Co musíte ráno vědět (9. února)
|

Co musíte ráno vědět (9. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v uplynulém roce dařilo Komerční bance a mediální skupině CME a který slavný ekonom se narodil před 75 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek odepsaly 4 %, na maxima ze závěru ledna už ztrácejí přes 10 %

Americké akcie ve čtvrtek zažily další prudký pokles, jejich hlavní indexy se propadly o zhruba čtyři procenta. Mezi investory nadále panují obavy z vyšší inflace a růstu úrokových sazeb. Index Dow ztratil 4,15 %, tedy více než tisíc bodů, a uzavřel na 23 860,46 bodu. Širší S&P 500 klesl o 3,75 % na 2 581 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,9 % na 6 777,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 20,66 % na 33,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,826 %. Pod nulou skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly finanční sektor, technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlepší výkon podaly sektor veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Akcie: Investoři se bojí Fedu, centrální banka se nesmí bát o investory
Během pondělního obchodování zaznamenaly americké akciové indexy nejhlubší propad za posledních více než pět let, již několik dnů výrazně oslabují globální trhy jako celek. Poslední podobně výrazné propady pamatujeme z února 2016 v souvislosti s obavami o čínskou ekonomiku, předtím ze srpna 2011 v reakci na snížení ratingu USA. Co na to Fed? Snad nic!
Tři varovné akciové faktory pro příznivce historie
Spousta těch, kdo si v posledních kvartálech popletli býčí trend s vlastní genialitou, uplynulé dny vyvedly z omylu. Dlouhodobě stlačená volatilita bývá doprovázená sebeuspokojením investorů. Společnost LPL Financial již 29. ledna varovala, že ač si trh nakonec bude dělat, co bude chtít, nárůst volatility je vysoce pravděpodobný. O týden později známe pravdu. LPL Financial ve svém výhledu ale zmínila tři faktory, které mohou v dalších týdnech a měsících vyvolat nárůst kolísavosti, přičemž v komentářích k aktuálním propadům se vyskytují jen okrajově, případně vůbec.

2. Evropské burzy ve čtvrtek klesly, nedařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely v červených číslech, nedařilo se hlavně německým akciím. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a na zasedání britské centrální banky, které však výraznější překvapení nepřineslo. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 1,6 % na 374,03 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,49 % na 7 170,69 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,98 % na 5 151,68 bodu a německý DAX odevzdal 2,62 % na 12 260,29 bodu. Německá Commerzbank ve čtvrtek oznámila, že se její čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl o 51 % na 90 milionů eur, přesto ale překonal očekávání trhu. Akcie banky na zveřejněná čísla zareagovaly poklesem o zhruba 2,5 %.

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně stoupla, akcie Komerční banky po výsledcích zdražily o více než 3 %

Pražská burza ve čtvrtek navázala na zisk z předcházející seance, index PX zpevnil o 0,06 % na 1 117,32 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s více než miliardou korun výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které díky zveřejnění lepších než očekávaných výsledků hospodaření za uplynulý rok zdražily o 3,31 % na 935 Kč. Další finanční tituly ale uzavřely v červených číslech. Erste Group Bank odepsala 0,87 % na 1 023 Kč, MONETA Money Bank přišla o 0,24 % na 82,80 Kč a pojišťovna VIG klesla o 0,8 % na 686 Kč. S výsledkem obchodování nebyli spokojeni ani akcionáři energetického gigantu ČEZ (-1,73 % na 512 Kč).

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro únorové obchodování?

4. Očekávané události

V noci na pátek australská centrální banka zveřejní zprávu z posledního zasedání a Čína se pochlubí inflační statistikou. V Evropě dopoledne vyjde průmyslová výroba v Itálii, Francii, Řecku a Spojeném království. Británie navíc odtajní výrobu ve zpracovatelském sektoru a obchodní bilanci. Spojené státy na trh pošlou údaje o velkoobchodních skladových zásobách a Kanada zveřejní míru nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Moody's, Banca Monte dei Paschi di Siena nebo A.P. Møller-Mærsk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční bance loni stoupl srovnatelný čistý zisk o 15,2 % na 14 miliard korun, představenstvo navrhuje dividendu 47 korun na akcii

Komerční banka vykázala za rok 2017 čistý zisk 14 miliard korun. Oproti roku 2016 jí tak zisk bez započtení jednorázových příjmů za prodej podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps v roce 2016 a bez vlivu přecenění a prodeje budov centrály v roce 2017 vyskočil o 15,2 %. Výsledek podpořilo snížení opravných položek.

6. Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

7. Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 %

Nezaměstnanost v ČR v lednu stoupla na 3,9 % z prosincových 3,8 %. Meziměsíční růst pokračoval, ale proti prosinci zpomalil. Jedná se navíc o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo zhruba 289 000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231 000. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 5,3 %.

8. Bank of England v únoru ponechala úrokové sazby beze změny, signalizovala ale možné razantnější zpřísňování měnové politiky

Britská centrální banka na svém únorovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Trh tento výsledek očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji loni v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal také program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Hlasování měnového výboru bylo jednomyslné.

9. EU na pět let uvalila cla na na dovoz nerezové oceli z Číny

Evropská unie uvalila cla v rozmezí 17,2 až 27,9 % na dovoz výrobků z nerezové oceli z Číny, aby vyrovnala neoprávněně nízké ceny. Uvedl to věstník EU. Cla na produkty používané ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech se budou uplatňovat pět let.

10. Institut NIESR zlepšil výhled vývoje britské ekonomiky

Britská ekonomika v příštích dvou letech poroste rychleji, než se předpokládalo, a to zejména díky dobrému stavu světového hospodářství. Vyplývá to z nejnovějších prognóz britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Institut nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Británie se v letošním i příštím roce zvýší o 1,9 %. V předchozím listopadovém výhledu přitom pro oba roky předpovídal růst o 1,7 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Americký ekonom Joseph Stiglitz slaví 75. narozeniny

Před 75 lety se narodil americký ekonom Joseph Stiglitz, který získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii. Na přelomu tisíciletí působil jako hlavní ekonom Světové banky, kde proslul svou kritikou praktik Mezinárodního měnového fondu a takzvaného "washingtonského konsenzu" mezi MMF, Světovou bankou a administrativou USA.

Stiglitz bývá řazen k ekonomické škole takzvaných nových keynesiánců, částečně navazujících na ekonomickou teorii a závěry Johna Keynese, jenž prosazoval cílené státní zásahy do ekonomiky. Ty podle něj přinášejí v řadě oblastí efektivnější výsledky, než jakých by bylo dosaženo samovolným působením neregulovaných tržních mechanismů (neviditelnou rukou trhu).

Stiglitz se narodil v Gary v americkém státě Indiana, studoval na Amherstově koleji a na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde také později učil. Výzkumné či pedagogické činnosti se věnoval taktéž na univerzitách v Chicagu, Cambridgi, Yale, Stanfordu, Oxfordu a Princetonu. Nyní je profesorem Kolumbijské univerzity.

Po odchodu z pozice hlavního ekonoma Světové banky se Stiglitz vrátil k profesi vědce a učitele. Před působením ve Světové bance vedl Radu ekonomických poradců tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona.

I nadále se vyjadřuje k aktuálním problémům. Je například velkým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropským představitelům tento Američan radí, aby mluvili s nespokojenými občany, i když volí extremistické strany, protože jinak evropské státy skončí v čele s někým, jako je Trump. Hlasitě se také vyjadřuje proti euru, které podle něj ztroskotalo.

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
včera v 21:19

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce trvalou

Evropské unii a šesti dalším státům se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cel na dovoz oceli a hliníku,...
Evropská unie Evropská ekonomika Česká ekonomika
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
včera v 21:00

Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války

Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
včera v 20:15

Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX

Známý americký podnikatel Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX na sociální síti...
Facebook Tesla Americké akcie
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
včera v 19:00

Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o rozpočtu, o němž ještě v pátek dopoledne tvrdil, že jeho podporu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
včera v 18:55

Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 %. Snaží...
Rusko Úrokové sazby Centrální banky
Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně
včera v 18:19

Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně

Ekonomickou situaci v České republice hodnotí pozitivně 45 % obyvatel. Opačný názor zastává 16 % lidí. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika
Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %
včera v 18:19

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

Akcie amerického provozovatele webového úložiště Dropbox přidávají první den obchodování zhruba 40 % na 29,33 USD....
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
včera v 18:02

Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy v pátek výrazně poklesly kvůli sílícím obavám z obchodní války, jež...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný
včera v 17:49

Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný

Místopředsedou správní rady ruské státní plynárenské společnosti Gazprom byl jmenován Michail Putin, který je podle...
Rusko Zemní plyn
Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu
včera v 17:47

Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu

Cena zlata vzrostla od středečního zasedání americké centrální banky Fed o 13 procent na zhruba 1350 dolarů za...
Zlato Vzácné kovy
Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel
včera v 17:45

Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel

Rusko v reakci na americká cla na ocel a hliník pravděpodobně vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené ze Spojených...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit
včera v 17:43

Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit

Bývalý šéf a spoluzakladatel taxislužby Uber Travis Kalanick investuje 150 milionů dolarů (asi tři miliardy Kč) do...
Uber Nemovitosti
EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu
včera v 17:36

EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dokázali v pátek dopoledne v Bruselu odsouhlasit svou společnou představu...
Spojené království Evropská unie
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
včera v 17:00

Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč

Tržby Kofoly v roce 2017 stagnovaly. Základní ekonomický ukazatel EBITDA dosáhl 950 milionů Kč, poklesl tedy o 10,7 %...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Potraviny
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu ztrácely

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování navázal na čtvrteční sestup a zakončil seanci se ztrátou 0,98...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický
včera v 16:03

Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat
včera v 15:39

Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat

Americký Fed dosáhl - nebo je velmi blízko dosažení - svých cílů ohledně inflace a nezaměstnanosti, řekl v pátek šéf...
Fed Úrokové sazby
Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu
včera v 15:09

Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair začne provozovat lety z několika evropských měst na Ukrajinu. Na...
Ukrajina Doprava
Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu
včera v 14:52

Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu

Řecko dokončilo prodej svého podílu 67 procent v přístavu Soluň, který je druhým největším přístavem v zemi. Novým...
Řecko Privatizace