Co musíte ráno vědět (1. února)
|

Co musíte ráno vědět (1. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo první letošní zasedání americké centrální banky a na kterých burzách s digitálními měnami si hackeři nejvíce namastili kapsu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, jejich úvodní zisky se ale výrazně ztenčily

Americké akcie ve středu přišly o většinu počátečních zisků poté, co centrální banka uvedla, že očekává vyšší inflaci, což signalizuje, že by mohla znovu zvýšit úrokové sazby už v březnu. Všechny tři hlavní indexy se ale udržely v plusu. Index Dow nakonec uzavřel se ziskem 0,28 % na 26 149,39 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,05 % na 2 823,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,12 % na 7 411,48 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,45 % na 13,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,711 %. Nejvýrazněji stouply realitní odvětví a sektor veřejných služeb, nedařilo se naopak sektoru zdravotní péče a mírně pod nulou skončila také odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Goldman Sachs: Ochota riskovat je extrémní, akcie by se ale zhroutit neměly

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak

2. Evropské burzy ve středu převážně klesaly, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,17 % na 395,46 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,72 % na 7 533,55 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,15 % na 5 481,93 bodu a německý DAX odevzdal 0,06 % na 13 189,48 bodu. Poraženým dne se stal švédský prodejce oděvů H&M, jehož akcie se propadly o více než 10 % poté, co společnost oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk o 33 %. Generální ředitel firmy Karl-Johan Persson uvedl, že výkon společnosti zaostal za očekávání, stále však vidí potenciál k silnému růstu v některých regionech.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět

Výhled na 1. čtvrtletí 2018 aneb Bubliny, kam se podíváš (2. část)

3. Pražská burza ve středu zpevnila, stoupla většina finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících čtyř seancí, index PX získal 0,31 % na 1 130,91 bodu. Nahoru burzu táhly energetická skupina ČEZ a Komerční banka, proti trendu šly Erste Group Bank a mediální společnost CME. Objem obchodů byl s 537 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zdražily o 0,77 % na 521,50 Kč. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jejíž akcie stouply o 1,27 % na 717 Kč. Další finanční tituly rovněž převážně stouply. Komerční banka získala 0,97 % na 935 Kč a MONETA Money Bank si polepšila o 1,02 % na 84,55 Kč. Erste Group Bank ale klesla o 0,58 % na 1 024 Kč.

Hlavní výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření

Hampl (ČNB): Sazby musejí nahoru, to víme. Neshodujeme se na načasování a tempu změn

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální lednové PMI ve zpracovatelském sektoru vyjdou v Asii, Evropě a odpoledne i v USA, kde budou investoři navíc vyhodnocovat i pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zprávu o výdajích ve stavebnictví, údaje o lednových prodejích aut nebo data o produktivitě práce a nákladech na práci. Tuzemští investoři budou čekat rovněž na výsledek měnověpolitického zasedání ČNB. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě společnosti Daimler, Unilever, Royal Dutch Shell nebo Ferrari, v USA Time Warner, DowDuPont, Altria Group, Mastercard, Visa, Amazon, Mattel, Apple, Alphabet nebo GoPro, v Číně Alibaba Group Holding a v Japonsku Nomura Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na prvním letošním zasedání ponechal měnovou politiku beze změny

Americká centrální banka na svém lednovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 1,25-1,5 %. V prohlášení po zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se rovněž investice firem, uvedl měnový výbor centrální banky. Krátkodobá rizika Fed hodnotí jako vyrovnaná.

6. MF zlepšilo odhad letošního růstu české ekonomiky

Ministerstvo financí ČR v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,4 %. Růst by měl být tažen hlavně spotřebou domácností a investiční aktivitou firem a vládních institucí. Úřad zlepšil také odhad růstu ekonomiky v loňském roce, a to na 4,3 %. Ministerstvo o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Pro rok 2019 odhaduje MF růst hrubého domácího produktu na 2,6 %.

7. Odolnost českého finančního sektoru je podle ČNB dobrá, už se ale nezvyšuje

Finanční sektor v ČR si udržuje vůči nepříznivým šokům vysokou odolnost, ta se ovšem již kvůli stagnaci celkové kapitalizace bank a růstu tržních rizik nezvyšuje. Zároveň přetrvávají rizika pro finanční stabilitu kvůli růstu cen nemovitostí. V novém dokumentu o rizicích pro finanční stabilitu to uvedla Česká národní banka.

8. Mayová řekla, že Británie bude dál prohlubovat vztahy s Čínou

Británie je odhodlána prohlubovat své vztahy s Čínou a prozkoumá všechny možnosti pro uzavření dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi v budoucnosti. Na úvod své návštěvy Číny to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, která se ve středu v Pekingu sešla se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.

9. Facebook zakáže reklamy spojené s kryptoměnami

Sociální síť Facebook zakáže reklamy podporující finanční produkty a služby spojené s kryptoměnami a primární nabídkou mincí (ICO), v rámci které jsou vydávány nové kryptoměny. Oznámil to ředitel pro produktový management Facebooku Rob Leathern.

10. Řecko připravuje plán fungování po ukončení záchranného programu

Řecko má v úmyslu zcela se odpoutat od svých věřitelů, až mu v srpnu skončí záchranný program. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve středu řekl ministr financí Euklidis Tsakalotos. Atény podle něj zatím nemají důvod usilovat o preventivní úvěr, místo toho si budují vlastní ochrannou rezervu, která by spolu s nevyužitými penězi z evropského záchranného fondu měla pokrýt potřeby Řecka na více než rok, pokud to bude nutné.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Které burzy s digitálními měnami si oblíbili hackeři?

V závěru minulého týdne oznámila jedna z největších japonských burz s digitálními měnami Coincheck, že přišla kvůli útoku hackerů o zhruba půl miliardy dolarů v kryptoměně NEM. Jedná se o dosud největší krádež kryptoměn na světě, ne však o ojedinělý případ. V roce 2014 například tokijská burza Mt. Gox při útoku hackerů přišla o měnu zhruba v hodnotě 480 milionů dolarů, což vedlo k jejímu bankrotu. Kterým burzám tedy je nebo bylo dobré se vyhnout?

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
včera v 21:19

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce trvalou

Evropské unii a šesti dalším státům se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cel na dovoz oceli a hliníku,...
Evropská unie Evropská ekonomika Česká ekonomika
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
včera v 21:00

Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války

Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
včera v 20:15

Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX

Známý americký podnikatel Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX na sociální síti...
Facebook Tesla Americké akcie
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
včera v 19:00

Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o rozpočtu, o němž ještě v pátek dopoledne tvrdil, že jeho podporu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
včera v 18:55

Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 %. Snaží...
Rusko Úrokové sazby Centrální banky
Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně
včera v 18:19

Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně

Ekonomickou situaci v České republice hodnotí pozitivně 45 % obyvatel. Opačný názor zastává 16 % lidí. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika
Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %
včera v 18:19

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

Akcie amerického provozovatele webového úložiště Dropbox přidávají první den obchodování zhruba 40 % na 29,33 USD....
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
včera v 18:02

Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy v pátek výrazně poklesly kvůli sílícím obavám z obchodní války, jež...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný
včera v 17:49

Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný

Místopředsedou správní rady ruské státní plynárenské společnosti Gazprom byl jmenován Michail Putin, který je podle...
Rusko Zemní plyn
Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu
včera v 17:47

Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu

Cena zlata vzrostla od středečního zasedání americké centrální banky Fed o 13 procent na zhruba 1350 dolarů za...
Zlato Vzácné kovy
Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel
včera v 17:45

Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel

Rusko v reakci na americká cla na ocel a hliník pravděpodobně vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené ze Spojených...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit
včera v 17:43

Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit

Bývalý šéf a spoluzakladatel taxislužby Uber Travis Kalanick investuje 150 milionů dolarů (asi tři miliardy Kč) do...
Uber Nemovitosti
EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu
včera v 17:36

EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dokázali v pátek dopoledne v Bruselu odsouhlasit svou společnou představu...
Spojené království Evropská unie
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
včera v 17:00

Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč

Tržby Kofoly v roce 2017 stagnovaly. Základní ekonomický ukazatel EBITDA dosáhl 950 milionů Kč, poklesl tedy o 10,7 %...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Potraviny
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu ztrácely

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování navázal na čtvrteční sestup a zakončil seanci se ztrátou 0,98...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický
včera v 16:03

Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat
včera v 15:39

Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat

Americký Fed dosáhl - nebo je velmi blízko dosažení - svých cílů ohledně inflace a nezaměstnanosti, řekl v pátek šéf...
Fed Úrokové sazby
Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu
včera v 15:09

Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair začne provozovat lety z několika evropských měst na Ukrajinu. Na...
Ukrajina Doprava
Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu
včera v 14:52

Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu

Řecko dokončilo prodej svého podílu 67 procent v přístavu Soluň, který je druhým největším přístavem v zemi. Novým...
Řecko Privatizace