Český realitní trh v příštím roce zřejmě nečeká zlepšení

| redakce

České stavebnictví a realitní trh nemohou v příštím roce čekat zlepšení situace. Jedním z důvodů jsou vládní úsporná opatření, uvedl na konferenci časopisu Stavební fórum hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Nemovitostní fondy - ilustrační foto

Kvůli škrtům veřejných výdajů v příštím roce pravděpodobně klesnou i maloobchodní tržby o tři až čtyři procenta. "Nejhorší už má česká ekonomika za sebou, příští rok by už měl být o něco lepší. To však platí o celku, ne pro jednotlivá odvětví," uvedl Mertlík.

V souvislosti s tlakem na snižování mezd a dalšími opatřeními totiž očekává v roce 2011 pokles spotřeby domácností a nezaměstnanost se zvýší přibližně na 9,5 procenta z letošních odhadovaných devíti procent.

Výkon české ekonomiky pro rok 2011 Mertlík odhaduje na 1,5 procenta oproti letošním 1,7 procenta. Na růstu pod dvěma procenty se shodla také většina ekonomů s výjimkou České spořitelny, která předpovídá růst HDP o dvě procenta. Česká národní banka předpokládá růst o 1,8 procenta, Ministerstvo financí o 2,3 procenta. Ve vládním odhadu úřad ještě nezohlednil dopad úsporných opatření.

Na serveru Profit.cz najdete další zajímavé články nejen o české ekonomice

Zdroj: Profit.cz

reklama
reklama