Rusko: Závislost na ropě a plynu

| Martin Svoboda

Obrovské zásoby fosilních nerostných surovin z Ruska dělají "globální čerpací stanici". Kreml nezřídka nasazoval svůj energetický rezervoár jako zahraničně-politický mocenský nástroj.

Medveděv a Putin

Vzpomeňme na spor o plyn s Ukrajinou, ve kterém Rusko svému sousedovi vyčítalo, že došlo k připojení načerno. Státní koncern Gazprom potom bez okolků požadoval zdražení ceny o více než 100 procent. Trpěly přitom odběratelské země v západní Evropě. Nakonec byla Ukrajina nucena ustoupit.

Tato tvrdost je pro Rusko typická, a na politické úrovni je dokonce vyžadována od občanů-voličů. Přitom určitě neudiví, že ministerský předseda Putin se pořád mediálně inscenuje do pozice zachránce národa. Jednou hasí jako pilot požáry v ruských lesích, jindy se prezentuje jako Rambo do půl těla při rybaření, a nakonec "skolí" tygra uspávací zbraní.

Síla vystavovaná na odiv

Co v zahraničí vyvolává zarážející pocity, je doma dobře přijímáno. Lid miluje Putina právě pro jeho velitelský "macho" status. V tom spatřují vůdčí sílu. Právě v tomto směru to má uvážlivý a spíše mírnější šéf Kremlu Dmitrij Medveděv těžší. Ze stínu svého mentora také kvůli tomu dosud nevystoupil.

Akcie: Čína, Indie a Brazílie na prahu zlaté budoucnosti

Po nejnovějším vyhazovu potenciálního soupeře Jurije Lužkova z moskevské radnice sází Medveděv na jednu kartu. Chce si pomalu vytvořit pozici pro blížící se prezidentské volby, které se budou konat v roce 2012. Ačkoli je spíše nepravděpodobné, že se ještě jednou vážně připraví na vykonávání prezidentského úřadu. Platí totiž za veřejné tajemství, že si Putin opětovné jmenování prezidentem nenechá ujít. Pokud by se oba utkali, mohla by nastat opětovná inscenace, která skončí jednoduchou personální rošádou. Ale i pro post ministerského předsedy si musí Medveděv "vyleštit" svou image.

Problémy všedního dne

Vážná alternativa k tomuto duu, nebo ještě přesněji k Putinovi, beztak v zemi, ve které je korupce nadále považována za hlavní problém, neexistuje. Podle studie iniciované Deutsche Welle a provedené renomovaným institutem pro výzkum veřejného mínění IFAK vidí dotázaní respondenti největší výzvu v boji s korupcí. Další poznatek: úplatní policisté dělají občanům očividně více starostí než zločinci. Lidé se spíše obávají zneužití moci ze strany výkonného státního aparátu než kriminality, která není zrovna nízká.

reklama
reklama