Kudy na zlato? Certifikát na kanadské těžaře

| Martin Svoboda

Zlato patří do každého portfolia. Tento drahý kov již dávno funguje jako samostatná investiční třída. Lze do něho však investovat i oklikou – přes akcie těžebních společností. Těmto titulům bývá připisována páková reakce na vývoj ceny zlata.

Kanadští těžaři zlata - ilustrační foto

V poslední době toto však příliš neplatilo. Index NYSE Arca Gold Bugs, který zahrnuje 16 firem z odvětví, běží téměř paralelně s cenou zlata, index S&P/TSX Global Gold Sector zaznamenal menší outperformance teprve v posledních týdnech.

Přesvědčen o těchto akciích je také analytický tým Erste Bank. Rakušané vidí jasný potenciál k outperformance. Snižují se totiž provozní náklady, které zajistí vyšší marže než v předchozích letech. Také převzetí a další kapitálová opatření jsou nyní hodně v kurzu.

Zlatá outperformance díky Kanadě

Banka dlouho neotálela a dala do úpisu nový "tracker" těžebních společností na zlato Goldaktien Basket-Zertfikat II. Upisovací období probíhá do 5. října, ažio činí 2,5 procenta. U novinky se jedná o čistě participační certifikát – žádné průměrování výnosů, žádný cap. Investoři participují "jedna ku jedné" na vývoji koše zlatých akcií, a to po dobu pěti let.

Zlatý certifikát od Erste Bank

O outperformance se postará dvanáct kanadských titulů – podniků ze zlatého odvětví, resp. firem, které stojí těsně před zahájením činnosti v tomto sektoru. Všechny akcie mají v emisi stejnou váhu, tedy 8,33 procenta, rebalancování vah probíhá jednou ročně. Stejně tak složení je prověřováno, případně upraveno minimálně jednou ročně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama