Co musíte ráno vědět (11. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (11. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí loňského roku a co bude novou dominantou Dubaje? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA

Americké akcie po výraznějším poklesu v úvodu středeční obchodní seance napravily většinu ztrát a index Dow se krátce dostal do kladného teritoria, nakonec ale hlavní indexy mírně ztratily. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to znamená první denní pokles v roce 2018. Index Dow odepsal 0,07 % na 25 369,13 bodu, S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 748,23 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,14 % na 7 153,57 bodu. V mírném plusu zakončily den pouze sektory financí a energetiky, ostatní odvětví v čele s veřejnými službami, telekomunikacemi a technologiemi ztrácela. Index volatility VIX v úvodu seance vzrostl k 10,8 bodu, nakonec ale navzdory poklesu cen akcií klesl o 2,58 % na 9,82 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA atakoval během dne hladinu 2,60 %, ale nakonec přidal jen necelé čtyři bazické body na 2,5568 %. Bitcoin mírně ztrácel, ale například bitcoin cash přidal přes deset procent a ethereum bezmála pět.

Goldman Sachs: Investování bude letos náročnější disciplína. Jak toho využít?
Podle investiční banky Goldman Sachs v letošním roce vzroste volatilita, což aktivním investorům nabídne nové příležitosti. Kde hledat ty potenciálně nejzajímavější?
Výsledková sezóna: Tyto akcie po zveřejnění čísel kolísají nejvíce
Které tituly v reakci na oznámení firemních hospodářských výsledků nejvíce kolísají? Podívejte se na průměrnou změnu ceny akcií amerických firem v seanci následující po zveřejnění hospodářských údajů od roku 2001.

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie bank však stouply

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři se soustředili zejména na rostoucí ceny ropy, americká makrodata a na hospodářské výsledky několika velkých firem. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,38 % na 398,6 bodu, když v negativním pásmu uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 získal 0,23 % na 7 748,51 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 5 504,68 bodu a německý DAX klesl o 0,78 % na 13 281,34 bodu. Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, který odepsal necelá dvě procenta. Dolů jej stáhl švédský operátor Tele2, jehož akcie se propadly o více než 7 % kvůli obavám investorů ze slabých hospodářských výsledků společnosti. Proti trendu šly naopak bankovní akcie, jež podpořila nová doporučení na některé tituly. Britská Metro Bank získala více než 4 %, německá Commerzbank si polepšila o více než 5 %.

Firmy na burze podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost
Firmy obchodované na burze podléhají tlaku na dodávání dobrých čtvrtletních hospodářských výsledků. Jde to na úkor dlouhodobých cílů a výkonů těchto společností, připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza ve středu klesla, dařilo se ale likérce Stock Spirits

Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX odepsal 0,25 % na 1 101,73 bodu. Dolů trh táhly ČEZ a Komerční banka, proti trendu šly Stock Spirits, Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 584 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (-1,17 %). Nejvýraznější ztrátu zaznamenala O2 Czech Republic (-1,43 %). V červených číslech seanci zakončily také například Komerční banka (-0,96 %), MONETA Money Bank (-0,85 %) a VIG (-0,21 %). Dařilo se naopak Stock Spirits (+2,21 %), Erste Group Bank (+1,46 %) a Philip Morris ČR (+0,36 %).

ANKETA: Kandidáti na prezidenta a ekonomika
Kandidáti na prezidenta ČR odpovídali na otázky týkající se zavedení eura, výše daní, snižování zadluženosti, zvyšování minimální mzdy a důchodů nebo jmenování členů rady České národní banky. Kandidáti na otázky odpovídali již na začátku listopadu 2017, současný prezident Miloš Zeman odpovědi nedodal.

4. Očekávané události

V Evropě ve čtvrtek vyjdou italské a české maloobchodní tržby, řecká nezaměstnanost, průmyslová výroba v eurozóně, portugalská inflační statistika a také zápis z posledního zasedání ECB. Spojené státy se pochlubí indexem výrobních cen a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada zveřejní index cen nových domů. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví šéf newyorského Fedu William Dudley. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní společnost Delta Air Lines. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2017 vzrostla meziročně o 5 %, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Meziroční růst hrubého domácího produktu byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 %. První odhad vývoje loňského HDP statistici zveřejní 16. února.

6. Inflace v Česku loni dosáhla 2,5 %, nejvyšší úrovně za pět let

Spotřebitelské ceny v ČR loni v průměru stouply o 2,5 %, což je nejvíce za posledních pět let. Ve středu to uvedl Český statistický úřad. V prosinci meziroční inflace zpomalila na 2,4 % z listopadových 2,6 %.

7. Růst globální ekonomiky letos podle Světové banky zrychlí na 3,1 %

Růst globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,1 %, a vykáže tak nejlepší výsledek za sedm let. V úterý to předpověděla Světová banka, která tak o 0,3 procentního bodu zlepšila svou červnovou prognózu. Hospodářský růst za loňský rok odhaduje na 3 %. Podle banky letos potáhnou růst zejména rozvíjející se trhy, varovala ale před nadměrným zvyšováním úrokových sazeb, růstem protekcionismu a geopolitickými tlaky.

8. Situace řeckých bank se zlepšila, ECB snižuje nouzové financování

Evropská centrální banka snížila strop nouzového financování řeckých bank o 2,8 miliardy na 22 miliard eur. Ve středu to oznámila řecká centrální banka, přes kterou finanční domy pomoc čerpají. Snížení stropu odráží zlepšenou likviditu v řeckém bankovnictví, zohledňuje tok vkladů soukromého sektoru a přístup bank na finanční trhy. Strop financování je platný do 7. února včetně.

9. Lufthansa se vrátila na post největších evropských aerolinek

Německá společnost Lufthansa se v loňském roce vrátila na pozici největšího leteckého přepravce v Evropě z hlediska počtu cestujících. Firma ve středu oznámila, že loni přepravila rekordních 130 milionů pasažérů, což je o 18,6 % více než v roce předchozím. Předstihla tak irského konkurenta Ryanair, který vykázal nárůst o desetinu na 129 milionů cestujících.

10. Berkshire Hathaway jmenovala do správní rady dva možné Buffettovy nástupce

Investiční společnost Berkshire Hathaway jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji úspěšně otestovali základy pro novou nejvyšší stavbu

V Dubaji, kde stojí nejvyšší stavba světa Burdž Chalífa, s úspěchem otestovali základy pro novou věž, která posune rekord o 100 metrů. Úspěšným testem základů se uzavřely projekční přípravy stavby Dubai Creek Tower, která vznikne v přístavu.

Základy nové věže mají být hluboké přes 70 metrů a stavba by měla být dokončena před zahájením dubajského expa v roce 2020. Monitorování základů, které mají unést budovu, jež bude vystavěna kolem centrálního pilíře ukotveného sítí ocelových lan, trvalo rok.

Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls a inspirací tvaru je podle zástupce firmy Emaar liliový květ a minaret.

Věž bude stát jen několik minut jízdy od dubajského mezinárodního letiště. Několik jejích pater poskytne vyhlídku na přístav i město. V dalších poschodích budou obchody a hotel. Poblíž vznikne vůbec největší nákupní středisko, které postaví rovněž firma Emaar, a také sídliště pro 470 000 lidí, jehož výstavba již začala.

CEFC stahuje žádost o zvýšení podílu v J&T, má dalšího akcionáře
před 7 minutami

CEFC stahuje žádost o zvýšení podílu v J&T, má dalšího akcionáře

Skupina CEFC s ohledem na změnu v akcionářské struktuře stahuje žádost o navýšení svého podílu ve skupině J&T Finance...
J&T Čína Fúze a akvizice
Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován, z CEFC odejde
před 22 minutami

Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován, z CEFC odejde

Zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, že šéf CEFC a poradce prezidenta...
Čína Česká republika Politika
Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, akcie Monety Money Bank…
Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, akcie Monety Money Bank…
před 36 minutami

Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, akcie Monety Money Bank však zdražily zhruba o 1,3 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, když index PX odepsal 0,16 % na 1 116,69 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínský konglomerát HNA údajně prodá nemovitosti za 2,2 miliardy dolarů
před hodinou

Čínský konglomerát HNA údajně prodá nemovitosti za 2,2 miliardy dolarů

Zadlužený čínský konglomerát HNA Group plánuje podle zdrojů agentury Bloomberg prodat své nemovitosti v Číně v...
Čína Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (19. března)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (19. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
V lednu přibylo v ČR 1 980 firem a 2 000 podnikatelů
15:41

V lednu přibylo v ČR 1 980 firem a 2 000 podnikatelů

V lednu 2018 přibylo v Česku 1 980 obchodních společností a téměř 2 000 podnikatelů. Počet firem poprvé v historii...
Česká republika Byznys a podnikání
Křetínského EP Energy Trading začala nabízet energie jako epet
15:17

Křetínského EP Energy Trading začala nabízet energie jako epet

Společnost EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského začala nabízet...
EPH Energetika Česká republika
Polský PGNiG se dohodl na spolupráci při těžbě plynu v Pákistánu
14:59

Polský PGNiG se dohodl na spolupráci při těžbě plynu v Pákistánu

Polský státní plynárenský podnik PGNiG hodlá zvyšovat těžbu zemního plynu v Pákistánu. Dohodl se proto, že bude...
Polsko Zemní plyn Komodity
Akcie firem Hyundai a Kia zasáhlo vyšetřování potíží s airbagy
14:19

Akcie firem Hyundai a Kia zasáhlo vyšetřování potíží s airbagy

Akcie největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor a její sesterské společnosti Kia Motors v pondělí výrazně...
Auta Asijské akcie Jižní Korea
Japonský soud zamítl žalobu na stavbu jaderné elektrárny
14:00

Japonský soud zamítl žalobu na stavbu jaderné elektrárny

Soud v severním Japonsku v pondělí zamítl žalobu, která měla zastavit výstavbu jaderné elektrárny. Oznámila to...
Japonsko Energetika Jaderná energetika
Paul Jacobs se nevrátí do funkce výkonného předsedy správní rady…
13:40

Paul Jacobs se nevrátí do funkce výkonného předsedy správní rady Qualcommu

Bývalý šéf amerického výrobce čipů Qualcomm Paul Jacobs nebude znovu nominován na pozici výkonného předsedy správní...
Americké akcie Management
Bagdád poslal Kurdům peníze na výplatu mezd zaměstnancům správy
13:18

Bagdád poslal Kurdům peníze na výplatu mezd zaměstnancům správy

Irácká vláda uvolnila peníze na výplatu mezd zaměstnancům kurdské regionální vlády. Do plateb jsou zahrnuty i peníze...
Irák Blízký a Střední východ Platy a osobní ohodnocení
Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš
Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš
12:58

Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš

Při případném dělení energetické společnosti ČEZ si vláda musí pohlídat, aby kromě výroby zůstaly státu také...
ČEZ Akcie ČR Politika
Čínským vicepremiérem pro ekonomiku byl jmenován přítel prezidenta…
11:46

Čínským vicepremiérem pro ekonomiku byl jmenován přítel prezidenta Liou Che

Novým guvernérem čínské centrální banky byl v pondělí jmenován dosavadní viceguvernér I Kang. Vyslání tohoto ekonoma,...
Čína Centrální banky Politika
Bitcoin v úvodu týdne roste zhruba o 6 %
11:30

Bitcoin v úvodu týdne roste zhruba o 6 %

Nejpopulárnější digitální měna bitcoin se v pondělí odrazila od nedělního poklesu na 7 400 USD za jednotku a vrátila...
Kryptoměny Bitcoin
Přebytek obchodní bilance eurozóny v lednu klesl
11:00

Přebytek obchodní bilance eurozóny v lednu klesl

Bilance zahraničního obchodu eurozóny vykázala za leden přebytek 19,9 miliardy eur. Poté, co v prosinci dosáhl...
Eurozóna Mezinárodní obchod Evropská ekonomika
Apple vyvíjí vlastní obrazovku microLED
Apple vyvíjí vlastní obrazovku microLED
10:46

Apple vyvíjí vlastní obrazovku microLED

Americká společnost Apple vyvíjí vlastní microLED obrazovky využívající elektroluminiscenční diody, které se mají...
Apple Americké akcie Technologie