Co musíte ráno vědět (30. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak podle analytiků dopadne čtvrteční zasedání ČNB a co narušilo velbloudí soutěž krásy v Saúdské Arábii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o více než půl procenta, trh vyhlíží rozhodnutí Fedu o sazbách

Akcie ve Spojených státech v pondělí klesly z rekordů, na kterých uzavřely minulý týden. Důvodem byl hlavně propad akcií společnosti Apple po zprávě, která naznačila, že poptávka po přístroji iPhone X slábne. Ztrácely také energetické, realitní a telekomunikační společnosti v reakci na růst výnosů amerických státních dluhopisů. Na devizových trzích zpevňoval dolar. Index Dow oslabil o 0,67 % na 26 439,48 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,67 % a uzavřel na 2 853,53 bodu. Jeho pondělní procentuální pokles byl přitom nejvýraznější za pět měsíců. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,52 % na 7 466,51 bodu. Ztrácely tituly ve všech hlavních odvětvích, nejvíce klesala odvětví energetiky, telekomunikací, veřejných služeb a financí. Index volatility VIX stoupl velice výrazně na 13,82 bodu (+24,73 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři a půl bazického bodu na 2,6955 %. Bitcoin a ethereum shodně odepsaly bezmála 5 %.

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak
Akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu (FANG) se v posledních letech společně s cennými papíry Applu nebo Microsoftu staly symbolem býčího trendu na americkém akciovém trhu. V uplynulých dvou letech ale tyto tituly zaostávaly za čtveřicí neméně zvučných jmen, jakkoli tato nezdobí podobně silné fundamenty. Čím to?
Sazby vs. forex aneb Čeká trhy rok ve znamení dolaru?
Dle předběžných dat zůstala míra jádrové inflace v eurozóně na konci roku 2017 (a potřetí v řadě) pod jedním procentem a inflace celková se vrátila na říjnových 1,4 %. To vše v předvečer snižování tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků.

2. Evropské burzy v úvodu týdne klesly, dařilo se však technologickému sektoru

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a vyhlíželi dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začíná v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 399,79 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 671,53 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 5 521,59 bodu a německý DAX klesl o 0,12 % na 13 324,48 bodu. Proti trendu šel v pondělí technologický sektor, který nahoru táhl výrobce čipů Austria Microsystems, jenž v pondělí oznámil, že za loňský rok téměř zdvojnásobil tržby. Akcie společnosti zdražily o necelých 17 %.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět
Mottem letošního setkání v Davosu byla pospolitost v rozpadajícím se světě, namísto toho ovšem tradiční švýcarský dýchánek jen potvrdil, jak polarizovaná dnes (také) třída globálních elit je. Symptomatické bylo vystoupení amerického prezidenta, který tradiční vizitku tvůrce a správce globálního režimu vyměnil za navštívenku podomního obchodníka s vlastními zájmy. Tím stvrdil rozpad světa, jak jej známe, se všemi souvisejícími příležitostmi a výzvami. Shrnutí těch nejvýznamnějších, jež v Davosu zazněly, nyní nabízíme.

3. Pražská burza v pondělí nepatrně klesla, nejvíce ztratila Stock Spirits

Pražská burza v pondělí mírně prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX odepsal 0,06 % na 1 131,23 bodu. Dolů burzu stáhly ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, dařilo se naopak Komerční bance a CME. Objem obchodů byl s 507 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry Komerční banky (+0,49 %), další finanční tituly se na směru neshodly (Erste -0,58 %, MONETA -0,54 %, VIG +0,42 %). Nejvyšší zisk si připsala CME (+1,03 %).

Investorský magazín: Přijdou Češi na chuť nájemnímu bydlení?
Úrokové sazby hypoték, stejně jako ceny nemovitostí, letos nejspíše opět porostou. Vlastní bydlení se tak může stát nedostupným pro další skupiny obyvatel. Renesance nájemního bydlení je i proto hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Tržní mix doplňují komerční reality, bitcoin a akcie. Také vám poradíme, jak zatočit s prokrastinací, a závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách, Německo dopoledne přidá index dovozních cen a inflační statistiku, Švýcarsko se pochlubí výsledkem obchodní bilance a eurozóna přidá zprávu o vývoji své ekonomiky a index ekonomického sentimentu. V USA se odpoledne investoři zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní v Evropě SAP nebo Banco Santander a v USA McDonald's, Harley-Davidson, Pfizer, Aetna nebo Electronic Arts. Na pražské burze kvartální hospodářské výsledky představí telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Analytik Milan Vaníček z J&T Banky očekává, že telekomunikační společnost vykáže za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 0,3 %. "Hlavním důvodem pro meziročně nižší tržby je pokles v segmentu domácích fixních linek, který převýšil kladný vývoj v mobilním segmentu," říká Vaníček. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ve čtvrtek podle analytiků zvýší úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zřejmě zvýší úrokové sazby. Základní úroková sazba by tak měla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Vyplývá to z odhadů analytiků pro zasedání bankovní rady ve čtvrtek 1. února. ČNB ve čtvrtek také představí novou makroekonomickou prognózu a následně poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 zveřejní i odhadovaný kurz koruny vůči euru.

ČNB a únorové zvýšení sazeb? (Ne)jasná věc!
Blížící se zasedání ČNB, které se uskuteční 1. února, přinese nejen všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb, ale bude znamenat i návrat k transparentnosti v oblasti zveřejňování makroekonomické prognózy. ČNB se vrátí k praxi před zavedením režimu kurzového závazku v listopadu 2013. Součástí Zprávy o inflaci tak bude nejen kompletní makroekonomická prognóza, ale i její předpoklady včetně modelové trajektorie úrokových sazeb a měnového kurzu, napsal pro Hospodářské noviny hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

6. Globální vlna fúzí a akvizic je nejsilnější od začátku století

Letošní začátek roku je ve znamení nejsilnější globální vlny fúzí a akvizic od internetového boomu v roce 2000. Jejich hodnota se v lednu podle údajů společnosti Dealogic, kterou citoval list Financial Times, zatím vyšplhala na 273 miliard dolarů. Uzavírání obchodů napomáhá důvěra vyvolaná schválením daňové reformy ve Spojených státech, posilování světové ekonomiky a růst akciových trhů, napsal list.

7. V ČR loni ubylo lidí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku

V Česku loni ubylo lidí, kteří žijí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku. Pod hranicí příjmové chudoby bylo oproti roku 2016 zhruba o 50 000 obyvatel méně. I tak se pod ní pohybovalo kolem 970 000 Čechů a Češek, tedy 9,2 %. Výrazně méně pak bylo těch, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a více z devíti položek, jako jsou mimořádný desetitisícový výdaj či pravidelné úhrady nájmu a splátek. Bylo jich o 110 000 méně, tedy kolem 390 000. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu životních podmínek za loňský rok, které zveřejnila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

8. Polsko podle ministra energetiky letos rozhodne o stavbě jaderné elektrárny

Polsko ještě letos rozhodne, zda bude stavět svou první jadernou elektrárnu, aby snížilo emise znečišťující ovzduší a v dlouhodobé perspektivě snížilo závislost na uhlí. V pondělí to ve Varšavě prohlásil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski při zahájení kongresu o energetice a teplárenství Powerpol.

9. ČEZ: Účast Beneše u Zemana nebyla politicky angažovaná

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. V pondělí to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací ČTK byla účast soukromou aktivitou Beneše.

10. Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 1,9 %. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené s aktualizovanou prognózou. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová oficiálně představí nový hospodářský výhled na středeční tiskové konferenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Saúdské Arábii se vybíral nejkrásnější velbloud, soutěž narušily podvody s botoxem

V uplynulém měsíci se v Saúdské Arábii uskutečnil festival zasvěcený velbloudům, jenž poutá pozornost i díky volbě nejkrásnějšího velblouda. Kromě tvaru těla, výšky či umístění hrbu u velbloudů porotci hodnotili také tvar čelisti a velikost pysků. Důraz je přitom kladen na přirozenou krásu zvířat, ze soutěže proto bylo vyřazeno dvanáct velbloudů, kterým se majitelé pomocí botoxu snažili vyplnit pysky.

Podle saúdskoarabského tisku byl dokonce jeden veterinář přistižen při operaci, která měla zvířeti zmenšit uši. Není se čemu divit, majitel vítězného velblouda se stane mediálně známou osobnosti a odnese si také výhru v hodnotě zhruba 32 milionů dolarů.

Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo…
Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně posílily, díky dražší ropě se dařilo zejména energetickým titulům

Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Google hodlá vynaložit 300 milionů USD na podporu zpravodajství
včera v 22:12

Google hodlá vynaložit 300 milionů USD na podporu zpravodajství

Americký internetový gigant Google hodlá během příštích tří let vynaložit 300 milionů dolarů na iniciativu, která má...
Alphabet (Google) Zpravodajství Média
Chodkyně usmrcená autopilotem Uberu prý nečekaně vešla před vůz
včera v 22:04

Chodkyně usmrcená autopilotem Uberu prý nečekaně vešla před vůz

Videozáznam smrtelné nehody, při níž samořízený vůz firmy Uber zabil v noci na pondělí v americkém státě Arizona...
Uber Doprava Auta
Představitelé G20 potvrdili závazek bojovat s protekcionismem
včera v 19:21

Představitelé G20 potvrdili závazek bojovat s protekcionismem

Finanční představitelé skupiny největších ekonomik světa G20 v úterý potvrdili svůj závazek bojovat s protekcionismem...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod
Škoda Auto se s odbory stále nedohodla na růstu mezd
včera v 18:20

Škoda Auto se s odbory stále nedohodla na růstu mezd

Vyjednávací tým automobilky Škoda Auto se dosud s odboráři nedohodl na přijatelném růstu mezd zaměstnanců. Obě strany...
Volkswagen Česká republika Odbory
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, když se investoři soustředili na výsledky několika...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Soud nařídil Uberu přerušit aktivity v Egyptě
včera v 17:38

Soud nařídil Uberu přerušit aktivity v Egyptě

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies musí podle soudního rozhodnutí přerušit své aktivity...
Uber Egypt
EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wifi na veřejných místech
včera v 17:04

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wifi na veřejných místech

Evropská komise v úterý otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci...
Evropská unie Internet
Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily…
Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zlevnily zhruba o 1,5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 120,78 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v Rosněfti CEFC
včera v 16:17

Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v Rosněfti CEFC

Švýcarská těžební společnost Glencore stále počítá s prodejem svého podílu v ruské Rosněfti čínské CEFC. Dohodu podle...
Švýcarsko Rusko Ropa
V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva
V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva
včera v 15:40

V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva

V reaktoru odstaveného druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany v úterý energetici dokončili výměnu pětiny jaderného...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (20. března)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého…
včera v 14:23

Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého impéria

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál pár týdnů po svém propuštění z vazby v rijádském hotelu Ritz-Carlton znovu hledá...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Investice
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
včera v 14:05

Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii

Švýcarská těžařská společnost Glencore koupí od firmy Rio Tinto část jejího uhelného majetku v Austrálii za 1,7...
Švýcarsko Těžba Fúze a akvizice
V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank
včera v 13:48

V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank

Konsorcium investorů v čele se společností Dubai Investments se chystá otevřít islámský finanční ústav Arkan Bank s...
Blízký a Střední východ Banky
Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit
včera v 13:16

Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit

Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření...
Bitcoin Kryptoměny Daně