Vietnam: Asijský květ, který čeká na zalití

| Martin Svoboda

Možným příslibem lepší budoucnosti je země v tuzemsku důvěrně známá – Vietnam. V roce 2008 musela tato jihoasijská země zvládnout dvě krize zároveň. Globální finanční a ekonomická krize totiž postihla Vietnam ve špatném okamžiku, neboť lidová ekonomika akorát vstřebávala výrazné zvyšování vlastních úrokových sazeb.

To bylo schváleno vládou jedné strany v zájmu boje s inflací. Ta vystoupala až na 28 %. Když krize vyvolala i pokles exportů a zahraničních investic, vyschly úvěrové trhy úplně. Akciové trhy reagovaly drastickými poklesy.

Opět v kurzu

Asie - sazby a inflace

V současnosti se situace díky státnímu konjunkturálnímu balíčku "normalizovala". Přinejmenším reálné úroky jsou ve Vietnamu ve srovnání s mnoha jinými asijskými zeměmi pozitivní: inflace činí 9,6 %, hlavní úroková sazba je 11,5 %. Ekonomika roste navzdory vysokému nominálnímu úroku. Podle studií se zvýší hrubý domácí produkt (HDP) v tomto roce o plných 6,5 % a v roce 2011 bude růst o více než 7 %. Tím se opět dostane nad dlouholetý průměr, který činí 7,5 %.

Alpay Ece, investiční expert Landesbank Berlin (LBB), si mohl udělat obrázek přímo na místě. Krátce navštívil VinaCapital, investiční konferenci v Ho-Či-Minově městě a pozdvižená nálada, která tam panuje, mu učarovala: "Lidé se sami smiřují s úvěry, jejichž výše se blíží k 20 %, protože počítají s výnosy na úrovni 30 %."

Nárůst úvěrů se přitom jen letos snížil o plnou čtvrtinu. Zásadní pilíř dlouhodobého hospodářského růstu je dán demograficky: více než polovina z 87 milionů obyvatel je mladší 30 let. Současně je míra analfabetů na nižší úrovni než 10 % srovnatelná se stavem vzdělání v Číně nebo Indii. Penetrace mobilních telefonů se blíží 100 %, má každý čtvrtý Vietnamec přístup k internetu.

Vietnam čeká ještě dlouhý vývoj

Ve srovnání s Čínou a Indií jsou však mzdové náklady v průměru o polovinu nižší. Proto není divu, že si společnosti jako Intel a Microsoft v této zemi zřídily výrobní závody. Japonsko dokonce avizovalo, že hned po Číně bude v investicích upřednostňovat Vietnam.

reklama
reklama