Co musíte ráno vědět (31. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (31. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a jaký efekt má stárnutí populace v Japonsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně klesly, nedařilo se zdravotnickým firmám

Akcie ve Spojených státech v úterý stejně jako v pondělí oslabily. Za ztrátami byly hlavně pokles zdravotnických společností a růst výnosů amerických státních dluhopisů. Index Dow po otevření trhu zažil nejhlubší propad za téměř 16 let. Dow nakonec uzavřel se ztrátou 1,37 % na 26 076,89 bodu, širší index S&P 500 odepsal 1,09 % na 2 822,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,86 % na 7 402,48 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 6,86 % na 14,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva a půl bazického bodu na několikaleté maximum 2,72 %. Pod nulou skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví veřejných služeb, nejvýrazněji klesly odvětví zdravotní péče a energetický sektor.

Sazby vs. forex aneb Čeká trhy rok ve znamení dolaru?

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v mínusu, akcie Swatch Group ale zdražily o více než 4 %

Evropské akciové trhy v úterý klesly, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,92 % na 396,12 bodu, britský FTSE 100 spadl o 1,09 % na 7 587,98 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,87 % na 5 473,78 bodu a německý DAX odevzdal 0,95 % na 13 197,71 bodu. O více než 4 % v úterý zdražily cenné papíry švýcarského výrobce hodinek Swatch Group, který oznámil, že v loňském roce zvýšil čistý zisk o 28 % na 733 milionů CHF a letos čeká další růst.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět

Výhled na 1. čtvrtletí 2018 aneb Bubliny, kam se podíváš (2. část)

3. Pražská burza v úterý oslabila, dařilo se však Komerční bance

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě klesla, index PX odepsal 0,34 % na 1 127,39 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, v plusu naopak uzavřela Komerční banka. Objem obchodů byl s 571 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,93 % na 926 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank odevzdala 0,43 % na 1 030 Kč, MONETA Money Bank získala 0,18 % na 83,70 Kč a pojišťovna VIG spadla o 1,8 % na 708 Kč. Operátor O2 Czech Republic, který v úterý odtajnil výsledky hospodaření za uplynulý rok, uzavřel na nule (288 Kč).

Hlavní výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření

Hampl (ČNB): Sazby musejí nahoru, to víme. Neshodujeme se na načasování a tempu změn

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem vyjdou v Japonsku zprávy o průmyslové výrobě, spotřebitelské důvěře, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a tržbám tamních maloobchodníků a zprávám o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, ve Spojených státech vyjdou index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, statistika rozjednaných prodejů domů, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky a hospodářské výsledky zveřejní v USA Eli Lilly, Boeing, PayPal Holdings, Facebook, Mondelēz International, Microsoft, eBay, QUALCOMM, AT&T nebo ServiceNow a v Evropě ING Groep, ArcelorMittal, Siemens nebo Volvo a v Japonsku Nintendo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. O2 Czech Republic loni vydělala 5,6 miliardy korun. Výsledky byly podpořeny pokračujícím zájmem o O2 TV a finanční služby

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic za loňský rok vykázala čistý zisk 5,59 miliardy Kč. Meziročně tak společnost vydělala o 6,2 % více. Pokles cen v tradičních oblastech a dopad zrušení roamingu v EU vyvážila nabídka nových služeb. Nárůst zisku pak ovlivnil prodej podílu ve společnosti Taxify.

6. Brexit Británii podle uniklého dokumentu poškodí, ať bude dohoda jakákoli

Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem Londýn uzavře, jakékoli. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Kabinet premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře. Podle mluvčího vlády uniklý dokument nebyl dokončený a schválený vládou.

7. Ruský Gazprom hlásí rekordní podíl na evropském trhu s plynem

Podíl ruské státní plynárenské společnosti Gazprom na evropském trhu s plynem loni vzrostl na více než 35 % ze zhruba 33 % v roce 2016. Dosáhl tak rekordního maxima. V úterý to podle agentury Reuters uvedl předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov na konferenci ve Vídni. Dodal, že pozice firmy na evropském trhu by se díky přetrvávající silné poptávce po plynu mohla dále zlepšovat.

8. Bitcoinová horečka zasáhla realitní trh na Floridě

Horečka kolem bitcoinu, virtuální měny, jejíž kurz v posledních měsících vylétl vzhůru, zasáhla trh s nemovitostmi ve Spojených státech, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům platby v bitcoinech umožňují vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Pro praní špinavých peněz ale nákup domu na Floridě za bitcoiny ideální není, napsala agentura AFP.

9. Francouzská ekonomika loni vzrostla nejvíce za šest let

Hrubý domácí produkt Francie se loni zvýšil o 1,9 %. Druhá největší ekonomika eurozóny tak rostla nejprudším tempem od roku 2011. Vyplývá to z prvního odhadu statistického úřadu INSEE. V roce 2016 dosáhl hospodářský růst ve Francii 1,1 %.

10. Na trh START pražské burzy chce vstoupit výrobce dronů Primoco

Český výrobce dronů Primoco UAV plánuje vstoupit na trh START pražské burzy. Majoritním vlastníkem společnosti je se zhruba 70% podílem podnikatel Ladislav Semetkovský. Společnost zatím vyrobila zhruba 40 dronů, výrobu však plánuje navýšit na přibližně 500 kusů ročně. Na burze by chtěla získat nový kapitál ve výši několika set milionů korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Japonsku vzkvétá byznys s plenami pro dospělé

Stárnoucí populace v Japonsku vytváří mnohdy netušené obchodní příležitosti, jednou z nich je rychle rostoucí trh s plenami pro dospělé. Podle japonského listu Nikkei v nedávné době tři přední japonské papírenské firmy oznámily, že plánují navýšit své výrobní kapacity v segmentu inkontinenčních pomůcek.

Podle listu by se v roce 2020 mělo v Japonsku prodávat více plen pro dospělé než dětských plenek. Vláda se problému stárnutí populace intenzivně věnuje. V roce 1989 bylo v zemi necelých 12 % lidí starších 65 let, v roce 2011 to již ale bylo zhruba 23 %. A v roce 2055 by podle japonského ministerstva zdravotnictví mělo být v zemi vycházejícího slunce obyvatel starších 65 let zhruba 40 %.

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
včera v 13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
včera v 03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
16. 3. 2018 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
16. 3. 2018 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
16. 3. 2018 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
16. 3. 2018 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
16. 3. 2018 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
16. 3. 2018 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
16. 3. 2018 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
16. 3. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
16. 3. 2018 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
16. 3. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
16. 3. 2018 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
16. 3. 2018 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
16. 3. 2018 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
16. 3. 2018 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
16. 3. 2018 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
16. 3. 2018 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
16. 3. 2018 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba