Vít Jedlička analytik, Colosseum

Vít Jedlička

Autorovy články

Čína chystá kvantitativní uvolňování, ale musí na to jinak Čína chystá kvantitativní uvolňování, ale musí na to jinak

Čínská centrální banka podle reportu China Securities Journal zkoumá možnosti, jak uvolnit monetární politiku a současně zabránit dalšímu nafukování bubliny na realitním trhu. Hlavním důvodem je kumulující se množství špatných dluhů v ekonomice a zpomalená tvorba peněz.

Hrst důvodů pro nákup platiny Hrst důvodů pro nákup platiny

Cena paládia během posledního roku významně vzrostla. Doporučili jsme je na nákup s vypuknutím ukrajinské krize 12. března. Od té doby paládium zažilo 12% růst ceny, zatímco platina posílila jen o půl procenta. Máme za to, že platina začne svého nejbližšího příbuzného mezi vzácnými kovy v cenovém růstu dohánět.

QE nemusí stačit. Propadne se Japonsko opět do deflace? QE nemusí stačit. Propadne se Japonsko opět do deflace?

Japonská deflace započala v roce 1998 a trvala 15 let. Byla zvláštní svojí enormní délkou, ale také mírou deflační stability a mizerným ekonomickým růstem.

Kvantitativní uvolňování teprve naplno začíná, trh se může dočkat stovek miliard Kvantitativní uvolňování teprve naplno začíná, trh se může dočkat stovek miliard

Fed postupně omezuje program kvantitativního uvolňování, aktuálně odkupuje aktiva za 35 miliard USD měsíčně. Index S&P 500 má za sebou od března roku 2009 za přispění třech kol této podpory růst o 190 %. Motor akciové rally ale není tak jednoznačný.

Němci se vzdávají svého plánu na úplnou repatriaci zlata z USA
Na pozadí dluhové krize vzniklo v Německu silné hnutí požadující repatriaci veškerého státního zlata do země. To vyústilo v závazek centrální banky auditovat svých 3 391 tun zlatých rezerv a částečně je repatriovat. Němci vlastní druhé největší rezervy zlata na světě a jejich hodnota dosahuje při současných cenách 141 miliard dolarů. S novou vládní koalicí, v níž FDP vystřídali sociální demokraté, tato iniciativa hasne, a to i přes kritické hlasy Alternativy pro Německo, která upozorňuje, že zlaté rezervy by mohly být použity v případě rozpadu eurozóny jako rukojmí.
Benzín v Evropě: Kde tankovat cestou na dovolenou? Benzín v Evropě: Kde tankovat cestou na dovolenou?

Ceny ropy v posledních dnech rostou kvůli geopolitickému napětí. Spotřebitele ale zajímá primárně cena benzínu. Jaké jsou teď ceny pohonných hmot v Evropě?

Stříbro LONG: Cesta výše je otevřená, zdola kov "chrání" silná hladina podpory Stříbro LONG: Cesta výše je otevřená, zdola kov "chrání" silná hladina podpory

Udrží stříbro silný support z uplynulého roku? A podpoří poptávka po nedostatkovém kovu cenu v jejím růstu?

Ukrajina jako zastírací manévr před definitivním útokem na Asada? Argumenty pro dražší i levnější ropu v kostce Ukrajina jako zastírací manévr před definitivním útokem na Asada? Argumenty pro dražší i levnější ropu v kostce

Každé dlouhodobé zvýšení nebo snížení ceny ropy Brent o pět dolarů odpovídá změně ceny pohonných hmot v České republice zhruba o korunu. Geopolitický vývoj, který zásadně ovlivňuje ceny ropy, se tedy projeví i u českých čerpacích stanic. Jaké jsou aktuálně hlavní argumenty pro růst cen ropy, a co ji naopak drží relativně na uzdě?

Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko? Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko?

Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 milionů barelů ropy ze svých nouzových rezerv. Podle Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají páky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity. Podívejme se na čísla.

Co věstí propad poměru ceny zlata a stříbra pro trh s drahými kovy?
Pokles poměru ceny zlata k ceně stříbra (koeficientu GSR) bývá doprovázen růstem cen obou kovů. Od roku 1987 se GSR pohyboval v rozmezí od 14,14 do 99,76. Průměrná hodnota koeficientu v tomto období byla 27,28. Nyní je na úrovni 65,23.
Euro LONG: Nůžky mezi ECB a Fedem se rozevírají Euro LONG: Nůžky mezi ECB a Fedem se rozevírají

USA a eurozóna procházejí od roku 2008 výraznou finanční a dluhovou krizí. Nárůst dluhů v obou regionech je dramatický, přesto je na tom eurozóna, alespoň z pohledu růstu dluhu i celkového objemu zadlužení, lépe než USA. Fed i Evropská centrální banka řešily krizi maximálním rozvolněním měnové politiky. Zatímco obě banky nadále drží extrémně nízké úrokové míry a dle svých představitelů se je nechystají zvyšovat, jejich přístup k dalším měnovým nástrojům se začal v polovině roku 2012 značně lišit. V horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení eura ze současných 1,37 na 1,45 EUR/USD.

Kdy roste cena zlata? V posledních měsících za tím hledejte GOFO Kdy roste cena zlata? V posledních měsících za tím hledejte GOFO

Opakování je matka moudorsti. Ohlédněme se za rokem 2013 na trhu se zlatem a ukažme si, které faktory mu nejvíce ubližovaly, a co naopak stálo za růsty ceny tohoto drahého kovu. O stejnou podporu se totiž může zlato opírat i v posledních týdnech.

Vsaďte na měď. Její zásoby se ztenčují Vsaďte na měď. Její zásoby se ztenčují

V prvních deseti měsících roku 2013 vzrostla podle International Copper Study Group (ICSG) světová spotřeba mědi o 3,8 %. V tom samém období se poptávka Číny po mědi zvedla o 8,2 %. Cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Existuje pro to řada důvodů.

Americká lehká ropa (WTI) SHORT: Břidlicová revoluce tlačí cenu dolů Americká lehká ropa (WTI) SHORT: Břidlicová revoluce tlačí cenu dolů

Těžba ropy z břidlic v závěru letošního roku nabírá na dynamice. Bude to nejspíše jeden z klíčových faktorů přispívajících k poklesu ceny ropy v USA. Dále by mohly v nadcházejících měsících tímto směrem působit rostoucí zásoby, které se zvyšují již deset týdnů v řadě, ačkoli se v tomto období roku tradičně mají ztenčovat. Cena ropy WTI by proto měla v nejbližších 3 až 6 měsících pokračovat v poklesu až na úroveň 82 dolarů za barel.

Zlato LONG: Čínská poptávka tlačí cenu zlata nahoru Zlato LONG: Čínská poptávka tlačí cenu zlata nahoru

Cena zlata obchodovaného v New Yorku by měla pokračovat v růstu minimálně po dobu, kdy se zápůjční sazba bude nacházet v záporných hodnotách. Očekáváme, že by cena zlata mohla v nejbližších třech až šesti měsících vzrůst na 1 430 dolarů za trojskou unci.

JPY SHORT: Vlivem kvantitativního uvolňování může japonská měna dále oslabit JPY SHORT: Vlivem kvantitativního uvolňování může japonská měna dále oslabit

Série prohlášení japonské centrální banky na jaře 2013 šokovala trhy a značně oslabila japonský jen. 4. dubna představitelé Bank of Japan vyhlásili "kvantitativní a kvalitativní" uvolňování měnové politiky v podstatně větším rozsahu, než se očekávalo. Cena futures kontraktu na japonský jen obchodovaného na CME může v horizontu 3 až 6 měsíců značně klesnout. V tomto časovém období lze očekávat pokles ceny ze současných 1,0000 na 0,9600 USD za 100 jenů.

Paládium LONG: Sázka na oživení v automobilovém průmyslu Paládium LONG: Sázka na oživení v automobilovém průmyslu

Cena paládia, na rozdíl od ostatních vzácných kovů, během posledního roku významně vzrostla. Pro další zdražení mluví pokračující fundamentální nedostatek kovu posílený o fakt, že ruské zásoby paládia, které v minulosti zaplňovaly deficit na trzích, jsou téměř vyčerpané. Pro příznivý vývoj ceny mluví i zájem investorů.

Komoditní výhled je ponurý, ale bavlna by měla v příštích měsících příjemně překvapit Komoditní výhled je ponurý, ale bavlna by měla v příštích měsících příjemně překvapit

U ceny bavlny lze očekávat růstový trend vlivem neočekávaného poklesu produkce v USA.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.