Bankovní regulace po italsku
|

Bankovní regulace po italsku

Italský bankovní sektor zasáhl v posledních měsících úpadek tří bank. Problémy těchto ústavů však nebyly jen následkem hospodářské krize, jejich kořeny jsou zejména v manažerském vedení, respektive jeho selhání. Ochránit finanční stabilitu bankovního sektoru a zároveň zajistit, aby se představitelé těchto institucí chovali morálně správně, se Evropská komise snaží skrze směrnici a nařízení. Specifika italského přístupu k záchraně bank shrnuje Magdaléna Husáková z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny.

Itálie PIIGS Dluhová krize Eurozóna Evropské banky Banky Regulace Finanční sektor Analytici ČS

V posledních měsících jsme byli svědky potíží tří italských bank, nechvalně známých především podílem poskytnutých špatných úvěrů (non-performing loans, NPL). Problémy všech tří bank mají původ z velké části v manažerském selhání, nejsou tedy pouze následky krize před deseti lety.

Ve vedení Monte dei Paschi di Siena (MPS) byli po dlouhé roky starostové města Siena a hlavní představitelé provincie a regionu Toskánsko, kteří tíhli k poskytování úvěrů do města a regionu, kde byly "nejefektivnější" z hlediska voličských preferencí, ale již méně pro hospodaření banky, a zviditelnili se také nevýhodnou koupí banky Antonveneta za cenu o třetinu vyšší, než zaplatil její předchozí majitel.

Představitelé Banco Veneto a Banco Popolare di Vicenza zase dlouho poskytovali upisovatelům vlastních akcí takzvanou finanční asistenci, a to bez splnění povinnosti odečtení těchto prostředků z regulatorního kapitálu. Po odečtení těchto financí se zjistilo, že banky již nedosahují požadované úrovně kapitálu, a po neúspěšném hledání velkého investora na trhu a i přes pomoc mezibankovního fondu Atlas vstoupily do insolvence dle italského práva.

Jak chránit stabilitu finančního sektoru?

Najít odpověď na otázku, kdy a jak by se mělo postupovat, aby byla chráněna finanční stabilita bankovního sektoru a aby představitelé finančních institucí netíhli k chování se znaky morálního hazardu, se snaží Evropská komise prostřednictvím Směrnice o ozdravných postupech a řešeních úvěrových krizí a Nařízení o jednotném mechanismu pro řešení krizí. Tyto byly prvně aplikovány právě na třech italských bankách a také na Banco Popular Español, a to s rozpačitým výsledkem.

Směrnice a nařízení jsou založeny na několika základních zásadách řešení krize. Například směrnice určuje pořadí skupin osob, jež ponesou ztráty banky, a nařizuje, aby byli vedoucí představitelé banky vyměněni a současně dle národních zákonů nesli odpovědnost za selhání banky. Hlavním cílem je zabezpečit fungování kritických funkcí banky, chránit prostředky spořitelů, zabránit snižování hodnot potřebných pro řešení krize a zamezit využívání veřejných zdrojů jakožto univerzální odpovědi na problémy bank.

Italská finta

Banka v problémech má dle směrnice několik možností. V případě, že je ještě solventní, což byl případ MPS, může požádat o dočasnou mimořádnou veřejnou podporu ve formě státní záruky, tedy ve formě kapitálové injekce v zájmu zachování finanční stability. Sice se na danou situaci neuplatní pravidla nucené rekapitalizace z vnitřních zdrojů (bail-in), ale na základě pravidel o poskytování státní podpory se musí uplatnit takzvaný burden sharing, tedy že státní podpora může být poskytnuta až po přeměně podřízených dluhopisů na vlastní kapitál banky a naředění akcií existujících akcionářů.

Italská vláda nicméně umožnila retailovým držitelům dluhopisů, kteří prokáží, že jim byly dluhopisy prodány netransparentně, náhradu ve formě výměny jejich podřízeného dluhopisu za dluhopis nadřízený, na který se burden sharing nevztahuje. Italský stát je tak v současnosti držitelem 53 % akcií MPS s potenciálem zvýšit tento podíl až na 70 %.

V případech Banky Veneto a Banco Popolare di Vicenza bylo rozhodnuto, že jde o banky již v úpadku, v případě kterých by použití opatření dle směrnice nebylo ve veřejném zájmu. Jelikož byly obě banky již předmětem hodnocení ECB, a tudíž považovány za významné, bylo toto rozhodnutí Jednotného výboru pro řešení krizí (SRB) v očích veřejnosti sporné a směrující spíše k podrytí závaznosti pravidel směrnice než k jejich utvrzení.

Pojem veřejného zájmu dle směrnice ovšem zahrnuje případy, ve kterých je aplikace opatření dle směrnice nezbytná a přiměřená pro naplnění jejích cílů, a insolvenčním řízením dle národního práva není možné dosáhnout účelů směrnice ve stejné míře. Veřejný zájem může například podle Bank of England představovat i umožnění okamžitých výběrů prostředků z účtů spořitelům, bez nutnosti čekat na výplatu vkladu z Garančního systému finančního trhu. Interpretace pojmu veřejný zájem a porovnávání aplikace směrnice s úpravou insolvence dle národního práva je a ještě bude předmětem mnoha diskuzí, a to nejen v rámci evropského práva regulace bankovního dohledu.

Nenaštvat voliče

Nicméně tentokrát snad převážně lokální zaměření obchodních aktivit dvou benátských bank a jejich malý tržní podíl umožnily Itálii vyvléci se z aplikace směrnice, a tedy především vyhnout se povinnosti potenciálně nařídit rekapitalizaci z vlastních zdrojů. Jelikož je italský bankovní sektor specifický vysokou mírou investic domácností do bankovních dluhopisů, rekapitalizace z vnitřních zdrojů by byla pro tisíce domácností zdrcující.

Asi právě proto ministr financí Pier Carlo Padoan slíbil náhradu za některé podřízené dluhopisy retailovým investorům s nízkými příjmy až do výše 80 % jejich nominální hodnoty. Zbytkových 20 % nominální hodnoty přislíbila vyplatit Intesa Sanpaolo, nový majitel "dobrých" aktiv benátských bank.

Italská vláda tedy i v případě benátských bank poskytla nemalý obnos na krytí ztrát vzniklých v minulých letech a z hlediska ochrany veřejných financí to rozhodně nevypadalo jako snaha přiblížit se zásadám a cílům směrnice. Zatím první a jedinou bankou, na kterou se plně aplikovala směrnice a její řešení krize bez využití veřejných prostředků, a to prostřednictvím převodu činnosti na banku Santander, zůstává Banco Popular Español.

Zdroj: Česká spořitelna
Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
včera v 22:30

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je vyhlídky na prosazení Trumpovy daňové reformy

Americké akcie v pátek opět posílily a index Dow potřetí za sebou zakončil obchodování nad hranicí 23 000 bodů....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl
včera v 20:41

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard dolarů z 586 miliard dolarů v...
Spojené státy americké (USA) Rozpočet Deficit rozpočtu
Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu
včera v 20:15

Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu

Evropská komise tento týden v rámci vyšetřování údajného kartelu mezi německými automobilkami uskutečnila neohlášenou...
BMW Auta
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
včera v 19:11

Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin v pátek poprvé překročila 6 000 dolarů, od začátku letošního roku se tak více než...
Bitcoin Kryptoměny
Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19…
včera v 18:25

Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19 milionů eur

Přes 19 milionů eur musí doplatit Německý fotbalový svaz v důsledku aféry s možným uplácením při získání...
Sport Německo
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
včera v 18:17

Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy

Američtí senátoři ve čtvrtek zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o zamezení těžby ropy v...
Spojené státy americké (USA) Ropa Komodity
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
včera v 18:00

Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely smíšeně. Investoři se soustředili na napjatou situaci ve Španělsku, kde...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle
včera v 17:46

Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle

Tříčlennou dozorčí radu CEFC Group Europe doplní diplomat a bývalý evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie...
Čína Evropa Management
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
včera v 17:32

Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti

Novým šéfem automobilky Bentley Motors, která je divizí koncernu Volkswagen, se stane Adrian Hallmark, bývalý manažer...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč
včera v 17:07

Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč

Čisté výdaje z úroků na státní dluh letos za tři čtvrtletí meziročně klesly na 33,7 miliardy korun. Ve stejném období...
Česká republika Zadlužení
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,36 % na 1 056,61 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální…
včera v 16:23

Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální proměnu EU

Více než polovina Čechů vidí jako reálnou možnost příchodu krize Evropské unie a západní civilizace. Podle 32 procent...
Česká republika Evropská unie Krize
USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %
včera v 16:01

USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně stouply o 0,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,39...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 15:22

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o polovinu

Veřejní investoři v Česku letos do konce září zadali stavebním firmám 3 949 zakázek za 98,4 miliardy korun. Jejich...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (20. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %

Inflace v Kanadě v září stoupla na 1,6 % z 1,4 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0...
Kanada Inflace
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
včera v 14:16

Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let

Deficit státního rozpočtu Británie se v září snížil o téměř 11 procent na 5,902 miliardy liber. To byla nejnižší...
Spojené království Rozpočet Deficit rozpočtu
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
včera v 14:06

Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

Státní ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma...
Rusko Ropa Komodity