Co musíte ráno vědět (20. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak vidí ČEZ budoucnost uhelných zdrojů v Česku a kolik přátel má Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu převážně oslabily, energetické tituly klesly pod tíhou levnější ropy

Americké akcie ve středu převážně oslabovaly, částečně kvůli propadu cen ropy, který dolehl na energetické podniky. Akcie počítačového obra IBM pak stáhly dolů neuspokojivé čtvrtletní tržby. Na devizových trzích mírně zpevnil dolar. Index Dow ztratil 0,58 % a obchodování uzavřel na 20 404,49 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,17 % na 2 338,17 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,23 % na 5 863,03 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,54 % na 14,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 2,213 %. Nejvýrazněji klesly energetický sektor a odvětví veřejných služeb, mírně v plusu skončily sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví, sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Saxo Bank: 5 hlavních témat druhého čtvrtletí, která mohou hýbat i vašimi penězi

7 znaků medvědího trhu

2. Evropské burzy ve středu i přes nervozitu před francouzskými volbami převážně zpevnily

Evropské akciové trhy ve středeční seanci převážně stouply. Investoři vyhodnocovali zprávy ohledně předčasných voleb v Británii, jejichž konání drtivou většinou schválil britský parlament, a zaměřili se také na dění ve Francii, kde se v neděli uskuteční první kolo prezidentských voleb. Předčasné volby v Británii se uskuteční 8. června a britská premiérka Theresa Mayová od nich očekává silnější mandát pro jednání o brexitu. Libra v reakci na schválení předčasných voleb stoupla na šestiměsíční maximum 1,28 GBP/USD. Britský FTSE 100 odepsal 0,46 % na 7 114,36 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,27 % na 5 003,73 bodu a německý DAX vzrostl o 0,13 % na 12 016,45 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,24 % na 377,24 bodu, v plusu uzavřela většina jeho sektorů. Nahoru jej táhly zejména akcie bank, mezi nimiž vyčnívala španělská Banco Popular (+5,5 %).

Macron, Le Penová, Fillon, nebo Mélenchon: Jak ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb finanční trhy?

Akciové nápady na příští dny: Best Buy a Shell

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, dařilo se však Erste Group Bank

Pražská burza ve středu mírně prohloubila ztrátu z úterní seance, index PX odepsal 0,05 % na 967,54 bodu. Dolů burzu táhly energetická skupina ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank, solidně naopak stouply Erste Group Bank a mediální CME. Objem obchodů byl se 676 miliony Kč mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry Monety Money Bank, jež zlevnily o 1,25 % na 78,80 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Komerční Banka klesla o 1,28 % na 933 Kč, Erste Group Bank vzrostla o 1,7 % na 797,80 Kč a akcie pojišťovny VIG si polepšily o 1,36 % na 595 Kč. V červených číslech zakončila seanci také tabáková firma Philip Morris ČR (-0,09 % na 13 984 Kč), jejíž akcie se ve středu obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu z loňského zisku ve výši 1 000 Kč na akcii (zhruba 7% dividendový výnos).

Jak brexitové hádky ovlivní evropský finanční sektor včetně českých bank? Roli žolíků by mohly hrát Komerční banka a MONETA

Investorský magazín: Dva expertní investorské názory na prahu druhého čtvrtletí

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři v Evropě vyhodnocovat německý a český index cen výrobců a odpoledne se zaměří na zprávu o spotřebitelské důvěře v eurozóně a na údaje z USA. Spojené státy se pochlubí indexem aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru, týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pravidelnou týdenní zprávou o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Výsledky hospodaření v USA představí Blackstone Group, D.R. Horton, KeyCorp, Bank of New York Mellon, Travelers, Philip Morris International, Verizon Communications, Visa nebo Mattel a v Evropě společnosti ABB, Actelion či Unilever a na pražské burze se bude poprvé obchodovat s akciemi Philip Morris ČR bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 1 000 Kč na akcii (zhruba 7% dividendový výnos). Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu uhelné kapacity v ČR

Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu kapacity uhelných zdrojů v Česku. Na středečním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel strategie ČEZ Dávid Hajmán. Nyní je kapacita uhelných elektráren ČEZ v ČR 4 641 megawattů (MW), během dvou desetiletí bude podle Hajmána odstaveno kolem 3 000 MW. V provozu zůstanou pouze nové a modernizované elektrárny v Ledvicích, Prunéřové a Tušimicích a teplárna Mělník, která má dlouhodobě dodávat teplo pro Prahu.

6. Škoda Auto během pěti let v Číně investuje dvě miliardy eur

Škoda Auto spolu s čínskou partnerskou firmou SAIC investuje v příštích pěti letech v Číně dvě miliardy eur. Investice budou směřovat do rozšíření aktuálních modelových řad, například o vozy s alternativními pohony a další vozy kategorie SUV. Škoda to ve středu oznámila na autosalonu v Šanghaji.

7. ČEZ zaznamenal zájem lokálních firem o aktiva v Bulharsku

Energetická skupina ČEZ zaznamenala zájem některých lokálních firem o svá aktiva v Bulharsku. Na středečním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel obchodu ČEZ Pavel Cyrani. Případné zájemce nekonkretizoval. Záměr zmapovat zájem o svá bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má delší dobu problémy s bulharskými úřady. Loni v červenci zahájil ČEZ proti zemi mezinárodní investiční arbitráž.

8. Čína chce podpořit růst snížením daňové zátěže firem

Čína chce snížit v letošním roce daňovou zátěž firem až o 380 miliard jüanů (1,4 bilionu Kč), aby podpořila ekonomický růst. Vyplývá to ze středečního prohlášení vlády.

9. Facebook sází na rozšířenou realitu

Sociální síť Facebook se hodlá nově zaměřit na technologii známou jako rozšířená realita, což je kombinace reálného a digitálního prostředí známá třeba ze hry pro chytré telefony Pokémon Go. Uvedl to na výroční konferenci pro softwarové vývojáře generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.

10. Průměrná sazba hypoték v Česku dále roste, v březnu byla 1,95 %

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu stoupla na 1,95 % z únorových 1,87 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 %. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Americký prezident si na nedostatek přátel nemůže stěžovat