopad na životní prostředí.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.