Další dobrá známka pro české banky: Pokles ekonomiky by zvládly, výzvou jsou inovace
|

Další dobrá známka pro české banky: Pokles ekonomiky by zvládly, výzvou jsou inovace

Banky jsou v podstatně lepší kondici než před deseti lety na počátku globální finanční krize. Není však jisté, zda by bankovní sektor při stávající rentabilitě vlastního kapitálu zvládl neočekávaný propad ekonomiky. Banky musejí zredukovat činnosti, které zajišťují samy, a více využívat podpůrnou infrastrukturu a nejrůznější partnery.

Evropské banky Banky Inovace Technologie Česká republika

Bankovní sektor se během deseti let, které uplynuly od vypuknutí globální finanční krize, výrazně ozdravil. Také bankéři samotní jsou optimističtější. Podle průzkumu EY jsou přesvědčeni, že se jim letos i v dalších letech podaří dále zlepšovat hospodářské výsledky.

Současné příznivé podmínky nepochybně nebudou trvat věčně. Podle EY není jisté, zda by bankovní sektor při stávající rentabilitě vlastního kapitálu zvládl neočekávaný cyklický propad ekonomiky. Bez zásadní změny celého odvětví je to málo pravděpodobné. Bankovní sektor se totiž celosvětově stále potýká se zásadními problémy, které mu brání v dlouhodobé ziskovosti.

Silnější kapitál, ale také regulace

Největším bankám světa se od finanční krize podařilo výrazně posílit svou kapitálovou pozici. Alarmující předkrizové případy, kdy některé banky měly poměr kmenového kapitálu Tier 1 (CET1) pod 4 %, jsou minulostí, finanční instituce za uplynulou dekádu navýšily vlastní kapitál na trojnásobek.

Od krize se ale v bankovním sektoru dramaticky zvýšily náklady na dodržování zákonů a jiných předpisů, zatímco související investice do informačních systémů a lidských zdrojů již mají podle EY svůj vrchol za sebou. Ačkoli náklady na dodržování předpisů budou nadále výrazně nad úrovní z roku 2007, náklady na implementaci přísnější pokrizové obezřetnostní regulace se již stabilizovaly a budou klesat. Většina bank také již vyřešila etické problémy z minulosti a snižují se i náklady na soudní spory.

Přesvědčivé důkazy o tom, že by nákladová základna finančních institucí byla flexibilnější či adaptabilnější než před krizí, chybějí. Průzkum EY ukázal, že se celkové náklady bank sice během posledních pěti let snížily o lehce přes 10 %, stále jsou však o čtvrtinu vyšší než v roce 2008. Většina bankéřů navíc očekává, že náklady během příštích tří let porostou. Výdaje na změnu regulace sice mírně klesnou, ale ta trocha ušetřených peněz bude směřovat do prorůstových projektů a na zajištění kybernetické bezpečnosti. V příštích třech letech tak podle oslovených bankéřů náklady porostou průměrně o 2,1 % ročně.

Silné české banky a výzva inovací

Situace hlavních českých bank se v otázce finanční stability výrazně liší. Český trh je z pohledu využívání bankovních služeb spíše konzervativní. V poměru k HDP jsou české domácnosti 2-3krát méně zadlužené než v ostatních vyspělých státech. To znamená bezpečnější pozici českých bank, které jsou navíc kapitálově dobře vybavené.

Jsou banky připraveny na změnu, kterou přinášejí inovace? 85 % oslovených bank považuje program digitální transformace za prioritu roku 2018. 70 % bank plánuje investice do technologií s cílem posílit v následujících třech letech svou konkurenční pozici a podíl na trhu. 62 % bank předpokládá, že do roku 2020 budou digitálně vyspělé, respektive se stanou digitálními lídry.

Banky, které se dokáží přizpůsobit inovační změně, budou mít lepší předpoklady k tomu, aby všechny tyto problémy zvládly a i v případě ekonomického poklesu si udržely solidní rentabilitu vlastního kapitálu. Klíčovou podmínkou úspěchu je nesnažit se zvládnout veškeré technologické a procesní inovace interně (37 % globálních bank přitom chce vyvíjet nové technologie vlastními silami).

Digitální konkurence a kyberbezpečnost

Tradičním bankám roste v poslední době nová konkurence. Objevují se digitální banky, fintech firmy či instituce nabízející high-touch a high-tech služby. O poskytování finančních služeb mají zájem také e-commerce subjekty a telekomunikační společnosti. Tito noví konkurenti reagují na rychle se měnící očekávání a chování zákazníků a nutí banky, aby investovaly do nových technologií, a zabránily tak odlivu klientů.

České banky intenzivně pracují na digitalizaci zejména klientských procesů, některé se více otevírají spolupráci s partnery z řad fintech společností či externích dodavatelů a budují společné ekosystémy, které klientům nabídnou celou řadu inovativních finančních i nefinančních služeb.

Další důležitou prioritou bank pro letošní rok je posílení kybernetické bezpečnosti. Je zřejmé, že v budoucnu bude hrát klíčovou roli v prevenci kybernetických útoků umělá inteligence a pokročilá analytika, které přispějí i ke snížení etických rizik a zkvalitnění monitoringu jakožto nástroje boje proti finanční kriminalitě. Umělá inteligence a strojové učení se již uplatňují v kybernetické bezpečnosti, v prevenci podvodů a v celé řadě dalších oblastí. Moderní metody umožňují různé inovativní přístupy v analytickém zpracování klientských dat, od predikce kreditního rizika, validace příjmů či analýzy nákupního chování po cílenou nabídku vhodných produktů a služeb. Otevírají také cesty k automatizaci a zefektivnění klientského servisu s využitím virtuálních poradců v podobě takzvaných chatbotů.

EY Global Banking Outlook 2018 je výsledkem průzkumu mezi 221 špičkovými manažery globálních bank. Ten proběhl v listopadu a prosinci 2017. Otázky byly zaměřené na finanční ukazatele, strategické priority a implementaci nových technologií během následujících 12-36 měsíců. Respondenti byli z 29 trhů po celém světě (33 % z Evropy, 10 % ze Severní Ameriky, 32 % z regionu Asie a Pacifiku a 25 % z jiných regionů).

Zdroj: EY
19. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Dočká se růst cen akcií desátých narozenin?

Investoři na Wall Street oslavili v březnu devítileté výročí odrazu cen akcií od krizového dna, kterým začal druhý...
Americké akcie Býčí trh Investiční strategie
13. 3. 2018 12:00

Brychta (X-Trade Brokers): Bitcoin se předběhl, dlouhodobě je ale technologie životaschopná

Po enormním nárůstu ceny bitcoinu v roce 2017 je pro další investice do něj namístě opatrnost. Dlouhodobě má ale...
Bitcoin Kryptoměny Investiční alternativy
12. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Na co sázet ve volatilnějším prostředí?

Volatilita má na mnohé investory zásadní dopad, protože ovlivňuje jejich psychiku, konkrétně míru strachu a...
Investiční tipy Výhled na rok 2018 Volatilita
7. 3. 2018 15:00

Zapomeňte na zprofanovaný bitcoin. Tyto kryptoměny má letos smysl sledovat

Na lednovém Investičním fóru se analytik Josef Tětek rozhovořil o projektech v oblasti kryptoměn, které ještě nejsou...
Kryptoměny Bitcoin Výhled na rok 2018
5. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Investice do private equity a trojský kůň evropské energetiky

Fondy soukromého kapitálu, tedy private equity, otevírají své brány i drobným investorům. Do čeho investují a s jakým...
Private equity Podílové fondy Ponaučení pro investory
26. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Jak investují Češi?

Jak a do čeho nejraději investují čeští drobní investoři? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se...
Ponaučení pro investory Volatilita Investorský magazín
20. 2. 2018 07:00

Michal Šnobr: Toto je největší průšvih evropské energetiky

Ceny elektřiny v následující dekádě porostou, Angela Merkelová svou energetickou politikou vkládá osud Německa do...
Německo Energetika Jaderná energetika
19. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Český Boyard jako dluhopisová investice

S dluhopisy malých firem se na českém trhu roztrhl pytel. V aktuálním Investorském magazínu přibližujeme jeden, který...
Firemní dluhopisy Investiční tipy Investorský magazín
17. 2. 2018 18:00

Bitcoin a regulátoři: Schyluje se k rozhodující bitvě?

Není pravda, že trh s kryptoměnami není regulovaný. Pokud někdo nebude spouštět vyložená Ponziho schémata nebo jiné...
Kryptoměny Regulace Bitcoin
16. 2. 2018 07:00

V čem by se měli drobní investoři inspirovat u českých boháčů?

Drobní investoři by se neměli bát dodržovat předem zvolenou investiční strategii i během nepříznivého vývoje na...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování
15. 2. 2018 09:00

Trefa Jána Hájka (TOP STOCKS): Letos bude na burzách živěji než v roce 2017

Na lednovém Investičním fóru v Praze byl velký prostor věnován akciím. V té době americký trh zapisoval druhý rok bez...
Americké akcie S&P 500 Korekce na trzích
14. 2. 2018 18:00

Drahý kov a umění v jednom: S nákupem pamětních mincí se nevyplatí otálet

Pamětní mince kombinují cenné kovy s uměním, s jejich nákupem se nevyplatí otálet. Tato základní myšlenka zazněla na...
Investiční a pamětní mince a medaile Investiční alternativy Zlato
12. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Akcie ČEZ v dlouhodobém výhledu

Středoevropský energetický gigant ČEZ bude i letos patřit mezi nejsledovanější akcie v kurzovém lístku pražské burzy....
ČEZ Elektřina Akcie ČR
10. 2. 2018 18:00

Jak vypadají a do čeho investují čeští dolaroví milionáři?

Tři čtvrtiny majetku investují čeští dolaroví milionáři do nemovitostí, půdy, akcií, případně do podílů ve firmách. V...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční portfolio Bohatství
8. 2. 2018 18:00

Drahotský (Saxo Bank): Devítiletá akciová rally vybízí k opatrnosti a oportunistickému tradingu

Šéf české, slovenské a maďarské Saxo Bank Pavel Drahotský na lednovém Investičním fóru varoval před náchylností...
Světové akcie Americké akcie Výhled na rok 2018
6. 2. 2018 12:00

Stratég: Kryptoměny mají být zážitek, v portfoliu ne větší než 5 %

Spekulace na něco, co neznáte, ale na trhu to posiluje, je nesmysl. Investoři by si měli kryptoměny osahat, vyzkoušet...
Kryptoměny Bitcoin Investiční alternativy
5. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: První český fond zaměřený na kryptoměny

Svět kryptoměn se otevírá stále širšímu spektru investorů. Kolektivní investiční nástroje na sebe nenechaly dlouho...
Kryptoměny Bitcoin Podílové fondy
2. 2. 2018 09:00

Jak nastavit portfolio (nejen) pro rok 2018? Akcie a komodity ano, korporátní dluhopisy ne

Vyspělé trhy jsou na začátku roku 2018 na pomyslné křižovatce. Na jedné straně jsou vysoce oceněné, mnohde rekordně...
Výhled na rok 2018 Investiční tipy Státní dluhopisy
1. 2. 2018 12:00

Proč by komerční nemovitosti neměly chybět ani ve vašem portfoliu a jak do nich investovat?

Komerční reality jsou pro investora zajímavou alternativou v rámci diverzifikace, jejich příspěvek pro portfolio se...
Komerční reality Nemovitosti Investiční alternativy
30. 1. 2018 15:00

Hlavní výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření

Doplňkové penzijní spoření má smysl. Účastnické fondy jsou atraktivní, levný, dostupný a regulovaný nástroj se...
Spoření Penzijní fondy Důchody