Vladimír Hobza redaktor, Investiční web

Vladimír Hobza

Student Vysoké školy ekonomické v Praze. Dlouhodobě se aktivně zajímá o oblast kapitálových trhů a bankovnictví.

Autorovy články

Nákupní nálada na Wall Street pokračuje. Jak dlouho ještě? Nákupní nálada na Wall Street pokračuje. Jak dlouho ještě?

Index S&P 500 je na maximech od června 2008. Investoři pokračují v nejrychlejší rally od dob Velké deprese navzdory obavám z toho, že je trh překoupený a že by alespoň mírná korekce byla vyloženě zdravá.

Goldman Sachs: S kvantitativním uvolňováním skončí éra zlata, dlouhodobě bude hitem měď Goldman Sachs: S kvantitativním uvolňováním skončí éra zlata, dlouhodobě bude hitem měď

Klíčovým faktorem v přehodnocení výhledu na zlato je konec kvantitativního uvolňování, který má přijít v červnu 2011. Cyklickým komoditám by se mělo i přes pokles cen zlata dařit.

Potřebujete peníze? 24 tipů pro zlepšení osobní finanční situace Potřebujete peníze? 24 tipů pro zlepšení osobní finanční situace

Pokud chcete zvýšit své příjmy, začít spořit, nebo se jen zbavit pocitu, že zbytečně utrácíte, začněte. Nikdy není pozdě. Uvedená doporučení jsou zaměřena na výdaje, úspory a zvýšení příjmů.

Sázka na růst volatility z dílny zkušených investorů Sázka na růst volatility z dílny zkušených investorů

Na opčních trzích začínají růst obavy o to, jak dlouho burzy v úvodu vydrží růst. Sofistikovaní investoři aktivně nakupují call opce na index VIX, tržní indikátor strachu, který měří kolísavost amerických akcií.

Slepě se zamiloval a neuměl opustit svoji akcii... Slepě se zamiloval a neuměl opustit svoji akcii...

Investoři se často zamilují do svých investic a bez ohledu na to, jak se jim (ne)daří, se je snaží držet za každou cenu. Je to trochu jako lpět na vztahu, který už má to nejlepší za sebou. Proto nám psychologie lásky může hodně prozradit o psychologii investorů.

Známe Oscary a Zlaté maliny investičního roku 2010 Známe Oscary a Zlaté maliny investičního roku 2010

Rok 2010 jistě nenechal investory spát. Na trzích bylo živo, nikdo se nenudil. To nejlepší, a naopak nejhorší z loňského investičního roku může být inspirací pro rok letošní.

Burza Praha: Vítězové a poražení roku 2010 Burza Praha: Vítězové a poražení roku 2010

Pražská burza má za sebou další rok. Obecně lze říct, že investoři do akcií zažili velmi dobré období, i když české akcie mírně zaostávaly jak například za Německým DAX, tak za indexem MSCI Emerging Markets. Nad Evropou se stáhly mraky dluhové krize, což přineslo v průběhu léta několikaměsíční korekci. Na čem bylo možné v Praze vydělat, a které akcie jsou naopak propadákem roku?

Spoření je z módy. Britové sázejí na akcie! Spoření je z módy. Britové sázejí na akcie!

Nízké úroky a rostoucí inflace nutí lidi zapomenout na spořicí účty. V Británii je 38 milionů spořících, kteří stále častěji zvažují investovat peníze akcií, protože bankovní účty žádný reálný výnos nepřinášejí.

11 tipů pro úspěšné hledání práce v roce 2011 11 tipů pro úspěšné hledání práce v roce 2011

Pro nezaměstnané bude rok 2011 jistě výzvou. Firmy již nebudou lákat na nová místa, takže bude potřeba zaměstnavatele přesvědčit, že má důvod nové pracovníky přijmout. Pro inspiraci přinášíme 11 tipů ze serveru Careerbuilder.com.

Žádný nový normál. Analytici se předhánějí v býčích předpovědích na rok 2011 Žádný nový normál. Analytici se předhánějí v býčích předpovědích na rok 2011

Rostoucí zisky a dobré zásoby hotovosti budou tlačit Index S&P 500 k největšímu tříletému růstu od roku 1990. To teď očekávají stratégové největších bank z Wall Street.

Akcie: Menší firmy letos rostly více než ty velké, analytici však nyní věří "blue chips"! Akcie: Menší firmy letos rostly více než ty velké, analytici však nyní věří "blue chips"!

Čtyřměsíční akciová rally vede řadu investorů k zamyšlení. Že by konec ztracené dekády? Návrat důvěry v akciový růst? Za zmínku jistě stojí i jeden málo zdůrazňovaný fakt – americké akcie menších firem svou výkonností letos jasně porážejí index S&P 500. A vlastně nejen letos.

Proč jsou akcie Googlu skvělou dlouhodobou příležitostí? 4 jasné důvody Proč jsou akcie Googlu skvělou dlouhodobou příležitostí? 4 jasné důvody

Společnost Google je dlouhá léta leaderem na poli internetového vyhledávání a její příjmy z reklamy a stabilní pozice lákají ty nejmovitější investory. Místo dlouhých analýz se podívejme na čtyři zřetelné důvody, proč Google patří do akciového portfolia.

Warren Buffett vs. George Soros: Kdo je lepší? Warren Buffett vs. George Soros: Kdo je lepší?

Proč neinvestovat u lidí, kteří jsou nejlepšími investory na světě? Nejlepší sportovce najdete vždy v první lize. Kde hledat nejlepší portfolio manažery? Talent u Buffetta a Sorose byl objeven už dávno, měli proto dost času ukázat, co dovedou. Jejich úspěch v roli manažerů hedgeových fondů měl nejen filantropický dopad na společnost, ale přinesl především tučné zisky spokojeným klientům.

Krize eura: Znovuzavedení německé marky by mělo katastrofální důsledky Krize eura: Znovuzavedení německé marky by mělo katastrofální důsledky

Diskutuje se o hororových scénářích, ve které může vyústit krize v eurozóně. V současné době se nezdá být pravděpodobný její rozpad, ale odborníci bijí na poplach. Návrat národních měn by být fatální, zejména pro Německo.

Investujete stejně jako ostatní? Zkuste si to ještě rozmyslet! Investujete stejně jako ostatní? Zkuste si to ještě rozmyslet!

Investujete do fondu, protože vykázal skvělé zhodnocení? Chcete také vydělat? Nejste sami, ale pozor – studie Cass Business School pro Barclays Wealth prokázala, že načasování rozhodnutí stálo soukromé investory od roku 1992 v průměru 1,2 procentního bodu výnosu ročně, protože se vždy hrnou tam, kde vidí předchozí dobré zhodnocení.

Německo si škodolibě mne ruce. Slabé euro mu vyhovuje, daří se mu Německo si škodolibě mne ruce. Slabé euro mu vyhovuje, daří se mu

Eurozóna má velké problémy. Dvě členské ekonomiky se už drží záchranného kruhu a další mohou následovat. Spojené království, Švédsko a Dánsko, tedy země, které zůstaly mimo měnovou unii, jsou nyní prakticky nuceny k pomoci těm neúspěšným z unijního projektu prostřednictvím svého příspěvku do Mezinárodního měnového fondu.

ECB by měla rozjet tiskárny peněz. Jinak bude pozdě ECB by měla rozjet tiskárny peněz. Jinak bude pozdě

Je to Evropská centrální banka, která by měla tisknout více peněz k financování masivních státních dluhů, nikoli americký Fed. Pokud se ECB nerozhoupe k rychlé akci, budou se evropské problémy jen rozrůstat. Pokud nebude pomoc Irsku správně poskytnuta, hrozí, že se tato země stane moderní verzí rakouské banky Credit Anstalt, jež položila finanční systém ve střední Evropě v roce 1931, s následným dopadem v Londýně i New Yorku.

5 mýtů o Fedu a Benu Bernankem 5 mýtů o Fedu a Benu Bernankem

Druhá vlna kvantitativního uvolňování nejspíš přiživí růst cen některých aktiv, ale setkala se ve světě s poměrně širokou kritikou. 600 miliard dolarů podle mnohých pouze posune řešení nejvážnějších ekonomických problémů. Pojďme se podívat na některá kritizovaná opatření a jejich důsledky.

Kolísání ceny mědi: Spekulanti znepokojují šéfy průmyslu - 2. díl Kolísání ceny mědi: Spekulanti znepokojují šéfy průmyslu - 2. díl

Hedgeové fondy a další velcí investoři vždy hledají nové příležitosti k zúročení svého kapitálu. Měď nyní láká hodně spekulativních peněz, což se projevuje kolísáním ceny. Klíčová průmyslová odvětví varují před následky těchto pohybů.

Býčí signál: Američtí šéfové firem věří v růst zisků díky kvantitativnímu uvolňování (QE2) Býčí signál: Američtí šéfové firem věří v růst zisků díky kvantitativnímu uvolňování (QE2)

UPS, eBay a dalších 196 firem z indexu S&P 500 zvýšilo výhledy zisku nad odhady analytiků. Pouze 130 společností je snížilo, což je historicky nejnižší údaj od roku 1999, kdy Bloomberg začal podobné údaje analyzovat. Nejlépe jsou na tom dopravní společnosti a výrobci počítačů. Ve výhledech se začínají odrážet stimuly ekonomiky a globální oživení.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.