Také na klesajících trzích máte šanci vydělat

| Martin Svoboda

Nejistota – v současnosti hlavní téma na kapitálových trzích. Skoro každý den k nám dorazí nové Jobovy zprávy – dluhová krize v eurozóně trhy permanentně zaměstnává, a ani analytici MMF neočekávají brzké zlepšení. Mají investoři zajistit stávající pozice, nebo vsadit na další kurzovní poklesy?

Pokles trhu

Ani německá ekonomika nemůže zůstat dlouhodobě zcela imunní vůči globálnímu poklesu. Hospodářské propojení je příliš silné. To je patrné i z nových odborných průzkumů. Rovněž zprávy ohledně dobrých hospodářských výsledků se mohou v následujících měsících spíše zhoršit, především z důvodu negativních očekávání.

Na druhou stranu je pozitivní, že jsou v současnosti úrokové sazby na kapitálových trzích velmi nízko, a tak nelze počítat s inflační kompenzací. Logickým důsledkem by tak mohl být nákup akcií. Avšak mnoho dlouhodobě orientovaných investorů vstoupilo v uplynulém období spíše do "nákupní stávky". Takže se nedá očekávat rychlý pochod německého akciového indexu směrem k historickým maximům nad úrovní 8 000 bodů - ani přes extrémně vysokou úroveň likvidity.

Investoři dnes nejvíce řeší, zda mají zajistit stávající pozice, nebo odpovídajícím způsobem spekulovat na další kurzovní poklesy. Ne všechny short produkty jsou ovšem vhodné pro obě zmíněné varianty.

Klasickou sázkou na pokles je ShortDAX certifikát (ISIN DE000DB2SRT5) od Deutsche Bank. Tento produkt umožní participovat na poklesech německého indexu v poměru jedna ku jedné. Přitom není nutné platit poplatky za management. Investoři musejí počítat pouze s tzv. spreadem (rozdíl mezi nákupem a prodejem) ve výši 0,03 %.

K celkovému zajištění se tento produkt rozhodně nehodí, protože by vyžadovalo nasazení kapitálu ve stejné výši, jako je odpovídající "long angažmá", které bychom chtěli zajistit. Kromě toho nemá smysl, abychom zaujímali pozice v této velikosti. Prodej long pozice by měl ve skutečnosti stejný efekt.

Jak vybrat akcie, které nekolísají? Tento fond to udělá za vás!

Oproti tomu jsou na trhu dostupné Exchange Traded Funds (ETF) mající za podkladové aktivum index LevDAX, které jsou navíc vybaveny finanční pákou. Index LevDAX, patří mezi strategické indexy, od roku 2006 je kalkulován Deutsche Börse a umocňuje vývoj německého indexu DAX faktorem dva při každodenním přizpůsobení. Odpovídající produkt má pro investory v nabídce opět Deutsche Bank - db X-trackers (ISIN LU0411075020).

reklama
reklama