Co musíte ráno vědět (23. března)
|

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na evropských i amerických burzách, jak rozhodlo vedení Bank of England o úrokových sazbách a jak se měří spokojenost nového šéfa Fedu Jeromea Powella? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek prudce oslabily, investoři hodnotili nová cla zaměřená proti Číně

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztratily téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Reagovaly na zprávu, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. To by mělo dopad na celosvětový obchod. Ztrácely především akcie průmyslových firem, dolar posiloval. Index Dow klesl o 2,93 % a uzavřel na 23 957,89 bodu, S&P 500 oslabil o 2,52 % na 2 643,69 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,43 % na 7 166,68 bodu. Dařilo se pouze sektoru veřejných služeb, ostatní hlavní odvětví ztrácela. Index volatility VIX stoupl o 30,68 % na 23,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála šest bazických bodů na 2,8244 %.

Co potřebujete vědět o hrozící obchodní válce
Prezident Trump zavádí clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Sám přiznává, že tím může vyvolat obchodní válku, a s arogancí a hloupostí sobě vlastní tvrdí, že ji určitě vyhraje. Má ale taková válka vůbec vítěze?

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z obchodních válek

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy skončily ve čtvrtek v červených číslech, když investoři reagovali na americké vyhlášení protičínských dovozních cel, na rozhodnutí britské centrální banky neměnit úrokové sazby a později během dne i na slabý začátek obchodování na Wall Street. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,55 %, když všechna odvětví zaznamenala na konci obchodování prudký pokles. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zakončil seanci se ztrátou 1,23 %, francouzský index CAC 40 poklesl o 1,38 % a německý DAX klesl o 1,7 %, což znamenalo nejhorší denní bilanci od 2. března.

Globální inflační tlaky se plíživě blíží
V současném globalizovaném světě může růst mezd v jedné části světa rychle ohrozit vyššími náklady i podniky jinde. Tlak na náklady a mzdy by měl v příštích dvanácti měsících růst, firmy by ale neměly zvyšovat ceny zboží a služeb dramaticky, částečně i díky zdravým rezervám v maržích.

3. Pražská burza odepisovala, největší ztráty utrpěly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,69 % a uzavřel na 1 118,73 bodu při zobchodovaném objemu přes 668 milionů korun. Nejobchodovanější tituly, Erste Group Bank a ČEZ, skončily v červených číslech. Nejvíce se naopak dařilo akciím Vienna Insurance Group a Unipetrolu.

Ekonomika nepíše jen úspěšné příběhy
Česká republika se veze na vlně hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Poslední rok ale nabídl i řadu významných firemních úpadků, ve kterých figurují i velká jména českého podnikatelského světa.

4. Očekávané události

V pátek po skončení obchodování v Praze vydá Kofola ČeskoSlovensko svou výroční zprávu za rok 2017. Za celý rok by firmě měl výrazně narůst jak čistý zisk, tak EBITDA. Dozvíme se také, kolik z celkového českého dluhu drželi ke konci loňského roku zahraniční investoři. Ve světě odstartuje pátek japonská inflace, během dne zaujmou především americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů. Na konci týdne pak společnost Baker Hughes oznámí, kolik je ve Spojených státech aktivních vrtů na těžbu ropy a zemního plynu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka sazby nezměnila, možná vzrostou v květnu

Měnový výbor Bank of England ve čvrtek podle očekávání ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %. Dva z členů výboru však nečekaně hlasovali pro okamžité zvýšení úroků, uvádí se v prohlášení banky. To posiluje očekávání analytiků, že banka zvýší náklady na úvěry již v květnu.

6. Výbuch v kralupské chemičce zabil šest lidí, dva jsou zraněni

Při výbuchu v areálu Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku ve čtvrtek dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli středně těžká zranění.  Záchranáři je přepravili do pražských nemocnic. Vinohradská nemocnice v Praze aktivovala takzvaný traumaplán, který počítal s příjmem většího počtu pacientů.

7. Jak iPhony zkreslují obchodní deficit USA?

Americký prezident Donald Trump často ze svého iPhonu posílá tweety, ve kterých tlačí na Čínu, aby udělala něco pro snížení svého obchodního přebytku 375 miliard USD se Spojenými státy. Bližší pohled na chytré přístroje od Applu však ukazuje, jak jsou tato čísla zkreslená. Přístroje se montují v Číně, odkud jsou dodávány do celého světa. Velká část dílů, ze kterých se sestavují, však pochází od dodavatelů z celého světa.

8. Společnost Pegas Nonwovens za rok 2017 dosáhla EBITDA 44,7 milionu EUR a zlepšila výhled na rok 2018

Výroba za čtvrté čtvrtletí 2017 dosáhla bezmála 29 tisíc tun a byla hlavním důvodem toho, že šlo z hlediska provozního hospodaření pro Pegas Nonwovens o nejsilnější kvartál loňského roku. Meziročně byly výsledky firmy u většiny ukazatelů horší, a to především kvůli vyšším provozním nákladům spojeným se spouštěním nových provozů.

9. Pojišťovnické skupině VIG loni vzrostlo hrubé předepsané pojistné i čistý zisk, společnost navrhuje dividendu 0,9 eura na akcii

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala čistý zisk 297,6 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 9,39 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné tak společnosti stouplo o 3,7 % a zisk se jí zvýšil o 3,4 %. VIG oznámila, že vzhledem k příznivým hospodářským výsledkům navrhuje vyplatit dividendu 0,9 eura na akcii. Ze zisku za rok 2016 vyplatila loni 0,8 eura na akcii.

10. Čínské vyšetřování CEFC má dopad na koupi podílu v Rosněfti

Čínský konglomerát CEFC zaplatil první tranši za koupi podílu v ruské ropné firmě Rosněfť dříve, než policie zatkla šéfa CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Následně konglomerát přerušil veškerou komunikaci. Obchod za 9,1 miliardy dolarů je tak pozastaven, řekly agentuře Reuters tři informované zdroje. Ty neuvádějí, kolik peněz bylo zaplaceno. Podle jednoho z nich ale sám fakt, že část peněz přešla z ruky do ruky, ztěžuje oběma stranám možnost se z obchodu vyvázat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rozzlobený a znechucený

Kde jsou doby, kdy finančníci a novináři hádali podle velikosti kufříku šéfa Fedu Alana Greenspana, zda se bude hýbat s úrokovými sazbami, nebo nebude. Dnes je na to software pracující s rozpoznáváním výrazu tváře. Používá jej firma Prattle, jež zkoumá dění na finančních trzích. Jejími klienty jsou především hedgeové fondy. Prattle pustila svůj sofware na současného šéfa Fedu Jeromea Powella, jenž ve středu strávil 40 minut vysvětlováním, co si jeho instituce myslí o úrokových sazbách. Podle Prattle to není nic pěkného. Během oněch 40 minut vyjadřoval Powellův výraz čtyřikrát radost, pětkrát pohrdání, šestatřicetkrát znechucení a jedenačtyřicetkrát hněv. (A to uvažme, že většinu času strávil čtením vlastních poznámek.) Dobrá zpráva snad je, že se ani jednou nebál.

Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bayer prodá firmě BASF část svých aktivit za 1,7 miliardy eur
včera v 22:05

Bayer prodá firmě BASF část svých aktivit za 1,7 miliardy eur

Německý chemický a farmaceutický obr Bayer se dohodl se skupinou BASF na prodeji části svého zemědělského podnikání...
BASF Bayer Zemědělství
Desítky zemí se zavázaly přitvrdit boj s financováním terorismu
včera v 21:38

Desítky zemí se zavázaly přitvrdit boj s financováním terorismu

Ministři 72 zemí se na konferenci v Paříži zavázali k posílení svých domácích a kolektivních snah v boji proti...
Terorismus
Zisk ruského Gazpromu loni klesl o čtvrtinu
včera v 19:17

Zisk ruského Gazpromu loni klesl o čtvrtinu

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom loni klesl o 25 % na 714 miliard rublů (239,6 miliardy Kč). Výsledky...
Rusko Zemní plyn Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB…
Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB…
včera v 18:15

Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB nepřineslo nic nového

Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční seanci v plusu. Investoři vyhodnocovali sérii firemních hospodářských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bulharsko by se mohlo zapojit do "čekárny" na euro do roka
včera v 17:44

Bulharsko by se mohlo zapojit do "čekárny" na euro do roka

Bulharsko by se mohlo zapojit do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2, který je jakousi dvouletou čekárnou na...
Bulharsko Euro
Auto.cz: Škoda Auto bude část produkce vyrábět v Německu
včera v 17:03

Auto.cz: Škoda Auto bude část produkce vyrábět v Německu

Česká automobilka Škoda Auto bude část produkce vyrábět v německém Osnabrücku, řekl serveru Auto.cz ředitel firmy...
Volkswagen Auta Česká republika
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 18 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 18 miliard krychlových stop

Ze zásob zemního plynu na území Spojených států ubylo v týdnu do 20. dubna 18 miliard krychlových stop. Vylývá to ze...
Americká ekonomika Zemní plyn
Zisk ropné firmy Shell v prvním čtvrtletí vzrostl o 67 %
včera v 16:49

Zisk ropné firmy Shell v prvním čtvrtletí vzrostl o 67 %

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 67 procent na 5,9...
Evropské akcie Ropa Výsledková sezóna
Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie…
Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, index PX stoupl o 0,26 % na 1 124,64 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení…
ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení…
včera v 16:28

ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení měl akcionářům poslat 17,8 miliardy Kč

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před...
ČEZ Energetika Akcie ČR
RWE: Prodej české sítě Innogy neohrozí dohodu s firmou E.ON
včera v 16:24

RWE: Prodej české sítě Innogy neohrozí dohodu s firmou E.ON

Případný prodej aktivit společnosti Innogy v České republice by neohrozil dohodu o rozdělení Innogy, kterou minulý...
RWE Zemní plyn Evropské akcie
Automobilce Fiat Chrysler v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o 60 %
včera v 15:58

Automobilce Fiat Chrysler v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o 60 %

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o téměř 60 procent na 1,02 miliardy...
Evropské akcie Výsledková sezóna