Co musíte ráno vědět (11. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (11. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí loňského roku a co bude novou dominantou Dubaje? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA

Americké akcie po výraznějším poklesu v úvodu středeční obchodní seance napravily většinu ztrát a index Dow se krátce dostal do kladného teritoria, nakonec ale hlavní indexy mírně ztratily. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to znamená první denní pokles v roce 2018. Index Dow odepsal 0,07 % na 25 369,13 bodu, S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 748,23 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,14 % na 7 153,57 bodu. V mírném plusu zakončily den pouze sektory financí a energetiky, ostatní odvětví v čele s veřejnými službami, telekomunikacemi a technologiemi ztrácela. Index volatility VIX v úvodu seance vzrostl k 10,8 bodu, nakonec ale navzdory poklesu cen akcií klesl o 2,58 % na 9,82 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA atakoval během dne hladinu 2,60 %, ale nakonec přidal jen necelé čtyři bazické body na 2,5568 %. Bitcoin mírně ztrácel, ale například bitcoin cash přidal přes deset procent a ethereum bezmála pět.

Goldman Sachs: Investování bude letos náročnější disciplína. Jak toho využít?
Podle investiční banky Goldman Sachs v letošním roce vzroste volatilita, což aktivním investorům nabídne nové příležitosti. Kde hledat ty potenciálně nejzajímavější?
Výsledková sezóna: Tyto akcie po zveřejnění čísel kolísají nejvíce
Které tituly v reakci na oznámení firemních hospodářských výsledků nejvíce kolísají? Podívejte se na průměrnou změnu ceny akcií amerických firem v seanci následující po zveřejnění hospodářských údajů od roku 2001.

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie bank však stouply

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři se soustředili zejména na rostoucí ceny ropy, americká makrodata a na hospodářské výsledky několika velkých firem. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,38 % na 398,6 bodu, když v negativním pásmu uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 získal 0,23 % na 7 748,51 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 5 504,68 bodu a německý DAX klesl o 0,78 % na 13 281,34 bodu. Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, který odepsal necelá dvě procenta. Dolů jej stáhl švédský operátor Tele2, jehož akcie se propadly o více než 7 % kvůli obavám investorů ze slabých hospodářských výsledků společnosti. Proti trendu šly naopak bankovní akcie, jež podpořila nová doporučení na některé tituly. Britská Metro Bank získala více než 4 %, německá Commerzbank si polepšila o více než 5 %.

Firmy na burze podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost
Firmy obchodované na burze podléhají tlaku na dodávání dobrých čtvrtletních hospodářských výsledků. Jde to na úkor dlouhodobých cílů a výkonů těchto společností, připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza ve středu klesla, dařilo se ale likérce Stock Spirits

Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX odepsal 0,25 % na 1 101,73 bodu. Dolů trh táhly ČEZ a Komerční banka, proti trendu šly Stock Spirits, Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 584 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (-1,17 %). Nejvýraznější ztrátu zaznamenala O2 Czech Republic (-1,43 %). V červených číslech seanci zakončily také například Komerční banka (-0,96 %), MONETA Money Bank (-0,85 %) a VIG (-0,21 %). Dařilo se naopak Stock Spirits (+2,21 %), Erste Group Bank (+1,46 %) a Philip Morris ČR (+0,36 %).

ANKETA: Kandidáti na prezidenta a ekonomika
Kandidáti na prezidenta ČR odpovídali na otázky týkající se zavedení eura, výše daní, snižování zadluženosti, zvyšování minimální mzdy a důchodů nebo jmenování členů rady České národní banky. Kandidáti na otázky odpovídali již na začátku listopadu 2017, současný prezident Miloš Zeman odpovědi nedodal.

4. Očekávané události

V Evropě ve čtvrtek vyjdou italské a české maloobchodní tržby, řecká nezaměstnanost, průmyslová výroba v eurozóně, portugalská inflační statistika a také zápis z posledního zasedání ECB. Spojené státy se pochlubí indexem výrobních cen a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada zveřejní index cen nových domů. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví šéf newyorského Fedu William Dudley. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní společnost Delta Air Lines. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2017 vzrostla meziročně o 5 %, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Meziroční růst hrubého domácího produktu byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 %. První odhad vývoje loňského HDP statistici zveřejní 16. února.

6. Inflace v Česku loni dosáhla 2,5 %, nejvyšší úrovně za pět let

Spotřebitelské ceny v ČR loni v průměru stouply o 2,5 %, což je nejvíce za posledních pět let. Ve středu to uvedl Český statistický úřad. V prosinci meziroční inflace zpomalila na 2,4 % z listopadových 2,6 %.

7. Růst globální ekonomiky letos podle Světové banky zrychlí na 3,1 %

Růst globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,1 %, a vykáže tak nejlepší výsledek za sedm let. V úterý to předpověděla Světová banka, která tak o 0,3 procentního bodu zlepšila svou červnovou prognózu. Hospodářský růst za loňský rok odhaduje na 3 %. Podle banky letos potáhnou růst zejména rozvíjející se trhy, varovala ale před nadměrným zvyšováním úrokových sazeb, růstem protekcionismu a geopolitickými tlaky.

8. Situace řeckých bank se zlepšila, ECB snižuje nouzové financování

Evropská centrální banka snížila strop nouzového financování řeckých bank o 2,8 miliardy na 22 miliard eur. Ve středu to oznámila řecká centrální banka, přes kterou finanční domy pomoc čerpají. Snížení stropu odráží zlepšenou likviditu v řeckém bankovnictví, zohledňuje tok vkladů soukromého sektoru a přístup bank na finanční trhy. Strop financování je platný do 7. února včetně.

9. Lufthansa se vrátila na post největších evropských aerolinek

Německá společnost Lufthansa se v loňském roce vrátila na pozici největšího leteckého přepravce v Evropě z hlediska počtu cestujících. Firma ve středu oznámila, že loni přepravila rekordních 130 milionů pasažérů, což je o 18,6 % více než v roce předchozím. Předstihla tak irského konkurenta Ryanair, který vykázal nárůst o desetinu na 129 milionů cestujících.

10. Berkshire Hathaway jmenovala do správní rady dva možné Buffettovy nástupce

Investiční společnost Berkshire Hathaway jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji úspěšně otestovali základy pro novou nejvyšší stavbu

V Dubaji, kde stojí nejvyšší stavba světa Burdž Chalífa, s úspěchem otestovali základy pro novou věž, která posune rekord o 100 metrů. Úspěšným testem základů se uzavřely projekční přípravy stavby Dubai Creek Tower, která vznikne v přístavu.

Základy nové věže mají být hluboké přes 70 metrů a stavba by měla být dokončena před zahájením dubajského expa v roce 2020. Monitorování základů, které mají unést budovu, jež bude vystavěna kolem centrálního pilíře ukotveného sítí ocelových lan, trvalo rok.

Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls a inspirací tvaru je podle zástupce firmy Emaar liliový květ a minaret.

Věž bude stát jen několik minut jízdy od dubajského mezinárodního letiště. Několik jejích pater poskytne vyhlídku na přístav i město. V dalších poschodích budou obchody a hotel. Poblíž vznikne vůbec největší nákupní středisko, které postaví rovněž firma Emaar, a také sídliště pro 470 000 lidí, jehož výstavba již začala.

Apple umožní uživatelům vypnout zpomalování telefonů iPhone
před 36 minutami

Apple umožní uživatelům vypnout zpomalování telefonů iPhone

Americká společnost Apple umožní zákazníkům vypnout omezení výkonu chytrých telefonů iPhone, které má podle ní...
Apple Americké akcie Mobilní telefony
Fortuna zvyšuje výhled hospodaření za rok 2017
Fortuna zvyšuje výhled hospodaření za rok 2017
před hodinou

Fortuna zvyšuje výhled hospodaření za rok 2017

Management společnosti Fortuna ve středu v podvečer překvapil zvýšením svého výhledu hospodaření za loňský rok....
Fortuna Akcie ČR Sázky a hazard
Švýcarsko zvažuje, že zruší anonymní akcie
09:28

Švýcarsko zvažuje, že zruší anonymní akcie

Známá švýcarská diskrétnost v oblasti finančnictví a daní by mohla být dále oslabena. Důvodem je nový plán, který by...
Švýcarsko Finanční sektor Evropské akcie
Apple plánuje postavit v USA druhý firemní kampus
09:25

Apple plánuje postavit v USA druhý firemní kampus

Firma Apple plánuje postavit další firemní kampus ve Spojených státech a najmout v zemi v příštích pěti letech 20 000...
Apple Americké akcie
Růst čínské ekonomiky loni zrychlil na 6,9 procenta
09:22

Růst čínské ekonomiky loni zrychlil na 6,9 procenta

Růst čínské ekonomiky v loňském roce zrychlil na 6,9 procenta z předloňských 6,7 procenta, což bylo nejpomalejší...
Čína HDP
PSA hodlá od roku 2025 nabízet u všech modelů elektrickou verzi
09:17

PSA hodlá od roku 2025 nabízet u všech modelů elektrickou verzi

Francouzská automobilka PSA hodlá od roku 2025 nabízet u všech svých modelů variantu s elektrickým pohonem. Uvedl to...
Auta Evropské akcie
Exportéři: Český vývoz byl loni 4,2 bilionu Kč, letos růst zvolní
09:12

Exportéři: Český vývoz byl loni 4,2 bilionu Kč, letos růst zvolní

Export českých firem se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu korun, což bylo meziročně o pět procent víc. Kvůli...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
Americké akcie nejsou k zastavení, ve středu hlavní indexy přidaly…
Americké akcie nejsou k zastavení, ve středu hlavní indexy přidaly…
včera v 22:00

Americké akcie nejsou k zastavení, ve středu hlavní indexy přidaly procento

Americké akciové indexy posílily ve středu zhruba o procento. Výsledková sezóna začala solidně, náladu navíc podpořil...
Americké akcie Shrnutí obchodování v ČR
Rusko si chce letos půjčit méně peněz, čeká nižší deficit
včera v 21:00

Rusko si chce letos půjčit méně peněz, čeká nižší deficit

Rusko si chce letos půjčit méně peněz než v loňském roce, protože očekává nižší rozpočtový deficit a vyšší příjmy z...
Rusko Emerging Markets Deficit rozpočtu
EBRD loni investovala 9,7 miliardy eur do 412 projektů
včera v 19:41

EBRD loni investovala 9,7 miliardy eur do 412 projektů

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) loni investovala rekordní objem finančních prostředků. Podle předběžných...
Banky Evropské banky Investice
Europoslanci vykládají rozdílně změny v energetické politice EU
včera v 19:20

Europoslanci vykládají rozdílně změny v energetické politice EU

Zcela opačně si někteří čeští europoslanci vykládají důsledky středečního hlasování Evropského parlamentu o...
Evropská unie Energetika
Turecký soud dal zelenou přehradě, jež zaplaví cenné památky
včera v 19:02

Turecký soud dal zelenou přehradě, jež zaplaví cenné památky

Turecký ústavní soud zamítl stížnost na stavbu kontroverzní přehrady na jihovýchodě země. Odstranil tak poslední...
Turecko Infrastruktura
Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie Burberry se…
Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie Burberry se…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie Burberry se propadly o více než 9 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koruna je k euru nejsilnější za téměř pět let, zpevnila i k dolaru
včera v 17:30

Koruna je k euru nejsilnější za téměř pět let, zpevnila i k dolaru

Česká měna k euru ve středu zpevnila na nejsilnější úroveň za téměř pět let, odpoledne nakrátko prolomila hranici 25...
Česká koruna Euro Americký dolar
Děripaska má zájem o největší ruskou uhelnou elektrárnu
včera v 17:04

Děripaska má zájem o největší ruskou uhelnou elektrárnu

Ruský miliardář Oleg Děripaska má zájem o koupi největší ruské uhelné elektrárny Reftinskaja od společnosti Enel...
Rusko Energetika Uhlí a koks
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, klesla však většina…
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, klesla však většina…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, klesla však většina finančních titulů

Pražská burza ve středu popáté v řadě uzavřela v zelených číslech, když si index PX připsal 0,06 % na 1 115,63 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Slovinsko loni snížilo rozpočtový deficit na 0,8 procenta HDP
včera v 16:18

Slovinsko loni snížilo rozpočtový deficit na 0,8 procenta HDP

Slovinsko loni snížilo rozpočtový deficit na 332 milionů eur, což bylo 0,8 procenta hrubého domácího produktu. O rok...
Slovinsko Rozpočet Deficit rozpočtu