Tomáš Hart

Tomáš Hart

Autorovy články

Selfie na prodej. I ta vaše Selfie na prodej. I ta vaše

Každý může na sociální sítě umístit fotografií, kolik chce. Vedle známých obdivujících vaše sportovní výkony nebo babiček sledujících, jak rostou jejich daleko žijící vnoučata, také existuje hodně firem, které se z milionů fotografií, popisků a videí snaží vyčíst osobní informace a získaná data prodat.

Silný dolar a pohled z amerického vnitrozemí: Šetřit, zefektivnit a zase šetřit Silný dolar a pohled z amerického vnitrozemí: Šetřit, zefektivnit a zase šetřit

Po většinu uplynulého desetiletí americký dolar vůči ostatním měnám ztrácel, což pomáhalo především vývozně orientovaným podnikům. Loni ale dolar začal posilovat a americkým firmám, jejichž zboží se tím pádem v cizině zdražovalo, se začalo hůře konkurovat.

Jeremy Rifkin: Technologický optimista a neúnavný bojovník za zelenou budoucnost Jeremy Rifkin: Technologický optimista a neúnavný bojovník za zelenou budoucnost

Charakterizovat osobnost, jako je Jeremy Rifkin, jen jedním slovem je velice těžké, ne-li nemožné. Teoretik, spisovatel, ekonom a sociolog, veřejný činitel a mluvčí, ale také aktivista.

Už i v USA? Vyrobíme levněji. Značka: Na jihu Už i v USA? Vyrobíme levněji. Značka: Na jihu

Jih Spojených států amerických se stává vyhledávaným místem pro firmy, které chtějí snížit výrobní náklady, ale udržet si kontrolu nad výrobou svých produktů v USA.

Google: Takhle budou létat naše drony Google: Takhle budou létat naše drony

Google nedávno začal testovat, jak by mohl s pomocí bezpilotních letounů (dronů) doručovat věci rychle a bez lidského doteku.

Stále více amerických firem používá jüan
Americké firmy stále zvětšují objem svých obchodů s čínskými partnery, kterým platí v jejich měně. Velikost těchto transakcí se za posledních pět let zvýšila čtyřikrát a na světových transakcích v jüanech se podílí 2,6 %. Spojené státy jsou tak po Hongkongu, Singapuru a Velké Británii čtvrtým největším světovým centrem pro obchodování v jüanech.

Zdroj: WSJ

YouTube a garance sledovanosti: Změna pravidel hry
Zadavatelé reklamy si dlouho stěžovali, že jim YouTube nedává žádné garance toho, kolik diváků a s jakým profilem vlastně zhlédne jejich reklamu na tomto serveru. Tyto služby jsou u televizních kanálů, které vědí, kdo a kdy se na jejich pořady dívá, naprosto běžné. Právě garance dodání diváků patřila k hlavním argumentům, kterými prodejci televizního času lákali své bohaté zákazníky. Nyní ale i Google, kterému YouTube patří, začíná nabízet garanci sledovanosti, a to předem, jako závazek vůči zadavatelům reklamy.
Problém americké ekonomiky, o kterém se u nás moc nemluví Problém americké ekonomiky, o kterém se u nás moc nemluví

V Americe se za cenově dostupné bydlení považuje takové, kdy náklady na bydlení nepřevýší 30 % příjmů domácnosti. V poslední době se ale mnohým Američanům o těchto nákladech může jen zdát, majitelům domů a bytů musejí platit o dost větší část svého výdělku.

Pět technologií, které letos mohou zaujmout investory Pět technologií, které letos mohou zaujmout investory

Investoři přemýšlejí, do čeho by letos investovali. Loni byly asi největším vítězem akcie firem, které se zabývají 3D tiskem. Co patří mezi tyto slibné technologie?

Co jeden 93 let starý zákon znamená pro americký trh s ropou Co jeden 93 let starý zákon znamená pro americký trh s ropou

Vydělávají majitelé tankerů a železniční přepravci. Jako kdyby to ten Buffett věděl.

Jak se americká mašina dokázala loni nezadrhnout, i když mechanici z Washingtonu spali v pracovní době Jak se americká mašina dokázala loni nezadrhnout, i když mechanici z Washingtonu spali v pracovní době

Každý, kdo se pokusí seriózně zhodnotit, jak si v právě skončeném roce vedla americká ekonomika, to bude mít velice těžké. Růst HDP, který byl za třetí čtvrtletí revidován na 4,1 %, Americe závidí většina vyspělého světa. Pro mnohé je ale tématem spíše zamyšlení, jak ekonomika, která měla být loni tak často poškozována politickými střety ve Washingtonu, jak zdůrazňují někteří komentátoři, je takového růstu vůbec schopna.

Akcie v kurzu, nebo jen pořádná trojrozměrná bublina? Akcie v kurzu, nebo jen pořádná trojrozměrná bublina?

Ještě nedávno si analytici z Wall Street nevšímali firem, které podnikají v 3D tisku. Situace se ale mění a většina velkých obchodníků začala tyto firmy sledovat a věnovat jim kapacity svých analytických oddělení, která vydávají doporučení ke koupi nebo prodeji jednotlivých akcií na burze.

Tento laureát Nobelovy ceny by Obamovi poradil jediné: Snižte daně! Tento laureát Nobelovy ceny by Obamovi poradil jediné: Snižte daně!

Robert Lucas (narozen 15. září 1937) je jedním z nejvlivnějších ekonomů současnosti. Patří k nejčastěji citovaným autorům a na jeho práce a teorie se odvolává řada dalších ekonomů. Je držitelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1995. Dostal ji za rozpracování teorie racionálních očekávání, kterou sice nevymyslel, ale zpopularizoval ji a připravil k použití v analýzách dopadů vládních politik.

Kenneth Rogoff: Muž, podle kterého je Řecko ekonomickou katastrofou historických rozměrů Kenneth Rogoff: Muž, podle kterého je Řecko ekonomickou katastrofou historických rozměrů

Kenneth Rogoff mohl být šachovým hráčem světového formátu. Místo toho je z něj asi nejznámější ekonomický historik, který nastudoval (a sám říká, že některé i pochopil) ekonomické krize, které se na světě odehrály za posledních 800 až 1 000 let.

Burger King si troufne na McDonald's, a proto se vrací na burzu Burger King si troufne na McDonald's, a proto se vrací na burzu

Pod americkými burgery se začíná pořádně rozpalovat olej. Burger King oznámil, že vyjde se svými akciemi na burzu a z kapitálové injekce bude financovat frontální útok na světovou jedničku rychlého občerstvení McDonald's.

Dalio předběhl Sorose aneb osud úspěšných hedgeových manažerů Dalio předběhl Sorose aneb osud úspěšných hedgeových manažerů

Investiční manažer Ray Dalio se stal se svým fondem Bridgewater Pure Water nejúspěšnějším hedgeovým manažerem na světě. Dosud historicky nejlepší výsledek držel George Soros, který už na trhu nepůsobí. Ten během své kariéry vydělal investorům 31,2 miliardy USD. Dalio za své působení v branži akcionářům přinesl už 35,8 miliardy.

Co udělat pro americkou konkurenceschopnost? Co udělat pro americkou konkurenceschopnost?

Konzultanti z poradenské společnosti Boston Consulting Group na blogu Harvard Business Review publikovali sedm kroků, které navrhují vládě USA pro zvýšení konkurenceschopnosti americké ekonomiky.

15 černých labutí, které mohou dosednout na americkou ekonomiku 15 černých labutí, které mohou dosednout na americkou ekonomiku

Americký ekonom a spisovatel libanonského původu Nassim Taleb stojí za popularizací takzvaných černých labutí, nečekaných a vysoce nepravděpodobných událostí, které mají schopnost zásadně změnit situaci, většinou bohužel k horšímu. Na černé labutě se lidstvo v historii většinou nedokázalo vhodně připravit, protože lidi ani nenapadlo, že by taková situace mohla nastat. Jaké labutě číhají na americké ekonomické oživení?

Nejčtenějšíčlánky

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Průměrný drobný investor se po poslední globální finanční krizi sotva vzpamatoval. Po propadu cen celé řady aktiv v čele s akciemi o desítky procent zůstala velká nedůvěra, kterou se navzdory snaze centrálních bank a politiků nikdy nepodařilo docela zažehnat. Řada investorů proto i v době, kdy hotovost nebo pevně úročená aktiva nic moc nevynášely, odmítala přesedlat na větší riziko.

| redakce

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.