Tomáš Poděbrad redaktor, Investiční web

Tomáš Poděbrad

Redaktorem Investičního webu jsem od roku 2009. Současně působím i v ČT24, kde pracuji pro Studio Burza. Kromě akciových trhů mě samozřejmě nezajímá nic. Občas se podívám na kvalitní filmeček, někdy vyfotím kvalitní fotečku a někdy jdu na kvalitní koncert. Jinak obdivuji hlas Andreje Rádyho, existenci Sáry Hirschové, cit pro rytmus R.A.T.M., cit pro řízení Sébastiena Loeba, dokonalost Henrika Lundqvista, mozek Stephena Hawkinga a fantazii A. C. Clarka... Live long and prosper.

Autorovy články

Čína je jedna velká bublina Čína je jedna velká bublina

Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.

Nejhorší investor? Muž, 35 let, naplno v akciích Nejhorší investor? Muž, 35 let, naplno v akciích

Akciový trh je nejen pro laiky, ale i pro odborníky těžko předvídatelný. Pokud chcete uspět a snažíte se zjistit, kdy budou akcie posilovat, téměř jistě neuspějete. Podobné je to i u snahy zjistit, kterým typům investorů se bude nejvíce dařit. Neexistuje totiž jeden "úspěšný typ" investora.

10 nejlepších akcií z každého sektoru indexu S&P 500 pro rok 2012 10 nejlepších akcií z každého sektoru indexu S&P 500 pro rok 2012

Ještě v září se americká ekonomika podle řady odborníků řítila do recese. Přesto se jí podařilo udržet mírný růst, navíc řada makroekonomických indikátorů dává tušit, že by Spojené státy mohly odolat tlaku ze zadlužené Evropy. V každém z hlavních deseti sektorů amerických akcií bude na koho vsadit.

Bob Doll: Rok 2012 v deseti větách Bob Doll: Rok 2012 v deseti větách

I nadále přicházejí nejlepší mozky Wall Street s předpověďmi na rok 2012. Jedním z nich je i Bob Doll, hlavní investiční stratég BlackRock. Připomíná, že Evropě stále hrozí recese, Spojené státy se budou potýkat s pomalým uzdravováním a že Čína a Indie budou k celosvětovému HDP přispívat 50 %.

Investujte dlouhodobě. Na těchto trendech se bude dát vydělat balík! Investujte dlouhodobě. Na těchto trendech se bude dát vydělat balík!

Odborníci z Wall Street obecně předpovídají na rok 2012 růst. Nic ale nemusí v tak krátkém horizontu vyjít tak, jak čekají. Podle Tobiase Levkoviche, analytika ze Citigroup, a jeho kolegů se dá (téměř bez rizika) investovat dlouhodobě. Nedávno dokonce zveřejnili zprávu, kde se opírají o šest býčích trendů, které by měly americké ekonomice v příštích několika letech výrazně pomoci.

Milí investoři, poučte se z roku 2011 Milí investoři, poučte se z roku 2011

Začátek ledna je většinou ve znamení predikcí a odhadů. V takto složitých ekonomických podmínkách je samozřejmě velmi těžké se trefit. Většina odborníků se shoduje, že jednou dojde k rozpadu eurozóny, nejspíše i celé Evropské unie. Kromě výhledů do budoucna je však potřeba nacházet i poučení v minulosti. Nabízíme jich několik, ale nenechte si jimi pokazit víkend - nejdříve se třeba dobře nasnídejte.

Konečně pořádná rada: Neinvestujte jako lůzři! Konečně pořádná rada: Neinvestujte jako lůzři!

Pokud chcete investovat inteligentně, nesmíte na trhu hrát lůzrovskou hru. Jak takový investorský chudák vypadá? Podle odborníků je to bohužel drtivá většina všech "investorů", kteří sledují vývoj globální ekonomiky, věří investičním doporučením a svým rychle nabytým znalostem trhu. Pokud v tomto investorském postupu chcete pokračovat i letos, prohrajete!

Nejistota v roce 2012: Vsaďte raději v delším horizontu na tyto akcie, radí Morgan Stanley Nejistota v roce 2012: Vsaďte raději v delším horizontu na tyto akcie, radí Morgan Stanley

Nový rok je tu a analytici z Morgan Stanley na nic nečekají. Vydali seznam 50 akcií, které by neměly chybět v portfoliích. Při výběru jim nešlo o podhodnocenost akcií, vybírali totiž společnosti, které mají velice atraktivní konkurenční výhodu a udržitelný růst. Spočítali také jejich možný roční růst zisku na akcii až do roku 2015.

Jak vidí rok 2012 hedgeová legenda Kyle Bass? Jak vidí rok 2012 hedgeová legenda Kyle Bass?

Superstar v oblasti hedgeových fondů a zakladatel Hayman Capital Management Kyle Bass sám sebe popisuje jako realistu a nebere si servítky s kroky Fedu nebo vlády. Pro rok 2012 dává velmi negativní výhled jak pro eurozónu, tak pro Japonsko. V důsledku toho ovšem podle něj zpomalí také americká ekonomika.

Barclays doporučuje do roku 2012 tyto akcie Barclays doporučuje do roku 2012 tyto akcie

Rok 2011 byl nadmíru volatilní. Zemětřesení v Japonsku, dluhová krize v Evropě, pomalé zotavování americké ekonomiky - to jsou jen příklady faktorů, které nejvíce ovlivňovaly světové trhy. Akcie se v letošním roce staly rizikovým aktivem a investoři se obávají pokračování v příštím roce. Analytici z Barclays ovšem vydali doporučení, které by mělo investorům pomoci vybrat takové akcie, které čeká v příštím roce nejlepší zhodnocení. Data jsou ze 14. prosince, některé akcie za tu dobu sice mírně posílily, růstový potenciál ovšem napovídá, kterým akciím analytici Barclays věří v delším horizontu.

5 investičních témat roku 2012. Proč nikdo nechápe dluhopisy? 5 investičních témat roku 2012. Proč nikdo nechápe dluhopisy?

Richard Bernstein, bývalý hlavní investiční stratég Merrill Lynch, vydal svůj výhled na rok 2012. Podle něj by měl trhy ovlivňovat hlavně politický vývoj ve vyspělých zemích. Investoři by podle něj naopak měly hledat cestu zpět k dluhopisům jako k zajištění portfolia.

Nezapomínejte na akcie ze zemí BRIC! Nezapomínejte na akcie ze zemí BRIC!

Brazílie, Rusko, Indie, Čína - země skupiny BRIC, kterým analytici pro další rok dávají velké naděje. Jen podle ratingové agentury Fitch by měl hospodářský růst v těchto zemích dosáhnout v příštím roce 6,3 %, a v roce 2013 dokonce 6,6 %. Podle odborníků se bude dařit i jejich akciím, které letos například za americkými výrazně zaostaly, a proto by měli investoři zvážit jejich zařazení do portfolií.

Deutsche Bank doporučuje na rok 2012 těchto sedm akcií Deutsche Bank doporučuje na rok 2012 těchto sedm akcií

Krize v Evropě se bude řešit ještě dlouhé měsíce, podle všeho v ekonomické recesi. Myslí si to i akcioví analytici Deutsche Bank. Ti předpovídají v příštím roce propad evropských akciových trhů a snižující se podíly evropských firem na trzích v zahraničí. Přesto našli několik evropských akcií, které stojí za to sledovat a zařadit je do portfolia.

8 technologických očekávání pro rok 2012 8 technologických očekávání pro rok 2012

Technologie byly v roce 2011 jedním z dominantních "burzovních" příběhů. Obchody zaplavily tablety a chytré telefony, lidé po nich doslova šílí. Lidé pomalu zapomínají na osobní počítače. Sociální média, další technologická kapitola roku, jsou už běžnou součástí našich životů. Co přinese rok 2012, kromě dlouho očekávaného IPO společnosti Facebook?

Doug Kass: Příležitosti nejsou automatické a nejsou zadarmo Doug Kass: Příležitosti nejsou automatické a nejsou zadarmo

Volatilita vládla roku 2011. Zvýšená kolísavost vyděsila mnoho investorů a traderů, a ti se proto raději zbavovali pozic v akciích. Naznačuje to ovšem také rally, která by mohla dominovat roku 2012. Řada investorů se chce na akciový trh vrátit. V současnosti pro to mají velice příznivé podmínky.

Akcie, které byste v roce 2012 neměli ignorovat Akcie, které byste v roce 2012 neměli ignorovat

Rok 2011 je zatím jeden z nejvolatilnějších roků v historii. Velká část investorů letos zanevřela na akcie, ale právě korporátní sféra se zdá být poměrně zdravá. Podle analytiků z Bank of America Merrill Lynch by měly akcie v příštím roce posilovat, a proto sestavili žebříček 10 kandidátů, kteří jsou adepty na vítězství ve svých sektorech.

10 akcií pod 5 USD na rok 2012 10 akcií pod 5 USD na rok 2012

Je začátek prosince a investoři by už měli rádi tento rok za sebou. S většinou akcií to bylo jako na horské dráze, a proto nezbývá než se soustředit na rok 2012. Kolísavost přiměla některé investory akcie zcela opustit, nebo se soustředit jen na velké firmy s dividendou. Nabízí se však i jiné řešení. Jsou jím akcie, které svou cenou zřejmě zaujmou málokoho. Ale právě nízká cena je jejich výhodou, obzvlášť v době, kdy se u některých z nich dá čekat strmý růst.

9 nejlepších technologických akcií na rok 2012 podle Goldman Sachs 9 nejlepších technologických akcií na rok 2012 podle Goldman Sachs

Analytici Goldman Sachs věří technologickému sektoru, který letos zatím ztrácí okolo 4 procent. Našli devět akcií, které by měly v roce 2012 předvádět solidní výkony.

Zlato a stříbro na odpis? Důvody pro i proti Zlato a stříbro na odpis? Důvody pro i proti

Ceny zlata i stříbra v posledních několikrát klesly a znovu stouply. Evropská dluhová krize nedává trhům vydechnout, což se odráží i na kurzu dolaru a cenách komodit. Investice do drahých kovů se ovšem letos v každém případě vyplatila. Má smysl do nich investovat i při současných cenách a podmínkách na trzích? Analytici nejsou tak docela zajedno.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.