Co musíte ráno vědět (12. března)
|

Co musíte ráno vědět (12. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jaký osud čeká cenné papíry Fortuny a proč vám v posledních týdnech možná pěkně zavařil váš budík? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek díky datům z trhu práce výrazně zpevnily, index Nasdaq Composite stanovil nový rekord

Americké akcie v pátek výrazně posílily, technologický index Nasdaq Composite se dokonce vyšplhal na nové rekordní maximum. Náladu investorů podpořily nejnovější údaje o vývoji situace na americkém trhu. Index Dow si připsal 1,77 % na 25 335,74 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,74 % na 2 786,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,79 % na nové absolutní maximum 7 560,81 bodu. Index volatility VIX se snížil o 11,49 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,894 %. V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory, nejlépe si vedly finanční odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví. Pouze mírně naopak stouply sektor veřejných služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 3,54 % a Nasdaq Composite posílil o 4,17 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci napravují únorové ztráty

Americké akcie: Toto jsou nejsilnější tituly letošního roku

2. Evropské burzy v pátek převážně rostly, za celý týden akcie zpevnily o zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investory pozitivně překvapila zpráva o situaci na trhu práce USA. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,43 % na 378,24 bodu, za celý týden si pak připsal 3,05 %. Britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 224,51 bodu (za celý týden +2,11 %) a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % na 5 274,40 bodu (za celý týden +2,58 %), německý DAX naopak přišel o 0,07 % na 12 346,68 bodu (za celý týden +3,63 %).

Zdanění korporací v EU: Nový začátek dlouhého výletu

Jak těžit z brexitu? Litva inspiruje

3. Pražská burza v pátek stoupla zhruba o půl procenta, za celý týden přidala 1,6 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX zpevnil o 0,49 % na 1 123,60 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry polostátní společnosti ČEZ a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 555 miliony korun průměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,6 %.

Jak připravit rodinnou firmu na generační výměnu aneb Klony se nerodí

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na pondělí Japonsko zveřejní předběžnou únorovou statistiku strojních objednávek a odpoledne na trh Spojené státy pošlou únorovou bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky představí v Evropě energetická společnost Innogy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Penta zvýšila svůj podíl ve Fortuně na téměř 96 %, může vytěsnit zbývající minoritní akcionáře

Společnost Penta Investments získala od minoritního akcionáře sázkové kanceláře Fortuna, firmy Franklin Templeton Investments, všechny jeho akcie podniku, a zvýšila tím svůj podíl ve Fortuně na 95,8 %. Může tedy vytěsnit ostatní minoritní akcionáře. Templeton vlastnil zhruba 10,6 % akcií, a byl tak největším menšinovým akcionářem.

6. Modrzejewski skončil v čele Unipetrolu, nahradí ho Zdziarski

Dozorčí rada petrochemické společnosti Unipetrol odvolala předsedu představenstva firmy Andrzeje Modrzejewského. Ve funkci ho nahradí Krzysztof Zdziarski. Oznámil to mluvčí společnosti Pavel Kaidl.  Modrzejewski podle Kaidla skončil také jako generální ředitel Unipetrolu. Kromě Modrzejewského končí v představenstvu i Robert Małłek. Novými členy vedení budou od příštího týdne Maciej Andrzej Libiszewski a Katarzyna Wośová. Novým místopředsedou představenstva je jeho dosavadní člen Tomasz Wiatrak.

7. Americká ekonomika v únoru vytvořila 313 tisíc pracovních míst, tempo růstu mezd kleslo na 2,6 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu (revidováno z 200 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

8. Evropští oceláři varují, že americká cla na ocel poškodí EU i USA

Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku za kontraproduktivní. Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp či Tata Steel Europe, v tiskové zprávě varovalo, že krok poškodí ekonomiky USA i Evropské unie.

9. Meziroční inflace v ČR v únoru klesla na 1,8 %, průměrná mzda je 31 646 Kč

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru meziročně vzrostly o 1,8 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. V pátek o tom informoval Český statistický úřad. Meziroční inflace se tak snížila čtvrtý měsíc za sebou. Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila. ČSÚ zveřejnil také zprávu o vývoji mezd. Průměrná mzda v ČR se podle ní v čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 8 % na 31 646 Kč, což je o 2 337 Kč více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl meziročně o 5,3 %.

10. Inflace v Číně stoupla v listopadu nejvýše za čtyři roky

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Číně zrychlilo v únoru na 2,9 % z lednových 1,5 %. Byl to nejvyšší růst od listopadu 2013. Přispěly k tomu hlavně vyšší ceny potravin v souvislosti s oslavami nového lunárního roku. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil čínský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Balkánské spory odnáší celá Evropa

Spor mezi Kosovem a Srbskem je údajně příčinou toho, že velké množství radiobudíků nebo hodin v mikrovlnných troubách jde už několik týdnů až o šest minut pozadu. Postiženo je podle agentury DPA 25 zemí Evropy.

Evropské sdružení provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E upozorňuje, že politické rozmíšky mezi balkánskými zeměmi zapříčinily nedostatečné zásobení přenosové sítě elektřinou a odchylky ve frekvenci střídavého proudu. ENTSO-E vyzvalo k urychlenému řešení situace i na politické úrovni, jinak prý bude riziko odchylek trvat.

Jednoduché radiobudíky nebo kuchyňské hodiny využívají minimálních odchylek od konstantní síťové frekvence k propočtům času. V Evropě má elektrický proud tradičně frekvenci téměř přesně 50 hertzů. Silnější odchylky způsobené například příliš vysokou nebo příliš nízkou spotřebou elektřiny se snaží distributoři vyrovnávat. Frekvence zpravidla kolísá o několik setin hertze, což hodinám slouží k udávání taktu, vysvětluje DPA.

Zpožďování některých elektrických měřičů času se týká i Česka, potvrdila mluvčí tuzemského provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Podle Klímové může mít pokles frekvence napětí vliv pouze na hodiny řízené frekvencí elektrického proudu, nepostihuje tedy například mobily ani počítače. "K nařízení hodin na správný čas dojde automaticky v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas vyrovnají. Tento proces bude trvat několik týdnů, je řízen pravidly synchronní zóny kontinentální Evropy. Předpokladem je, že všichni členové sdružení ENTSO-E v kontinentální části Evropy budou striktně plnit své závazky," podotkla.

Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989. "Tehdy bylo velkým hitem přivážet si malé domácí radiobudíky z NDR a ty byly řízeny právě frekvencí v síti. S ohledem na to, že tehdy frekvence v síti kolísala, tak i tyto budíky se buď předcházely, nebo zpožďovaly, a to i o desítky minut. To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropskou soustavou, kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy, včetně frekvence," dodal.

Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo…
Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo zejména energetickým titulům

Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Google hodlá vynaložit 300 milionů USD na podporu zpravodajství
včera v 22:12

Google hodlá vynaložit 300 milionů USD na podporu zpravodajství

Americký internetový gigant Google hodlá během příštích tří let vynaložit 300 milionů dolarů na iniciativu, která má...
Alphabet (Google) Zpravodajství Média
Chodkyně usmrcená autopilotem Uberu prý nečekaně vešla před vůz
včera v 22:04

Chodkyně usmrcená autopilotem Uberu prý nečekaně vešla před vůz

Videozáznam smrtelné nehody, při níž samořízený vůz firmy Uber zabil v noci na pondělí v americkém státě Arizona...
Uber Doprava Auta
Představitelé G20 potvrdili závazek bojovat s protekcionismem
včera v 19:21

Představitelé G20 potvrdili závazek bojovat s protekcionismem

Finanční představitelé skupiny největších ekonomik světa G20 v úterý potvrdili svůj závazek bojovat s protekcionismem...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod
Škoda Auto se s odbory stále nedohodla na růstu mezd
včera v 18:20

Škoda Auto se s odbory stále nedohodla na růstu mezd

Vyjednávací tým automobilky Škoda Auto se dosud s odboráři nedohodl na přijatelném růstu mezd zaměstnanců. Obě strany...
Volkswagen Česká republika Odbory
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, když se investoři soustředili na výsledky několika...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Soud nařídil Uberu přerušit aktivity v Egyptě
včera v 17:38

Soud nařídil Uberu přerušit aktivity v Egyptě

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies musí podle soudního rozhodnutí přerušit své aktivity...
Uber Egypt
EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wifi na veřejných místech
včera v 17:04

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wifi na veřejných místech

Evropská komise v úterý otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci...
Evropská unie Internet
Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily…
Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily zhruba o 1,5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 120,78 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v Rosněfti CEFC
včera v 16:17

Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v Rosněfti CEFC

Švýcarská těžební společnost Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v ruské Rosněfti čínské CEFC. Dohodu podle...
Švýcarsko Rusko Ropa
V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva
V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva
včera v 15:40

V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva

V reaktoru odstaveného druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany v úterý energetici dokončili výměnu pětiny jaderného...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (20. března)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého…
včera v 14:23

Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého impéria

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál pár týdnů po svém propuštění z vazby v rijádském hotelu Ritz-Carlton znovu hledá...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Investice
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
včera v 14:05

Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii

Švýcarská těžařská společnost Glencore koupí od firmy Rio Tinto část jejího uhelného majetku v Austrálii za 1,7...
Švýcarsko Těžba Fúze a akvizice
V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank
včera v 13:48

V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank

Konsorcium investorů v čele se společností Dubai Investments se chystá otevřít islámský finanční ústav Arkan Bank s...
Blízký a Střední východ Banky
Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit
včera v 13:16

Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit

Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření...
Bitcoin Kryptoměny Daně