Index svobody: Šance pro investory, kteří hledají mír a pokoj

| Martin Svoboda

Na jaře 2011 emitovala společnost EFG Financial Products index certifikát, který si za podkladové aktivum zvolil téma hospodářské prosperity a míru. Doba trvání je u tohoto produktu omezena do února 2021. Podkladovým aktivem certifikátu je Solactive Index of Economic Freedom (World). Bázi tohoto indexu tvoří Index of Economic Freedom.

Krvavé protesty v Řecku

Témata pokojného míru a hospodářské prosperity spolu velmi úzce souvisejí. Právě v období evropské krize to platí dvojnásob. Například v Řecku se očekává nová vlna masových protestů poté, kdy tamní vláda předložila další balíček úsporných opatření. Také ve Španělsku vzrostla v posledních měsících kriminalita, za jejíž hlavní odborníci označují enormně vysokou nezaměstnanost mladých lidí. Rovněž občanská válka v Sýrii začíná být velkým problémem a nejen v arabských státech se zvyšuje nejistota.

Naopak v Tunisku došlo k pozvolné stabilizaci poměrů. Turisté se do země vracejí a první známky hospodářského oživení dokládají, že se Tunisko opětovně snaží postavit na nohy. Bez odpovídajících devizových příjmů by na tom země byla prachbídně. Tuniské ženy se po revoluci sice mohou těšit z nabyté svobody, ale bez turistického ruchu by mnohé z nich jen těžko hledaly práci.

Uznávaný partner

Index certifikát z dílny EFG Financial Products emitovaný na jaře 2011 si za podkladové aktivum zvolil téma hospodářské prosperity a míru. Doba trvání je u produktu omezena do února 2021. Toto omezení není rozhodně důvodem pro znepokojení, protože necelých devět let do splatnosti je pro tento typ investice dostatečným časovým horizontem.

Podkladovým aktivem certifikátu je Solactive Index of Economic Freedom (World). Bázi indexu tvoří Index of Economic Freedom (Index ekonomické svobody), který je od roku 1995 zveřejňován jednou ročně. Kalkulace indexu je v rukou vlivného amerického výzkumného a vzdělávacího institutu The Heritage Foundation, který index vypočítává společně s renomovaným deníkem Wall Street Journal. V současnosti obě instituce prověřují 179 zemí, které seřadí podle stupně ekonomické svobody. Mezi hodnotící kritéria patří svoboda v obchodu a podnikání, daňové zatížení, měnová politika, korupce, politický vliv a politické zásahy a podobně.

Není překvapením, že poslední zemí v žebříčku je Severní Korea. Zde nelze ani v příštích letech očekávat podstatné zlepšení. Letos se nijak nezměnila ani první šestice: Hongkong (od začátku zveřejňování se stále drží na prvním místě) vede před Singapurem, Austrálií, Novým Zélandem, Švýcarskem a Kanadou. Na sedmé místo se nyní propracovalo Chile, za ním následuje stále se lepšící Mauritius.

Na deváté místo pokleslo Irsko. Ještě před dvěma roky byla tato země na pátém místě a v loňském roce skončila sedmá. V příštím roce bude pro Irsko problematické se vůbec dostat do TOP 10.

Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu? Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu? Chile patří mezi klasické emerging markets. V tomto státě na jihozápadě Jižní Ameriky vládne od ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama