Burzovní kalendář (19. 2. - 23. 2. 2018)
|

Burzovní kalendář (19. 2. - 23. 2. 2018)

V posledním ryze únorovém týdnu, ve Spojených státech zkráceném, budou vycházet některé důležité makroekonomické údaje a výsledkové zprávy dalších velkých firem v Americe i západní Evropě. Akciové trhy se odrazily ode dna bleskové korekce, ekonomické fundamenty jsou přitom nadále spíše příznivé.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trh sledoval dění na dluhopisovém trhu a pátral po důvodech zvýšené volatility na trhu s akciemi. Výsledková sezóna se chýlí ke konci a potvrzuje, že se firmám meziročně daří zvyšovat zisky i tržby. Americké akciové indexy za týden umazaly zhruba polovinu korekčního propadu, a to přesto, že výnosy vládních dluhopisů nadále spíše rostly. Dařilo se také akciím v Evropě.

Index pražské burzy PX nic divokého nepředvedl, za týden přidal 0,6 %. Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-2,3 %). Dozorčí rada firmy odložila rozhodnutí o prodeji bulharských distribučních aktiv. "Další oddalování prodeje je trhem vnímáno mírně nepříznivě. V týdnu byly navíc pod tlakem energetické společnosti v regionu kvůli zprávě o nutnosti odepsat další hodnotu některých aktiv společnosti Innogy," napsal v týdenním shrnutí Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. Nejvíce posílily akcie Stock Spirits (+5,1 %), a to bez kurzotvorných zpráv.

Zajímavé bylo především dění okolo společnosti Fortuna. Druhý největší akcionář Templeton (podíl 10,6 %) prohlásil, že nabídka odkupu akcií po 182,5 Kč neodráží hodnotu společnosti. Bez podílu Templetonu nebude moci Fortbet, dceřiná firma majoritního akcionáře Penta Investments, přistoupit k vytěsnění minoritních akcionářů. Současně Fortuna na mimořádné valné hromadě rozhodla o stažení akcií z veřejného obchodování. Titul zakončil týden slabší o 0,3 %.

Společnost O2 Czech Republic představila návrh managementu na hrubou dividendu za rok 2017. Hodlá vyplatit 17 Kč na akcii v podobě běžné dividendy a 4 Kč na akcii z emisního ážia. Celkových 21 Kč na akcii odpovídá očekávání analytiků. O2 zakončila týden silnější o 1,7 %.

Agentura FTSE oznámila, že k 19. únoru dojde k vyřazení akcii Unipetrolu z indexů Russell Global a Russell Emerging Markets. Důvodem je úspěšné převzetí společnosti firmou PKN Orlen. Titul zakončil týden o 0,1 % níže.

Investiční společnost Janus Henderson Group oznámila, že k 31. prosinci 2017 držela 7,61 milionu akcií (podíl 5,2 %) CME. Podíl držela skrze několik investičních společností. Po Time Warner a TCS Capital Management je tedy třetím největším akcionářem majitele TV Nova a dalších stanic. CME za týden odepsala 1,7 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily
Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká porota obvinila několik ruských občanů z ovlivňování předloňských prezidentských voleb v USA. Za celý týden ale mají akciové indexy výrazné zisky.
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu táhly pojišťovna VIG, Komerční banka a energetický gigant ČEZ, nedařilo se naopak Erste Group Bank a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 463 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Týden začne relativně pozvolna, k čemuž přispěje uzavřený americký akciový trh. Investoři se v průběhu celého týdne budou zaměřovat na dobíhající výsledkovou sezónu, některá makrodata a také zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky.

"Zápis z jednání FOMC může poukázat na dynamiku očekávaného zvyšování sazeb v USA. Tato informace by mohla výrazněji zvýšit tržní volatilitu. Celkově jsme ve výhledu nadále obezřetní, a to především kvůli středě, kdy bude zápis zveřejněn. Současně se ale nedomníváme, že by potvrzení dosud očekávané dynamiky zvyšování sazeb mělo výrazněji ovlivnit celkově pozitivní náladu na finančních trzích," uvedl Vaníček.

"Index S&P 500 se dostal nad rezistenci 2 700. U této psychologicky významné hladiny je i 50denní klouzavý průměr. Páteční nadějný růst, kdy se index vyšplhal k 20dennímu klouzavému průměru, se změnil pouze v zelenou nulu. Růst od pondělí do čtvrtka byl velice silný a to, že se kurz zastavil na rezistenci, by mohlo znamenat pro příští dny stagnaci a vývoj do strany," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Denní graf indexu je v medvědím nastavení. Bude důležité, zda zůstane nad 2 700, což by z této hladiny udělalo nejbližší support. Trh je ve stavu, do kterého se podle očekávání měl dostat. Nepřerušovaný a bezstarostný růst skončil a nastává období, kdy se růsty střídají s poklesy. Nebude dlouho trvat, než se i v tomto prostředí opět naučíme rozeznávat technické signály. Vyloženě negativní faktory (ekonomické, politické) aktuálně na trh nepůsobí."

Výsledková sezóna v USA, která trhy především v lednu podporovala v růstu, se pomalu chýlí ke konci. V týdnu od 19. února oznámí svá čísla mimo jiné společnosti HP, Wal-Mart Stores, Home Depot nebo First Solar. V Evropě budou sledované zprávy od firem jako HSBC, Lloyds, Glencore, Deutsche Telekom, Barclays či Royal Bank of Scotland, z Austrálie dorazí například údaje od těžebního gigantu BHP Billiton. Na pražské burze budou hospodářské výsledky vycházet až na konci února.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V pátek 23. února končí období pro využití dobrovolné nabídky odkupu akcií Fortuny za 182,5 Kč za akcii. Ve stejný den by mělo dojít k technickému vypořádání již uzavřené dobrovolné nabídky odkupu akcií Unipetrolu za 380 Kč za akcii.

"Pondělní zasedání euroskupiny má na programu několik zásadních bodů. Prvním z nich je diskuze o Řecku. Euroskupina by měla dát zelenou rozdělení dalších prostředků z Evropského stabilizačního mechanismu. Poté by měly začít debaty o tom, jak Řecku ve střednědobém horizontu snížit dluh. Euroskupina se bude také zabývat postem viceguvernéra ECB, ke konci května totiž končí funkční období Vítoru Constânciovi. Hlavními kandidáty, kteří mají na jeho práci navázat, jsou Luis de Guindos, španělský ministr pro ekonomiku a konkurenceschopnost, a Philip Lane, guvernér irské centrální banky. Proběhnout by měly i další diskuze o budoucnosti Evropské unie. Dotknout by se měly budoucnosti ESM a rozvoje bankovní unie," napsal v týdenním výhledu ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Makroekonomický kalendář se zajímavými daty začne plnit až v úterý, kdy pro Německo i celou eurozónu vyjde index ekonomické nálady ZEW, v eurozóně vyjde ještě spotřebitelská důvěra. "Důvěra finančních trhů v německou ekonomiku by v únoru měla zaznamenat výrazný propad. Tento měsíc jsme totiž obdrželi několik nepříznivých zpráv pro německou ekonomiku (korekce na akciových trzích, dohoda s největšími odbory, která přinese zvýšené náklady, a nejistota ohledně nové vlády). Pokles důvěry však podle nás bude pouze dočasný, protože zatím nepozorujeme žádné znaky globálního zpomalení," míní Zeisel.

Středa bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů v Japonsku, eurozóně i Spojených státech. V Británii vyjde série dat z trhu práce v čele s údaji o mzdách a míře nezaměstnanosti a v Americe bude nejdůležitější zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky. Ve Spojených státech navíc vyjde statistika prodejů starších domů.

"Kompozitní PMI za celou eurozónu by měl v únoru spadnout z desetiletého vrcholu. Zpomalení se týká zejména zpracovatelského průmyslu, zatímco nálada ve službách by měla zůstat stabilní. Podle našeho odhadu v současné chvíli vrcholí růst světového obchodu, a to by se v důvěře v průmyslu mělo ukázat. Ekonomové ze Société Générale spočítali, že i po zpomalení by kompozitní PMI eurozóny byl konzistentní s mezičtvrtletním růstem evropské ekonomiky o 0,9 %. Ostatní odhady však ukazují na růst hospodářství o 0,6 %. I to je jeden z důvodů, proč v únoru očekáváme zpomalení PMI," napsal ekonom. "I evropská spotřebitelská důvěra by měla ukázat známky zhoršení. Nicméně její korekce by měla být omezená, protože nadále vidíme zlepšování situace na trhu práce a nízkou inflaci."

"Jednání FOMC na konci ledna přineslo změnu rétoriky ohledně inflace. Američtí centrální bankéři získávají stále větší jistotu, že se inflace udrží kolem 2% cíle. To by měl odrážet i zápis ze zasedání," doplnil Viktor Zeisel.

V závěru týdne bude ekonomických dat vycházet nejvíce. V Německu to budou ve čtvrtek ostře sledovaný index podnikatelské nálady Ifo a v pátek zpráva o vývoji ekonomiky. "I důvěra německých průmyslníků vyjádřená indexem Ifo by se v únoru měla snížit (stejně jako PMI a ZEW). Důvody jsou podobné, tedy očekávané vyšší náklady spojené s dohodou s největší odborovou organizací a nejistota ohledně budoucí vlády," napsal ekonom z Komerční banky. "Struktura německého HDP by měla ukázat, že ekonomický růst byl tažen domácí poptávkou i zlepšující se dynamikou obchodu. Zejména investice by měly potvrdit slušnou dynamiku."

Statistika HDP vyjde ve čtvrtek také ve Spojeném království. Pátečnímu kalendáři dominují údaje o inflaci, a to v Japonsku a především v zemích evropské měnové unie. "Finální inflační čísla v eurozóně by měla potvrdit předběžné odhady. Jádrová inflace sice v lednu mírně zrychlila, stále ale zůstává utlumená," uzavřel Viktor Zeisel.

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
včera v 13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
včera v 03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
16. 3. 2018 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
16. 3. 2018 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
16. 3. 2018 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
16. 3. 2018 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
16. 3. 2018 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
16. 3. 2018 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
16. 3. 2018 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
16. 3. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
16. 3. 2018 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
16. 3. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
16. 3. 2018 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
16. 3. 2018 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
16. 3. 2018 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
16. 3. 2018 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
16. 3. 2018 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
16. 3. 2018 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
16. 3. 2018 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba