Burzovní kalendář (16. 4. - 20. 4. 2018)
|

Burzovní kalendář (16. 4. - 20. 4. 2018)

Výsledková sezóna se v polovině dubna rozeběhne naplno, investoři ale budou reagovat také na rozjitřenou geopolitickou situaci. Stranou nezůstane ani makroekonomický kalendář.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek uplynulého týdne byl ovlivněn novými sankcemi USA vůči Rusku. Konkrétní ruská aktiva reagovala výrazně negativně, ale prodejnímu tlaku se nevyhnula téměř žádná tamní aktiva. Například rubl vůči dolaru za týden oslabil o zhruba 7 %. Trh se dále připravuje na další možné kroky (odpověď Ruska či další akce USA).

V průběhu týdne čínský prezident mírnil obavy z rozpoutání obchodní války mezi Čínou a USA, což mělo naopak na finanční trhy pozitivní dopad. Ale investoři s velkou opatrností sledovali především to, zda USA nakonec podniknou vojenský úder v Sýrii, jak jej naznačil Donald Trump. K tomu došlo až v noci na sobotu, tedy po konci obchodování.

Trh tak stihl začít reagovat spíše na začínající výsledkovou sezónu, od které analytici čekají podporu pro akciový trh v podobě růstu zisků firem o více než 15 %. Americké i západoevropské akcie tak za týden posílily, stejně jako burza v Praze (PX +0,5 %).

"Z domácích informací nás zaujal ČEZ, který oznámil, že kvůli kontrole potrubí v sekundární části odstaví 4. blok jaderné elektrárny Dukovany. Podle odhadů by neplánovaná odstávka měla trvat do 22. dubna. Je pravděpodobné, že k podobné kontrole dojde i na zbývajících blocích. Neplánované odstávky jaderných zdrojů přitom byly především loni celkem žhavé téma, které akciím ČEZ nesvědčilo," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky. ČEZ ale za týden na pražské burze přidal 3,3 %.

CME se s United Group dohodla na prodloužení termínu prodeje chorvatských a slovinských televizí. "Doba, do níž může jedna ze stran odstoupit od dohody, se prodlužuje do 30. června. Z našeho pohledu jde pouze o technickou úpravu vynucenou zdržením způsobeným chorvatským regulátorem," napsal v týdenním přehledu Vaníček. Akcie CME za týden posílily o 4,1 % a byly nejsilnějším titulem na BCPP.

Nejvíce naopak klesly akcie VIG (-3,2 %). Technicky došlo především na začátku týdne k významnému propadu rakouských finančních titulů v návaznosti na sankce USA vůči Rusku. Například Raiffeisen Bank má v Rusku své zastoupení. Během týdne se pak tato aktiva stále potýkala s prodejními objednávkami.

Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž denních minim, za celý týden ale zpevnily
Americké akcie v pátek oslabily, vedle geopolitických faktorů je níže stáhl bankovní sektor. Výsledky předních bank sice byly příznivé, investory ale nepřesvědčily. Za celý týden si nicméně hlavní indexy připsaly solidní zisky. Na devizových trzích dolar zůstal bez výraznějších změn.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden zpevnily zhruba o procento
Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na zveřejnění hospodářských výsledků velkých amerických bank. V centru pozornosti byla také administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, od které se očekává reakce na dění v Sýrii.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden získala 0,5 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX zpevnil o 0,22 %. Nahoru ji táhla zejména energetická skupina ČEZ, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 648 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V polovině dubna se trh bude muset zaměřit na geopolitickou situaci. Západní spojenci provedli úder proti syrským zařízením údajně zapojeným do výroby chemických zbraní, Rusko ale podobné intervence odmítá. Lze tedy čekat, že se diplomatický (kauza Skripal) i reálný vojenský (Sýrie) problém potáhne a může trhy znervózňovat.

Naplno se rozbíhá výsledková sezóna za první kvartál. V týdnu zveřejňují svá hospodářská čísla další velké banky (Morgan Stanley, U.S. Bancorp., Goldman Sachs, Bank of America), spotřebitelské giganty (Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Philip Morris International) nebo technologické společnosti (IBM, Netflix). "Pozornost si vyslouží také General Electric, která prochází nelehkým obdobím. Celkově očekáváme, že na trhu bude přetrvávat volatilní obchodování, ale s výraznějším vlivem výsledkové sezóny by se mohla prosadit nákupní nálada," myslí si Milan Vaníček. V Evropě své hospodaření odhalí například Heineken, Novartis nebo Unilever.

40 největších firem v USA, které zveřejňují výsledky v týdnu od 16. dubna 2018, zdroj: Bespoke Investment Group

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 se v týdnu již poněkolikáté odrazil od 200denního klouzavého průměru. Po solidním růstu se přiblížil k rezistenci okolo 2 700. Aktuálně je zhruba uprostřed pásma mezi 2 590 až 2 600 (nejbližší support) a 2 700 (nejbližší rezistence). Obě linie jsou zesíleny klouzavými průměry. Proražení pod 200denní klouzavý průměr a support by bylo negativním signálem, naopak průraz a potvrzení zavírací ceny nad 2 700 by bylo příslibem zelenějších zítřků," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Nic se zatím (z technického hlediska) nemění, objemy obchodů ale klesají. Jde o signál, že přešlapování v rozpětí bude trvat déle? Kartami může zamíchat výsledková sezóna, lze očekávat i nervozitu spojenou s geopolitikou."

Americké akcie: 10 důvodů, proč nevěřit v překonání lednových maxim
Poté, co se na akciové trhy vrátila volatilita a indexy se ani po dočasném vzpamatování nedokázaly vrátit na rekordy z konce ledna, se množí spekulace, co bude dál. Optimisté věří v obrat a chápou současný vývoj jako nutnou korekci, pesimisté očekávají hlubší propady. Co druhým jmenovaným hraje do karet?

Na českém akciovém trhu budou mít význam pondělí a středa. V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 47 Kč obchodují akcie Komerční banky, ve středu platí totéž o cenných papírech Philip Morris ČR (dividenda 1 080 Kč na akcii).

Makroekonomický kalendář otevřou v Americe hned v pondělí maloobchodní tržby, velkoobchodní zásoby a také index cen domů. V úterý budou nejsledovanější údaje o zahájené výstavbě a průmyslové výrobě, ve středu se pak trh zaměří na takzvanou Béžovou knihu, ve které americká centrální banka průběžně hodnotí vývoj domácí ekonomiky. V týdnu také veřejně vystoupí řada představitelů Fedu. Ve čtvrtek ve Spojených státech vyjdou pravidelné statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek se dozvíme, z kolika vrtů se v Americe těží ropa a zemní plyn.

V západní Evropě bude zásadních makrodat vycházet méně. V úterý to budou údaje z britského pracovního trhu a také index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Největší pozornost na sebe strhnou středeční inflační statistiky v Británii a evropské měnové unii, ty v eurozóně doplněné o stavební výrobu. V Česku vyjde v polovině týdne index výrobních cen. Ve čtvrtek Spojené království odtajní, jak se daří tamnímu maloobchodu, a v eurozóně se zveřejní údaje o běžném účtu. Na konci týdne si pak pozornost vedle německé výrobní inflace zaslouží především index spotřebitelské důvěry v zemích platících eurem.

Na ostatních globálně významných trzích budou dominovat data přicházející z Číny. Ta v úterý zveřejní informace o vývoji hrubého domácího produktu a také o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Z Japonska zaujme ve středu obchodní bilance a ve stejný den kanadská centrální banka rozhodne o své měnové politice. Především na asijské obchodování mohou mít dopad čtvrteční data o australské nezaměstnanosti, v pátek si hlavní slovo vezmou japonská a kanadská inflace.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Maloobchodní tržby v USA se podle našeho odhadu ani v březnu neodrazily k větší dynamice, a tak i celkový růst za celé první čtvrtletí nebude nijak slavný a do růstu HDP výrazně nepřispěje. Ani průmyslová produkce nevykáže závratná tempa. Nicméně využití amerických kapacit ukáže hodnoty nad dlouhodobým průměrem, což by mělo stimulovat další investice.
  • Obavy z dalšího politického vývoje (zejména nově plánovaná ochranářská opatření) snižují důvěru trhu v německou ekonomiku. Ta tak rychle padá ze svých dlouhodobých maxim. Politika také bude jedním z hlavních hybatelů trhu v celém týdnu.
  • Ve středu by podle nás mělo dojít k revizi jádrové inflace v eurozóně. Ta by se měla posunout o desetinu procentního bodu výše.
  • V české ekonomice se v týdnu nečekají zásadní údaje. Pozornost se přenese na další kolo jednání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD.
Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů…
Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů. Za celý týden ale indexy zpevnily

Americké akcie v pátek klesly. Investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů, který by mohl mít negativní dopad na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: ECB by měla pokračovat v podpoře ekonomiky eurozóny
včera v 21:28

MMF: ECB by měla pokračovat v podpoře ekonomiky eurozóny

Evropská centrální banka by měla nadále podporovat ekonomiku eurozóny výrazně uvolněnou měnovou politikou. Uvedl to...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Vlastník obchodu s nábytkem Kika chystá restrukturalizaci
včera v 19:58

Vlastník obchodu s nábytkem Kika chystá restrukturalizaci

Nábytkářský koncern Steinhoff International chce skandálu kolem podvodů ve svém účetnictví a vzniklým dluhům čelit...
Bydlení Maloobchod
Reuters: ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí italské firmy…
včera v 18:36

Reuters: ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí italské firmy Ilva

Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal zřejmě získá svolení Evropské komise k převzetí italského konkurenta...
ArcelorMittal Fúze a akvizice Ocelářské firmy
Gazprom žádá arbitrážní soud o zrušení dohod s Ukrajinou
včera v 18:18

Gazprom žádá arbitrážní soud o zrušení dohod s Ukrajinou

Ruský plynárenský gigant Gazprom požádal mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu o zrušení smluv s Ukrajinou o...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však stouply o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční
Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční
včera v 17:23

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční

Denní objem aktivit na kryptoměnových burzách je oproti konci loňského roku poloviční, vyplynulo z analýzy zveřejněné...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Kontroverzní a nenasytný, píše francouzský tisk o Křetínském
včera v 17:05

Kontroverzní a nenasytný, píše francouzský tisk o Křetínském

Přívlastkem "nenasytný" označují francouzská média českého miliardáře Daniela Křetínského, který se tento týden těší...
EPH Nejbohatší investoři a byznysmeni Francie
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %

Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, když index PX přišel o 0,61 % na 1 121,26 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů
Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů
včera v 16:18

Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů

Americká banka Wells Fargo musí regulačním úřadům ve Spojených státech zaplatit na pokutách celkem jednu miliardu...
Americké banky Banky Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (20. dubna)
včera v 15:30

Ze světa investičních doporučení (20. dubna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč
včera v 15:14

Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč

Český státní dluh v letošním 1. čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 87 miliard korun na 1,712 bilionu Kč...
Česká republika Zadlužení
Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy
Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy
včera v 14:56

Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatní signatáři dohody o omezování těžby, která pomohla ke zvýšení cen...
Rusko Ropa Komodity
Inflace v Kanadě v březnu meziročně vzrostla na 2,3 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v březnu meziročně vzrostla na 2,3 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v březnu meziročně vzrostly o 2,3 % po růstu o 2,2 % v předchozím měsíci (odhad: 2,4 %)....
Kanada Inflace
Slovenská vláda schválila návrh na zdanění příjmů pojišťoven
včera v 14:09

Slovenská vláda schválila návrh na zdanění příjmů pojišťoven

Slovenská vláda v pátek schválila návrh na zvláštní zdanění příjmů pojišťoven z vybraného pojistného v oblasti...
Slovensko Daně Pojišťovny
Policie údajně zatkla šéfa vývoje pohonných jednotek Porsche
včera v 13:52

Policie údajně zatkla šéfa vývoje pohonných jednotek Porsche

Německá policie v souvislosti s emisním skandálem koncernu Volkswagen zatkla šéfa oddělení vývoje pohonných jednotek...
Německo Auta Volkswagen
PSA chce po Opelu, aby v Německu zrušil 3 700 míst
PSA chce po Opelu, aby v Německu zrušil 3 700 míst
včera v 13:34

PSA chce po Opelu, aby v Německu zrušil 3 700 míst

Francouzská automobilka PSA Group chce po výrobci aut Opel, aby do roku 2020 v Německu zrušil 3 700 pracovních míst....
Německo Auta Pracovní trh