Vlad Ender analytik, National Australia Bank

Vlad Ender

Autorovy články

Banky vědí své, dluhy nejsou vždy špatné. To jen politici mávají rákoskami Banky vědí své, dluhy nejsou vždy špatné. To jen politici mávají rákoskami

V posledních několika dnech jsme na dluhopisových trzích mohli vidět něco, co by před několika lety vypadalo jako směšná iluze: na dražbě krátkodobých dluhopisů prodaly německá a britská vláda dluhopisy se záporným výnosem. Ano, čtete správně – investoři dostanou od vlád zpátky méně, než jim půjčili.

Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán

"Dejte mi pevný bod - a já pohnu Zemí," pravil prý kdysi ve starověku Archimédés. Nikdo mu ovšem pevný bod ve vesmíru nedal, a tak nemohl prokázat, zda by páka – jejíž princip popsal a vysvětlil – na hýbání světem opravdu stačila. Světem investování však páka hýbe spolehlivě.

Evropské dluhy: Proč se všichni nechováme jako Němci? Evropské dluhy: Proč se všichni nechováme jako Němci?

Spořivý sever a zhýralý jih – to je obraz, který se většinou lidem vybaví, když přijde řeč na současnou krizi v Řecku a na jeho "záchranu" Německem. Na první pohled je to jasné – Řekové si užívali levné peníze, ničím nestrádali a do důchodu odcházeli brzy. Na druhé straně barikády pak stojí pracující a spořiví Němci. Morální poučení je tedy zjevné – všichni bychom se měli chovat jako Němci. Jenže ono to není možné.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.