Akcie: Čína, Indie a Brazílie na prahu zlaté budoucnosti

| Martin Svoboda

Země emerging marktes platí nyní za hnací motory globální konjunktury. Dvojciferné míry růstu jsou na denním pořádku obzvlášť v Číně. Je otázkou, zda toto enormní tempo růstu může být udrženo i v budoucnosti. Státy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se přitom v žádném případě nevyvíjejí ve shodném taktu. Proto je nutný pohled na ekonomický vývoj jednotlivých zemí. Tři regiony si proto dnes vezmeme pod drobnohled.

Čína dominuje hlavním titulkům

Hang Seng - index čínských akcií

Pokud jde o růst, pak dnes nevede žádná cesta okolo Číny. Tato země je s cca 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatějším státem světa. Poté, co se Čína otevřela tržnímu hospodářství, existuje u tamních lidí enormní poptávka a motivace dohonit "vyspělý" svět. Vedle obrovských státních investic se stará i privátní spotřeba o silný růstový impuls, který trvá už několik let. I pro letošní rok se opět očekává plus kolem deseti procent.

Mezitím se však objevují body, které nechávají na budoucnost nahlížet kritičtěji. Zaprvé je to realitní trh. Zde existuje riziko, že se vytvoří "bublina", což může ve střednědobém horizontu výrazně ovlivnit bankovní sektor.

Zadruhé je problémem "dorost": Aby se utlumil růst počtu obyvatel, vydala vláda již v roce 1979 nařízení o rodině s jedním dítětem. Rodiny, kterým se narodilo druhé dítě, musely uhradit vysoké sankce. Nyní se vládnoucí garnitura v Pekingu od tohoto přístupu opatrně odvrací. V některých regionech je již povoleno mít druhé dítě – obzvlášť na venkově. Do roku 2014 by snad měla být rodina s dvěma dětmi možná po celé zemi.

Dlouhodobě očekáváme, že Čína, která se stala druhou největší ekonomikou světa, poroste trochu mírnějším tempem. Dvojciferné míry růstu (vyjádřené v procentech) by se mohly brzy stát minulostí – navzdory neustále vysoké poptávce a neukojeným potřebám.

Čínské akcie se obchodují na více burzách. Akcie A-Shares, se kterými se obchoduje v čínském vnitrozemí, jsou nadále ohodnoceny lépe než ty na burze v Hongkongu (H-Shares). Kotace se v poslední době přibližovaly, neboť vnitrozemská burza se vyvíjela slaběji než Hongkong.

Čínský akciový trh beztak náleží k jasným "underperformerům" minulých měsíců. Z ročního pohledu ztratil index Hang Seng, který zahrnuje 44 největších H-Shares z Hongkongu, asi pět procent. S ukazatelem P/E = 12 je proto trh výhodně oceněn.

Navíc se vytvořil opravdu mírný růstový trend. Tím se i technická analýza jeví prozatím optimisticky. Angažmá na rozvíjejících se trzích by ale měla být dlouhodobější povahy. Proto se pro investici nabízejí klasické open-end produkty.

Ten, kdo chce jít z cesty riziku emitenta, sáhne po fondu Swap-ETF od společnosti Comstage (ISIN LU0488316992). Vzhledem k ročním nákladům ve výši 0,55 procenta je produkt cenově velice výhodný. Nedisponuje ovšem žádným zajištěním proti měnovému riziku. V tom ovšem nevidíme problém, neboť měny z takzvaných emerging earktes – zvlášť čínský juan – mají dlouhodobě potenciál posilovat.

Investoři, kteří navzdory tomu chtějí mít měnové zajištění, sáhnou po klasickém open-end certifikátu od banky RBS (ISIN DE000A0ABG39). Náklady na měnové zajištění se však nyní pohybují na úrovni 2,5 procenta. Navíc nejsou započítávány žádné dividendy.

reklama
reklama