Jak na komodity přes investiční certifikáty

| Jaroslav Brzoň

Většina komodit zažívá silný růst a nejspíše budou stále dražší. Především tzv. soft-komodity (pšenice, kukuřice, cukr apod.) k tomu mají jednoznačné předpoklady. Počet obyvatel stále roste a zemědělské půdy přitom ubývá.

Komodity

U cen agrárních komodit měřených indexem S&P GSCI Agricultural TR došlo za poslední tři měsíce k růstu o 35 %, přitom jen za poslední týden posílil tento index o celých 11 %. Také drahé kovy mají v portfoliu oproti jiným třídám aktiv výraznou přidanou hodnotu, a to především jako ochrana kapitálu před propadem cen akcií a dluhopisů, oslabováním měn či inflací.

Není divu, že cena zlata láme v posledních měsících rekordy. Stříbro si za poslední tři měsíce polepšilo o celých 40 %. Tento nárůst je odůvodnitelný i z důvodu nízkých úrokových sazeb a slabého amerického dolaru. Stále více investorů pak naskakuje do rozjetého vlaku, což pouze zesiluje stávající trend.

Jak komodity zahrnout do portfolia?

Komodity jistě patří do portfolia. Jak je ale nejlépe investičně uchopit? Spekulace pomocí pákových produktů je vhodná spíše pro hráče.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Vhodný instrument pro každého investora snadno nalezneme na trhu s investičními certifikáty. Klasicky je tento sektor uchopitelný pomocí tracker certifikátů. Zde však nastává největší problém s tzv. contango pastí při rolování podkladových futures kontraktů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama