Afrika: Jak vsadit na zapomenutý kontinent

| Martin Svoboda

Ještě to není ani půl roku, kdy v Jižní Africe skončilo fotbalové mistrovství světa. Některé zápasy máme ještě v paměti, v rádiu příležitostně zaduní oficiální song šampionátu "Waka Waka" od Shakiry. Ale Afrika může nabídnout mnohem více než jeden stát u Mysu Dobré naděje. Celý kontinent mezi Saharou a Serengeti se po ekonomické stránce staví na nohy a snaží se dohnat "ztráty".

Afrika - ilustrační foto

Důkazem jsou vysoké míry růstu jednotlivých zemí. Mnohé státy dobře přečkaly nejnovější krizi. Také v roce 2009 mohla Afrika zazářit průměrným růstem ve výši 2 procent (po 3,2 procentech v roce 2008). Nyní region profituje z narůstající světové konjunktury. Například ekonomika Jihoafrické republiky poroste v letošním roce o 3 procenta, Tunisko jde nahoru o 3,8 procenta, Maroko dokáže posílit o 4 procenta a v lidnaté Nigérii je očekáván tučný přírůstek HDP ve výši 7,4 procenta. Takové jsou aktuální odhady Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Jiné země září více

Na kapitálových trzích se Afrika v poslední době dostala trochu do zapomnění. Pravděpodobně byly titulky a míry růstu týkající se jiných emerging markets, v čele s Čínou, Indií a Brazílií, příliš pozitivní a dobré. Největší část čerstvě investovaných peněz tak putovala do těchto trhů.

Region, který bývá často označovaný jako "zapomenutý kontinent", má v celosvětové ekonomice nadále velký růstový potenciál, pokud jde o dohánění "ztrát". Podíl afrických zemí na světovém HDP činí méně než 2 procenta. Celkem 15 z 20 zemí s nejnižším HDP na hlavu se rekrutuje z Afriky. A mnohé z 53 zemí vůbec nejsou sledovány ze strany mezinárodních investorů, analytiků nebo ratingových agentur.

Na německém certifikátovém trhu naproti tomu hraje Afrika už dávno významnější roli. Emitenti si vzali tento region brzy do hledáčku. Landesbank Berlin například vydala už v březnu 2007 vlastní "Afrika Opportunity" certifikát (ISIN DE000LBB1Y08). Podkladové aktivum sestává z podílů na fondu Magna Afrika Fund. To je aktivně řízený speciální fond, který ovšem má své investiční těžiště v Jihoafrické republice – její váhové zastoupení je přes 50 procent.

Jižní Afrika: jednoduché řešení

Zaměření na tuto zemi je celkem logické. Hostitel mistrovství světa ve fotbale 2010 disponuje fungujícím kapitálovým trhem. Ten se mezitím zařadil mezi deset největších burz na světě. Oproti tomu jsou akciové burzy v mnoha jiných afrických zemích ještě "v plenkách". Politickou situaci nebude navíc ještě dlouho možné označovat za stabilní. Obrázek určují stále ještě vyvlastňování, občanské války, revoluce a neutuchající korupce.

Proto při konstrukci jednotlivých produktů často dominují především jihoafrické tituly, případně cenné papíry z dobře rozvinutých burzovních trhů v Egyptě a Maroku. K tomu se pak příležitostně přidávají akcie firem, jejichž sídla neleží v Africe, které však v tomto regionu realizují velký díl svých obchodních aktivit a v jednotlivých afrických zemích vydělávají peníze.

Bohatá země

Pro Jihoafrickou republiku hovoří vedle pozitivního hospodářského vývoje především nerostné bohatství. Enormní zásoby zlata a diamantů zde dřímají v zemi. Kdo by tady však chtěl investovat, měl by mít jasné zaměření.

reklama
reklama