Vojtěch Železný portfoliomanažer, Conseq

Vojtěch Železný

Autorovy články

Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví

Červnové referendum ukázalo na přání britských voličů vystoupit z Evropské unie. Odpůrci brexitu se obávali totálního hospodářského kolapsu. Poslední zveřejněná data však vypovídají o tom, že se britské ekonomice daří mnohem lépe, než mnozí předpovídali.

Úskalí zlata (a stříbra) v portfoliu: 4 argumenty proti investorské lásce k drahým kovům Úskalí zlata (a stříbra) v portfoliu: 4 argumenty proti investorské lásce k drahým kovům

Zlato a další cenné kovy zná lidstvo od nepaměti. Tři sta let před naším letopočtem razili Keltové první mince na našem území. Zlato a stříbro se se ale jako platební prostředek používaly mnohem déle. Jejich výhodou byla snadná dělitelnost, trvalost a velká kupní síla – za malé množství zlata lze koupit velké množství jiných statků. V současnosti se cenné kovy vracejí do módy. Jak se k nim jako investor postavit?

Čína zpomaluje. A není všem dnům konec Čína zpomaluje. A není všem dnům konec

Čínský ekonomický motor na první poslech stále šlape celkem solidně, pod kapotou se ale vedle něj skrývají i problémy jako úvěrová bublina, nadbytečné výrobní kapacity nebo demografický vývoj.

Brexit by nejvíce bolel za kanálem, mohl by ale inspirovat Brexit by nejvíce bolel za kanálem, mohl by ale inspirovat

V sobotu 23. června britští voliči rozhodnou o setrvání či vystoupení země z Evropské unie. Průzkumy oběma možnostem přisuzují podobné šance. Zastánci odchodu z EU argumentují vysokou úrovní regulace, a to především finančního sektoru, který je páteří hospodářství Spojeného království.

Proč investovat do fondů? 3 hlavní výhody jim nikdo nevezme Proč investovat do fondů? 3 hlavní výhody jim nikdo nevezme

Investiční fondy jsou nejjednodušším způsobem, jak začít investovat. Zpřístupňují kapitálové trhy i investorům, kteří si mohou dovolit investovat například jen 500 korun měsíčně. Využívají přitom výhod takzvaného kolektivního investování, při němž více investorů vloží prostředky do fondu, který za ně aktivně spravuje investiční expert. A protože fond investuje ve významně vyšších objemech než jednotliví investoři, získává výrazně výhodnější podmínky.

Oslabování jüanu ve světle fundamentů na prahu roku 2016 Oslabování jüanu ve světle fundamentů na prahu roku 2016

Čínský jüan vůči dolaru v prosinci oslaboval, přičemž zažil nejdelší nepřetržitý pokles minimálně od roku 1994, kdy Čína zřídila devizový trh. Čínskou měnu poslala níže čínská centrální banka v očekávání a reakci na rozhodnutí americké centrální banky, která v polovině měsíce poprvé od června 2006 zvýšila sazby a ukončila sedmileté období nulových úroků.

Investice, spoření, vzdělání: Zásady, které vám pomohou zajistit se na důchod Investice, spoření, vzdělání: Zásady, které vám pomohou zajistit se na důchod

Při zabezpečování si solidního důchodu se nelze spoléhat jen na stát. Zodpovědně ke svému stáří přistupují stále mladší lidé. Následujících několik jednoduchých zásad vám pomůže zajistit se na důchod.

Proč nevěřit čínským růstovým statistikám Proč nevěřit čínským růstovým statistikám

Čínský statistický úřad zveřejnil tento týden údaje o růstu druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika podle nich rostla ve třetím kvartálu o 6,9 %, tedy nejpomaleji od roku 2009. Tento údaj překonal odhady analytiků o desetinu procentního bodu, čínská vláda si přitom pro letošní rok stanovila 7% růstový cíl.

České banky ustojí případnou krizi České banky ustojí případnou krizi

Na konci minulého týdne vydala americká agentura Moody's zprávu, podle které drží negativní výhled na český bankovní sektor. Hlavním důvodem je prostředí nízkých úrokových sazeb, které pro banky znamená nízké příjmy z depozitních produktů. Moody's však také věří, že by se současná situace měla v následujících 12 až 18 měsících zlepšit díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám.

S pomalejším růstem Číny se počítá. Peking řeší, kudy dál S pomalejším růstem Číny se počítá. Peking řeší, kudy dál

Čínský HDP v prvním kvartálu meziročně vzrostl o 7,4 %, čímž o desetinu bodu překonal odhady analytiků. I tak se ale jedná o nejnižší míru expanze od finanční krize v roce 2009. Nejhůře se vedlo stavebnictví, které ještě v roce 2012 tvořilo šestinu celkového výkonu čínského hospodářství.

Hra o Francii: Proč Němcům tak záleží na tom, aby se z PIIGS nestalo PIFIGS Hra o Francii: Proč Němcům tak záleží na tom, aby se z PIIGS nestalo PIFIGS

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku ztrácela. Oproti třetímu čtvrtletí byl hrubý produkt o 0,6 % nižší. Za celý rok dosáhla největší evropská ekonomika meziročního výkonu +0,7 %. Němci ale neztrácejí naději v lepší zítřky. A právem.

Letos je ten správný čas na nákup bytu. Nejlepší volbou jsou aktuálně hypotéky s fixní sazbou Letos je ten správný čas na nákup bytu. Nejlepší volbou jsou aktuálně hypotéky s fixní sazbou

Současné nízké úrokové sazby na hypotékách a klesající ceny nemovitostí lákají nové zájemce o koupi bytu. Průměrná úroková sazba poklesla v listopadu 2012 podle Hypoindexu Hypoteční banky na 3,25 % ročně. Od svého maxima v roce 2009 tak poklesla o 2,5 procentního bodu.

Tajemství německého úspěchu Tajemství německého úspěchu

Německo bylo na konci 90. let na kolenou. Obrovské rozdíly mezi chudým východem a bohatým západem, vysoká míra nezaměstnanosti, zdražující se reálná cena práce a další problémy otřásaly německou ekonomikou v základech. Tehdejší spolkový kancléř Gerhard Schröder se obrátil na personálního ředitele Volkswagenu Petera Hartze, aby mu pomohl připravit potřebné reformy.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.